Για τον αγώνα ΦΙΤΕΣΕ-ΦΕΝΛΟ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 18:24 01/03/21

1
2

*** Χωρίς θεατές.
ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Ημιτελική φάση. Μονά ματς. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.
*** Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα: Φένλο – Φιτέσε 4-1 (27/01).

Στο πρωτάθλημα αντιμετώπισε πάλι τη Φένλο εντός έδρας και το 4-1 λέει πολλά για την εικόνα της αναμέτρησης. Μόνο στο πρώτο μέρος βρήκε αντίσταση (1-1), στην επανάληψη καθάρισε το ματς χάρη στη διάφορα ποιότητας και τη διάθεση που έδειξαν οι παίκτες της.

Από τις ομάδες που κάθε σεζόν βλέπουν σοβαρά τη διοργάνωση του κυπέλλου, αφού δίνει την ευκαιρία για μια μεγάλη διάκριση και την έξοδο στην Ευρώπη που επιθυμεί διακαώς. Οι «κιτρινόμαυροι», εξάλλου, είχαν κατακτήσει το κύπελλο τη σεζόν 2016/17 (2-0 την Αλκμααρ στον τελικό), κάτι που αποτελεί τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία του κλαμπ. Τις δύο προηγούμενες σεζόν έφτασαν στα προημιτελικά, αποκλείστηκαν από Αλκμααρ, Αγιαξ.

Και φέτος το βλέπει κάτι παραπάνω από σοβαρά, έχει ξεπεράσει ήδη δύο εμπόδια ομάδων από την Eredivisie (Βίλεμ, Ντεν Χάαγκ), ενώ στον προηγούμενο γύρο πέταξε εκτός με 1-0 την Εξέλσιορ.

«Δεν θέλουμε να αφήσουμε τίποτα στην τύχη. Είναι ένα μεγάλο ματς, μια μεγάλη ευκαιρία για τη Φιτέσε. Εχουμε προετοιμαστεί ακόμα και για πέναλτι σε περίπτωση που δεν μπορούμε να το πάρουμε νωρίτερα» δήλωσε ο τεχνικός Τόμας Λετς.

Χωρίς ουσιαστικά προβλήματα και πάλι.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (5-3-2): Πασφέιρ – Ράσμουσεν, Μπαζούρ, Ντούκι, Ντάσα, Τρόνσταντ- Μπέρο, Τανανέ, Βίτεκ – Οπέντα, Μπρόγια.

Στο goal/goal τα 12 από τα 24 φετινά της παιχνίδια.

Στο πρωτάθλημα αντιμετώπισε πάλι τη Φιτέσε στην ίδια έδρα και γνώρισε τη συντριβή με 4-1. Αντεξε μόνο στο πρώτο μέρος, όπου ισοφάρισε με πέναλτι του Γιακουμάκη. Στην επανάληψη φάνηκε η ποιοτική διαφορά, στο 2-1 η Φένλο έχασε κλασσική ευκαιρία για την ισοφάριση και στη συνέχεια καμία αντίδραση.

Σταθερά στην Eredivisie τα τελευταία χρόνια και με μοναδικό στόχο την εξασφάλιση της παραμονής. Για αυτό και το κύπελλο συνήθως περνάει σε δεύτερη μοίρα και δεν δίνει ιδιαίτερο βάρος στη διοργάνωση, αλλά σε αυτή τη σεζόν όλα ήταν τελείως διαφορετικά και της βγήκε το πρόγραμμα ώστε να το δει σοβαρά. Ξεπέρασε τρία εμπόδια ομάδων από τη δεύτερη κατηγορία για να φτάσει έως εδώ, το τελευταίο ήταν η Ναϊμέγκεν την οποία και νίκησε με 2-1 στην παράταση.

Δεν επανέρχεται ο βασικός δεξιός εξτρέμ Φαν Κρόι (21/2) που έλειπε και το Σάββατο. Λογικά διαθέσιμος ο αριστερός μπακ Γκουβαρά (8/0) που ήρθε τον Ιανουάριο και έχασε το ματς με τη Φιτέσε. Εξέτισε ο αναπληρωματικός αμυντικός Κουμ (18/0). Ασήμαντοι 1-2 μακροχρόνιοι απόντες.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Κιρτσμπάουμ  – Πατσόνικ, Γκέλμι, Ντε Γκράτσα, Γκουβαρά – Ποστ, Μασάχ, Χ. Δώνης – Σαμπάνι, Γιακουμάκης, Χάντε.

Στο g/g&over 2,5 τα 14 από τα 17 τελευταία της παιχνίδια.

Φίτεσε

Φένλο

ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 2 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -