ΚΡΑΚΟΒΙΑ - ΛΕΓΚΙΑ (7/7/20, 21:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΚΡΑΚΟΒΙΑ

3 - 0 07-07-20

ΛΕΓΚΙΑ

Για τον αγώνα ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΛΕΓΚΙΑ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 08:54 07/07/20

1
2

*** Ημιτελικοί κυπέλλου Πολωνίας
*** ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ: Μονοί αγώνες. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν δεν λυθούν οι διαφορές τα πέναλτι. Με θεατές στο 25% πληρότητας των εξεδρών του γηπέδου.
*** Για το πρωτάθλημα: Κρακόβια – Λέγκια 1-2 (22/9) και Λέγκια – Κρακόβια 2-1 (29/2).

Την Κυριακή διεύρυνε την εξαιρετική πρόσφατη παράδοση (5/5 νίκες) απέναντι στη Λέχια, περνώντας εμφατικά (3-0) από το Γκντανσκ.

Αξιζε απόλυτα το τρίποντο, καθώς ήταν ανώτερη στα 90 λεπτά. Με 4 αλλαγές στο βασικό σχήμα, μπήκε καλύτερα και έχασε ευκαιρίες για να προηγηθεί πριν την ανάπαυλα. Το έκανε με το ξεκίνημα στο β’ (48’) και κλείδωσε τη νίκη με προβολή του μπακ Σίπλακ (70’). Βρήκε 3ο με πέναλτι στις καθυστερήσεις (94’).

Στο κύπελλο χρειάστηκε την παράταση (1-1/1-2 παρ.) για να περάσει το χαμηλό εμπόδιο της Τίσι (Β’ κατ.) στα προημιτελικά. Στη διαδρομή για τον ημιτελικό επικράτησε των Γιαγκελόνια (4-2) και Ράκοφ (0-0/4-1 πεν.).

«Επανακτήσαμε ψυχολογία εν όψει του σημαντικού αγώνα κυπέλλου» σχολίασε μετά τη νίκη επί της Λέχια ο τεχνικός Πρόμπιερζ, ξέροντας ότι η κατάκτηση του κυπέλλου είναι ο πιο σύντομος δρόμος για έξοδο στην Ευρώπη.

Ο μπακ Σίπλακ επικεντρώθηκε στις εδώ και καιρό επικλήσεις του προπονητή του: “Το σημαντικότερο ήταν που κρατήσαμε το μηδέν στην άμυνα. Από εκεί πρέπει να ξεκινούν όλα”.

Το ερχόμενο Σάββατο ταξιδεύει στην έδρα της Λέγκια, για να παραστεί -πιθανότατα- στη μαθηματική οριστικοποίηση της στέψης της νέας πρωταθλήτριας, αφού η Λέγκια χρειάζεται ένα βαθμό για να τα καταφέρει.

Εκτός ομάδας ο μέσος Γκολ (26/1), ύστερα από την άδεια για πρόωρες διακοπές που του έδωσε ο Πρόμπιερζ μετά τη μεταξύ τους κόντρα.

Εχει αποχωρήσει από το σύλλογο ο τραυματίας στόπερ Ντάτκοβιτς (4/0).

Η στέψη της ως πρωταθλήτρια πήρε αναβολή για την επόμενη αγωνιστική μετά την ήττα (1-2) από τη Λεχ Πόσναν στο ντέρμπι μίσους.

Μπήκε υπνωτισμένη και έγινε παιχνίδι στις ορέξεις της αντιπάλου στο α’ ημίχρονο. Δίκαια βρέθηκε να κυνηγάει δύο γκολ (24’, 29’), με την αντίπαλο να χάνει ευκαιρίες για περισσότερα. Ξύπνησε μετά την ανάπαυλα και επέβαλε σταδιακά το παιχνίδι της. Πήρε την κατοχή και μείωσε το σκορ (71’), ενώ κυνήγησε μέχρι τέλους την ισοφάριση, που θα την έστεφε πρωταθλήτρια.
Παραμένει χωρίς νίκη (0-2-1) στα 3 τελευταία των πλέι-οφ.

Εφτασε χωρίς ιδιαίτερο άγχος στα ημιτελικά του κυπέλλου. Δεν βρήκε μπροστά της καμία ομάδα της πρώτης κατηγορίας και πέρασε εύκολα (2-1) το εμπόδιο της Λέγκνικα (Β’ κατ.) στα προημιτελικά.

“Με την παρουσία μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαν να πιστεύαμε οτι θα κέρδιζαν από μόνες τους οι φανέλες μας. Γλιτώσαμε τα χειρότερα και δείξαμε τις δυνατότητές μας στο β’ μέρος. Το Σάββατο θα γιορτάσουμε τον τίτλο μπροστά στους οπαδούς μας” δήλωσε ο σκόρερ Ράζολεκ μετά την ήττα από τη Λεχ Πόσναν.

Διατηρεί εξαιρετική παράδοση κόντρα στην Κρακόβια, από την οποία έχει ηττηθεί μόλις μία φορά (πέρσι) στα 31 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Πιο γεμάτο από ποτέ το απουσιολόγιο.

Αποχώρησε για τη Μονακό ο βασικός γκολκίπερ Μαγιέσκι (33 συμ.), με τον νεαρό Μούζικ να κάνει ντεμπούτο στο τελευταίο πρωταθλήματος και πιθανότατα να συνεχίζει στα γκολπόστ.

Νέα απώλεια ο βασικός αμυντικός χαφ Αντολιτς (31/3) που τραυματίστηκε κόντρα στη Λεχ Πόσναν.
Τιμωρημένος σήμερα ο βασικός στόπερ Λέβτσιουκ (26/1).

Τραυματίες παραμένουν ο φορ/πρώτος σκόρερ Καντέ (23/10), ο επιθετικός Σανόγκο (2/1), ο καλός εξτρέμ Νοβίκοβας (17/4) και ο βασικός μπακ Βέσοβιτς (22/1).

Αμφίβολος δίνεται ο αναπληρωματικός επιθετικός Πέκχαρτ (10/4), με τον νεαρό Ράζολεκ (11/3) να είναι η πρώτη επιλογή στη γραμμή κρούσης.

Κρακόβια

Λέγκια

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΛΩΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 3 - 0 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -