ΣΟΝΤΕΡΙΣΚΕ - ΟΝΤΕΝΣΕ (26/10/18, 20:00)

ΣΟΝΤΕΡΙΣΚΕ

0 - 0 26-10-18

ΟΝΤΕΝΣΕ

Για τον αγώνα ΣΟΝΤΕΡΙΣΚΕ-ΟΝΤΕΝΣΕ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 06:06 26/10/18

1
2

Κακή στο πρώτο ημίχρονο του εκτός έδρας αγώνα με την Ράντερς, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 13’, ενώ στην συνέχεια κινδύνεψε σε μερικές ακόμη φάσεις και με άλλα γκολ. Στο δεύτερο μέρος, όμως, μπήκε πιο δυνατά, είχε αυτή τις ευκαιρίες και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 64’ με ένα τυχερό γκολ (η μπάλα κόντραρε στο πόδι αμυντικού και άλλαξε πορεία). Συνέχισε το ίδιο δυνατά και έφτασε κοντά στην ανατροπή, αλλά ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια. Έτσι, το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος του ματς.

Ο Νόργκαρντ δήλωσε ικανοποιημένος από τον τρόπο που αντέδρασαν οι παίκτες του στο δεύτερο ημίχρονο και γενικά στην συνολική εικόνα που είχαν σε αυτό το διάστημα. Ενόψει Οντένσε, δήλωσε πως περιμένει ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά υποστήριξε πως με την βοήθεια της έδρα της, η ομάδα του μπορεί να επεκτείνει το νικηφόρο σερί της.

Απόντες θα είναι οι αμυντικοί Φεντέρικσεν (11/2), Εγκχολμ (4/0) και Περέιρα (1/0) και ο μέσος Βίντερσλεβ (4/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-1-4-1): Μίελιτζ – Γκάρτενμαν, Πέντερσεν, Λούιξ, Πόουλσεν – Ρέμερ – Μπαχ, Ζίμλινγκ, Τζόνσον, Γιάκομπσεν – Λίεντερ

Είναι αήττητη στα τελευταία πέντε εντός έδρας παιχνίδια της.

Μετά από ένα ματς με δραματικό φινάλε, έφυγε με την ισοπαλία από την έδρα της Μπρόντμπι με 1-1. Το ματς ήταν αρκετά ανοιχτό από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες, αν και η αντίπαλος της είχε τις περισσότερες. Η καλύτερη φάση στο ματς ανήκε στην Μπρόντμπι, που στο 62’ δεν κατάφερε να σκοράρει σε άδειο τέρμα, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Τελικά, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 82’, αλλά η απάντηση της ήρθε δύο λεπτά αργότερα και κατάφερε, έτσι, να πάρει τον βαθμό.

Το αήττητο σερί που τρέχει εσχάτως, εκτός από την βελτίωση της βαθμολογικής της θέσης, έχει βοηθήσει και στην βελτίωση της ψυχολογίας. Μετά τα πρώτα άσχημα αποτελέσματα, ήταν φανερό ότι οι παίκτες έπαιζαν με άγχος και αυτό τους επηρέαζε. Σιγά σιγά, όμως, δείχνει να βρίσκει τον καλό της εαυτό. Ο Μίκελσεν δεν έδειξε να ανησυχεί από το γεγονός ότι η ομάδα του είχε μόλις τρεις ημέρες για να ξεκουραστεί μετά το ματς με την Μπρόντμπι. Ενόψει Σοντερίσκε, υποστήριξε ότι γνωρίζουν καλά την αντίπαλο τους και περιμένει ότι θα είναι καλά προετοιμασμένοι.

Η βασικότατος τερματοφύλακας Γκρίτεμπουστ ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που τον άφησε εκτός από το προηγούμενο και αν και ο νεαρός Κρίστενσεν που τον αντικατέστησε στο τελευταίο έκανε πολύ καλή εμφάνιση, αναμένεται να πάρει ξανά την θέση του στο αρχικό σχήμα. Από εκεί και έπειτα, τα νέα είναι ευχάριστα για τον Μίκελσεν, αφού δεν αντιμετωπίζει ουσιαστικά προβλήματα απουσιών.

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (3-5-2): Γκρίτεμπουστ – Λιουβίν, Τβερσκόβ, Λούντβιγκ – Τζόνσον, Λάουρσεν, Νίλσεν, Ντράχμαν, Γκρεβ, Μ. Λάουρσεν – Καντρίι, Γιάκομπσεν

Είναι αήττητη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της.

Μετρά μόλις μια ήττα στα τελευταία τέσσερα εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα.

Σοντερίσκε

Οντένσε

Α' ΔΑΝΙΑΣ 2013/2014 1 - 5 2014/2015 2 - 1 2015/2016 3 - 1, 4 - 0 2016/2017 1 - 0 2017/2018 2 - 2, 2 - 0 2018/2019 0 - 0 2019/2020 1 - 1, 1 - 1 2020/2021 1 - 1, 2 - 0 2021/2022 2 - 2, 2 - 2 2022/2023 -