ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΛ - ΜΠΟΧΟΥΜ (4/12/20, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΛ

3 - 1 04-12-20

ΜΠΟΧΟΥΜ

Για τον αγώνα ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΛ-ΜΠΟΧΟΥΜ γράφει ο Ανέστης Ζαχαράκης Ημερομηνία: 09:58 04/12/20

1
2

Μετά από τέσσερα ματς χωρίς νίκη η Χολστάιν Κιλ κέρδισε 3-0 μέσα στο Αννόβερο σε ένα πολύ περίεργο παιχνίδι έτσι όπως εξελίχθηκε.

Σε στάση αναμονής στο πρώτο ημίχρονο, γλίτωσε μάλιστα και από δύο τετ α τετ. Όλα άλλαξαν με το κερδισμένο πέναλτι στο 55’, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 56’.

Μέσα σε τέσσερα λεπτά έβαλε άλλα δύο γκολ, ένα με αυτογκόλ στο 57’ και ένα με κεφαλιά στο 60’, για να φτάσει τελικά άνετα στη νίκη, ενώ μέχρι το 1-0 ήταν ελαφρώς χειρότερη του Αννόβερου.

Η Χολστάιν Κιλ όσο περνούν οι αγωνιστικές τόσο επιβεβαιώνει πως μπορεί να παρακολουθήσει την κούρσα της πρώτης τριάδας. Αλλωστε, μόνο από την πρωτοπόρο Γκρόιτερ Φιρτ έχει χάσει φέτος.

«Η Μπόχουμ έχει πολύ ποιοτικούς παίκτες σε ατομικό επίπεδο επιθετικά. Περιμένω ένα παιχνίδι που θα παιχθεί στα ίσα», τόνισε ο Βέρνερ.

Υπάρχει μία μικρή ανησυχία για το αν θα παίξει ο σούπερ φορμαρισμένος χαφ Μίλινγκ (9/5). Το παλεύει επίσης για επιστροφή ο στόπερ Κομέντα (5/0).

Εξέτισε ο μπακ Νόιμαν (3/0).

Δεδομένα εκτός ο τιμωρημένος μπακ Φαν ντεν Μπεργκ (6/0).

3-2-2 ο απολογισμός της Χολστάιν Κιλ κόντρα στην Μπόχουμ ανεξαρτήτως έδρας.

Η Χολστάιν έχει σκοράρει και στα επτά ματς κόντρα στην Μπόχουμ, που έχουν δώσει στο παρελθόν.

Τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε ματς και δικαίως η Μπόχουμ φιγουράρει στη 2η θέση.

Κέρδισε πέναλτι κι αποβολή στο 5’, προηγήθηκε νωρίς και τελικά πάτησε με 5-0 τη Φορτούνα, κάνοντας πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Μπόχουμ στα τελευταία δύο ματς παρουσίασε εικόνα διεκδικήτριας της ανόδου. Ασφαλώς η αισιοδοξία στην ομάδα είναι διάχυτη και υπάρχει πίστη ότι φέτος μπορεί να κυνηγήσει την τριάδα.

Ταπεινότητα ζήτησε ο Ράις, πιστεύει ωστόσο ότι η ομάδα του μπορεί να ανταποκριθεί και στο Κίελο: «Θέλουμε να συνεχίσουμε να παίζουμε ενεργητικό ποδόσφαιρο. Να δείξουμε την επιθετικότητά μας και το ρυθμό μας όπως με τη Φορτούνα. Μπορούμε να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα στο Κίελο».

Χωρίς νέα προβλήματα, μόνο μακροχρόνιες απουσίες όπως φορ Μπόνγκα (3 αλλ./0), ο χαφ Μάιερ, ο στόπερ Ντεκάρλι και ο μεσοεπιθετικός Βάιλαντ.

Η Μπόχουμ έχει μαζί με την Γκρόιτερ Φιρτ το κορυφαίο yield (48%) στην κατηγορία.

6/7 over 2,5 στα ματς της Μπόχουμ με τη Χολστάιν Κιλ.

Χόλσταϊν Κιλ

Μπόχουμ

Β' ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 3 - 0 2018/2019 2 - 2 2019/2020 2 - 1 2020/2021 3 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -