Για τον αγώνα ΧΟΜΠΡΟ-ΡΑΝΤΕΡΣ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 06:16 24/11/18

1
2

*Γειτονικό ντέρμπι.

Είχε και την βοήθεια της τύχης και κατάφερε να επικρατήσει της Βέντισελ με 1-0 εντός έδρας. Η αντίπαλος της μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα, είχε δοκάρι στο 10’ και συνέχισε να πιέζει και να απειλεί. Αποδείχθηκε, όμως, άστοχη στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα, η ίδια στο 58’, σε μια από τις ελάχιστες ευκαιρίες της στο ματς (είχε μόλις δύο τελικές στον στόχο σε όλο το 90λεπτο), κατάφερε να προηγηθεί. Στην συνέχεια, η αντίπαλος της συνέχισε να την πιέζει, αλλά κατάφερε να αντέξει ως το φινάλε και να πάρει το τρίποντο.

Η κακή άμυνα της, είναι ο κύριος λόγος που βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στα τελευταία ματς, όμως, πριν την διακοπή, έδειξε να βελτιώνεται σε αυτόν τον τομέα, ο Κουν έριξε εκεί το βάρος στην διάρκεια των προπονήσεων στην διάρκεια της διακοπής και αισιοδοξεί ότι θα υπάρξει ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση.

Τραυματίας για ακόμη μια φορά ο σημαντικότατος επιθετικός Κίρκεβολντ (3/0), δίνεται ως αμφίβολος. Εκτός ο αμυντικός Τιόρνελουντ (3/0) και ο μέσος Ολσεν (6/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-5-1): Ρασκ – Μπόγκε, Πούτρος, Μινόρ, Χααρούπ – Μίκελσεν, Ντάμποργκ, Μιστράτι, Πέντερσεν, Σαμπί – Κριστόφερσεν

Μετρά τρεις σερί εντός έδρας νίκες.

Έμεινε στην ισοπαλία με την Νόρντζελαντ με 1-1 εντός έδρας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό. Χρειάστηκε λίγο χρόνο για να ξεπεράσει το αρχικό σοκ, αλλά μετά το πρώτο 20λεπτο, πήρε τα ηνία του ματς, πίεσε αρκετά, δημιούργησε επικίνδυνες φάσεις και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 50’. Στην συνέχεια, μάλιστα, έχασε μερικές καλές ευκαιρίες για ανατροπή. Τελικά, όμως, το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε.

Η έλλειψη σταθερότητας αποτελεί ως τώρα το μεγαλύτερο πρόβλημα στην σεζόν και είναι ο λόγος που δεν βρίσκεται ακόμη ψηλότερα στην βαθμολογία. Ο Τόμασμπεργκ έκανε αρκετές δοκιμές στην διάρκεια της διακοπής, κυρίως στην επιθετική λειτουργία της ομάδας του, αφού θεωρεί ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα ως τώρα.

Εκτός παραμένουν ο μέσος Αλανσον (7/1) και ο επιθετικός Μόλβαντγκααρντ (3/0). Αμφίβολος, αλλά με καλές πιθανότητες να προλάβει ο επιθετικός Αακουιστ (8/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-4-2): Κάρλγκρεν – Τόμσεν, Ένγκχαρντ, Μπάγκερ, Μάρξεν – Κάλεσοε, Πόουλσεν, Ρέμερ, Λομπιανίτζε – Στόκε, Έγκο

Είναι αήττητη στα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Χόμπρο

Ράντερς

Α' ΔΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 0 - 1 2015/2016 0 - 0 2016/2017 - 2017/2018 2 - 0 2018/2019 0 - 1, 1 - 2 2019/2020 2 - 2, 2 - 3 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -