ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ - ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ (29/10/18, 20:00)

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

3 - 2 29-10-18

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ

Για τον αγώνα ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ-ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 06:06 29/10/18

1
2

Ήταν αποτελεσματικότατη στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Νόρντζελαντ και επικράτησε με 4-1. Η αντίπαλος της είχε ανούσια κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά του ματς. Η ίδια, όμως, φρόντισε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της, σκοράροντας σχεδόν σε όλες όσες δημιούργησε (33’, 53’, 78’, 86’). Η αντίπαλος της, που δεν έκανε πολλά πράγματα επιθετικά, το μόνο που κατάφερε, ήταν απλά να ισοφαρίσει προσωρινά στο 50’.

Η νέα νίκη κράτησε στα ύψη την ψυχολογία των παικτών. Αρκετοί από αυτούς μίλησαν μετά το ματς με τα καλύτερα λόγια για τον Άντερσεν, που έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο και φαίνεται να έχει κερδίσει ήδη την εμπιστοσύνη τους. Ο 50χρονος τεχνικός, πάντως, κράτησε χαμηλούς τόνους, αφού δήλωσε πως ακολουθούν δύσκολα ματς και η ομάδα του χρειάζεται μεγαλύτερη βελτίωση και σταθερότητα. Την Πέμπτη έχει ένα ακόμη δυνατό παιχνίδι, καθώς φιλοξενεί την Κοπεγχάγη, με την οποία βρίσκονται μαζί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, για την φάση των «16» του κυπέλλου.

Απόντες ο μέσος Οκοσούν (8/0) και ο επιθετικός Ντόβμπικ (2/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (3-4-3): Χάνσεν – Χάνσεν, Σβιατσένκο, Σολζ – Άντερσον, Πόουλσεν, Σπαρβ, Νταλ Χέντε – Μαμπίλ, Ονουάτσου, Γουίκχαϊμ

Είναι αήττητη στα τελευταία δέκα εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα τρία από τα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της.

Έμεινε στην ισοπαλία με την Οντένσε εντός έδρας. Το ματς ήταν αρκετά ανοιχτό από τα πρώτα λεπτά, με αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με την ίδια να έχει την υπεροχή. Στο 62’ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε, αφού το πλασέ που έγινε σε άδεια εστία, σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά, κατάφερε να προηγηθεί στο 82’, αλλά η χαρά της δεν κράτησε πολύ, αφού η αντίπαλος της απάντησε δύο λεπτά αργότερα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Παρέμεινε για πέμπτο ματς στα τελευταία έξι στο πρωτάθλημα και αυτό έφερε ακόμη μεγαλύτερο προβληματισμό στις τάξεις της. Ο Ζόρνινγκερ προσπαθήσει συνεχώς να υποβαθμίσει αυτά τα αποτελέσματα, υποστηρίζοντας ότι η ομάδα του δεν έχει καμία σχέση με την περσινή. Παρ’ όλα αυτά, είναι ξεκάθαρο ότι είναι περισσότερο κίνηση για να διώξει το άγχος από τους παίκτες του και προσπαθεί ώστε να δώσει σταθερότητα στην ομάδα του. Έχει να δώσει δύο δύσκολα ματς, αφού την Κυριακή υποδέχεται την Κοπεγχάγη.

Δεν υπολογίζονται οι αμυντικοί Γκάμελμπι (Α, 2/0) και Κόπλιν (3/0). Απών και ο μακροχρόνια τραυματίας επιθετικός Μενσά (0/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-1-2-1-2): Σβάμπε – Λάρσον, Αραχουούρι, Ρέκερ, Τζουνγκ – Ραντόσεβιτς – Βίγκεν, Τίμπλινγκ – Μουκχτάρ – Ερτσέγκ, Βίλτσεκ

Μετρά εφτά σερί G/G.

Έχει πέντε σερί εκτός έδρας Over 2.5.

Μίντιλαντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Μπρόντμπι

Α' ΔΑΝΙΑΣ 2013/2014 0 - 1, 5 - 2 2014/2015 2 - 3, 3 - 1 2015/2016 2 - 0 2016/2017 4 - 2, 3 - 3 2017/2018 0 - 1, 2 - 3 2018/2019 3 - 2, 1 - 2 2019/2020 1 - 0, 0 - 0 2020/2021 1 - 0, 1 - 0 2021/2022 1 - 2, 2 - 2 2022/2023 0 - 1