ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ - ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ (27/1/19, 15:00)

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ

2 - 0 27-01-19

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Για τον αγώνα ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ-ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 06:16 27/01/19

1
2

Πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ερζουρουμσπορ με 2-1. Είχε ελαφριά υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του ματς, δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο 57’ πέτυχε και δεύτερο γκολ, με την αντίπαλο της να μειώνει δύο λεπτά αργότερα, εκμεταλλευόμενη το λάθος του τερματοφύλακα της (η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του). Στο τελευταίο μισάωρο, ο ρυθμός του ματς άνοιξε, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Άλλο γκολ, όμως δεν υπήρξε και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της ως το φινάλε και να πάρει το τρίποντο.

Υπάρχει ικανοποίηση για τη νίκη, με τον Κοτσαμάν να υποστηρίζει πως το γεγονός ότι οι παίκτες του εκτός από την αντίπαλο, κατάφεραν να ξεπεράσουν και τις δύσκολες καιρικές συνθήκες κάτω από τις οποίες έγινε το ματς, τον κάνει αισιόδοξο για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Ενόψει Ανταλιασπόρ, ο στόχος είναι η νίκη, που θα την κρατήσει όσο γίνεται πιο κοντά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Δεν υπολογίζεται λόγω τιμωρίας ο μέσος Σαχινέρ (15/4). Απόντες και οι τραυματίες μπακ Ντεμιρόκ (16/1) και Αγί (6/0) και οι χαφ Μόκε (6/0), Χατζιαχμέτοβιτς (5/0) και Ουρτάδο (6/1).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-4-2): Κιριντιλί – Σκούμπιτς, Τουράν, Φιλίποβιτς, Ζούτα – Τραορέ, Φιντικλί, Γέφτοβιτς, Φοφάνα – Μιλόσεβιτς, Γιάχοβιτς

Μετρά τρεις σερί εντός έδρας νίκες, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον δύο φορές σε κάθε μια από αυτές.

Μετρά οκτώ Under 2.5 γκολ στα τελευταία εννιά εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Ανταλιασπόρ για όλες τις διοργανώσεις.

Έμεινε στην «λευκή» ισοπαλία με την Καϊσερίσπορ εντός έδρας. Η αντίπαλος της είχε ελαφριά υπεροχή από το ξεκίνημα του ματς και μερικές καλές ευκαιρίες, αλλά δυσκολεύτηκε στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη, η ίδια δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, είχε ελάχιστες καλές φάσεις και σαν αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0. Την Τετάρτη, μετά από μια απογοητευτική εμφάνιση, ηττήθηκε στην έδρα της Γκεζτέπε για το κύπελλο και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Εμφανής η απογοήτευση, αλλά και ο εκνευρισμός του Κορκμάζ μετά το τέλος και των δύο αγώνων τόσο για την εικόνα της ομάδας του, όσο και για τα αποτελέσματα. Σε δηλώσεις, του, πάντως, υποστήριξε ότι η ομάδα του είναι επηρεασμένη από την διακοπή του πρωταθλήματος και αισιοδοξεί ότι σύντομα θα βελτιώσει την εικόνα της. Δήλωσε, επίσης, πως έχει και αυτός ευθύνη για το αποτέλεσμα.

Σημαντικές οι απουσίες στα μετόπισθεν, αφού θα λείψουν οι στόπερ Αντζελο (16/3), Σελούτσκα (15/1) και Οζτούρκ (4/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-4-2): Μποφίν – Σανγκαρέ, Ντουρσούν, Τσίκο, Σισόκο – Σινίκ, Γιλντιρίμ, Οζμέρτ, Οζκάν – Ντουκάρα, Ερντίνκ

Δεν έχει σκοράρει στα τελευταία τρία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Μετρά έξι συνεχόμενα Under 2.5 γκολ.

Κόνιασπορ

Αντάλιασπορ

Α' ΤΟΥΡΚΙΑΣ 2013/2014 2 - 0 2014/2015 - 2015/2016 3 - 2 2016/2017 1 - 1 2017/2018 1 - 1 2018/2019 2 - 0 2019/2020 2 - 2 2020/2021 0 - 0 2021/2022 1 - 0 2022/2023 1 - 1