ΓΚΟΡΝΙΚ Ζ. - ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ (23/9/18, 19:00)

22:45 28-03-24

1
2

Εμεινε σε 5ο χωρίς τρίποντο και έφυγε μάλλον ικανοποιημένη από το βαθμό (1-1) στην έδρα της Σοσνόβιεκ.
Σε παθητικό ρόλο για 45’, βρέθηκε πίσω (17’) και είχε το μέρος της το VAR σε περίπτωση πέναλτι που ακυρώθηκε. Ανέβασε στροφές στο τελευταίο ημίωρο και εν τέλει δικαιώθηκε (85’).
Χωρίς νίκη ακόμα στην πάντα θερμή έδρα της (0-3-1).

Ειδική αναφορά στην αναμονή της πρώτης νίκης μπροστά στους οπαδούς της έκανε ο τεχνικός Μπροζ: “Την περιμένουμε με ανυπομονησία. Θα μας απαλλάξει από το άγχος και θα κάνουμε την αρχή για να ξαναγίνει η έδρα μας φρούριο (όπως πέρσι)”.

Τραυματίας και σήμερα ο καλός επ. χαφ Ζουρκόφσκι (5/1).

Βρήκε τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα της Κρακόβια (44’) και με βελτιωμένη παρουσία στο β΄ημίχρονο επέστρεψε στις νίκες (3-1) μετά από δύο αγώνες.
Ξαναβρήκε επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα (53’, 70’) ο μέχρι πρότινος στο περιθώριο στράικερ Σέρινταν.

Ο τεχνικός Μάρμοτ δεν έμεινε ικανοποιημένος από το α’ ημίχρονο του τελευταίου αγώνα με την Κρακόβια: “Στη δύσκολη έδρα της Γκόρνικ θα πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι. Εχουμε αρκετά περιθώρια βελτίωσης”.

Σε δεύτερο τραυματίας ο πολύτιμος μέσος Ρόμαντσιουκ (7/1). Δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις ο πολυθεσίτης βασικός αμυντικός Βοισίτσκι (8/0).