ΣΙΒΑΣΠΟΡ - ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (27/1/19, 18:00)

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

1 - 1 27-01-19

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Για τον αγώνα ΣΙΒΑΣΠΟΡ-ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 06:16 27/01/19

1
2

Ήταν απογοητευτική στο εκτός έδρας ματς με την Αλανιασπόρ και ηττήθηκε με 2-0. Η αντίπαλος της είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του ματς, αλλά παρά τις ευκαιρίες της, χρειάστηκε ένα πέναλτι στο 37’ για να ανοίξει το σκορ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σκόραρε ξανά. Η ίδια προσπάθησε στο δεύτερο μέρος να μπει και πάλι στο ματς, αλλά δεν μπορούσε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να γίνει απειλητική. Έτσι, δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Η απογοήτευση του Κελές για την εμφάνιση της ομάδας του, ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Η δυσκολία στην δημιουργία των φάσεων φαίνεται πως ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα και σε αυτόν τον τομέα επικεντρώθηκε στις προπονήσεις στην διάρκεια της εβδομάδας που πέρασε. Τις τελευταίες ημέρες, μάλιστα, ολοκλήρωσε και μια σημαντική μεταγραφή για την ενίσχυση της επιθετικής της γραμμής, αποκτώντας τον Ούγκο Βιεϊρά. Ο Πορτογάλος φορ, όμως, δεν θα είναι διαθέσιμος σε αυτό το ματς.

Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα απουσιών.

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-2-3-1): Ακάρ – Ντάγκλας, Μπίαρσμιρ, Μπραζ, Τσιφτσί – Αρσλάν, Εντινγκά – Ντιαμπατέ, Ριμπάλκα, Κίλιντς – Ντεμίρ

Έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα πέντε από τα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Είναι αήττητη στα εφτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Το πάλεψε στο εντός έδρας ματς με την Μπασακσεχίρ, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 4-2. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα, με την αντίπαλο της να εκμεταλλεύεται την ποιότητα της και να παίρνει προβάδισμα τριών τερμάτων (32’, 42’, 48’ αυτ.). Δεν το έβαλε, όμως, κάτω, μείωσε στο 49’ εκμεταλλευόμενη ένα σημαντικό λάθος στην αντίπαλη άμυνα και στο 80’ σκόραρε για δεύτερη φορά. Δεν μπόρεσε, όμως, να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι, αφού στο 86’ η αντίπαλος της σκόραρε για τέταρτη φορά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο κύπελλο μεσοβδόμαδα, δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει ξανά την Μπαλικεσιρσπόρ, αυτή την φορά με 3-1 και να προκριθεί στους «8».

Η νίκη στο κύπελλο ικανοποίησε μεν τον Καραμάν, αλλά παράλληλα τον προβλημάτισε για την ενδεχόμενη κόπωση των παικτών του. Το ρόστερ, πάντως, δεν έχει πολλές λύσεις και έτσι, δεν αναμένεται να προβεί σε κάποιο «φρεσκάρισμα» στην ενδεκάδα.

Σημαντικές οι απουσίες των μέσων Σόσα (16/2) και Ονάζι (16/2), που παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού. Πολύ δύσκολα θα αγωνιστεί ο μπακ Περέιρα (16/0), που επίσης αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Απόντες λόγω υποχρεώσεων με τις εθνικές τους ομάδες ο αμυντικός Χοσεϊνί (11/0) και ο μέσος Αμίρι (12/1).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-4-2): Τσακίρ – Κορεκσί, Τουρέ, Τουρκμέν, Νόβακ – Ομούρ, Αρταρσλάν, Γιαζίσι, Νουακαέμε – Ρονταλέγκα, Εκουμπάν

Έχει σκοράρει τουλάχιστον δύο γκολ στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Μετρά έξι Over 2.5 γκολ στα εφτά τελευταία παιχνίδια της.

Σίβασπορ

Τραμπζονσπόρ

Α' ΤΟΥΡΚΙΑΣ 2013/2014 0 - 4 2014/2015 1 - 1 2015/2016 0 - 2 2016/2017 - 2017/2018 1 - 2 2018/2019 1 - 1 2019/2020 2 - 1 2020/2021 0 - 0 2021/2022 1 - 1 2022/2023 4 - 1