12:54 28-03-24

1
2

*** Το ντέρμπι της Αμβέρσας.

Μόλις μία νίκη μετράει η Μπέιρσχοτ στα τελευταία 11 επίσημα παιχνίδια της (1-6-4) παρόλα αυτά παλεύει φιλότιμα όλα τα ματς στα πλέι οφ. Επιτυχία η ισοπαλία με 2-2 στην Οστάνδη. Αιφνιδίασε πλήρως την αντίπαλο και προηγήθηκε 0-2 στο 20′. Είχε δοκάρι για το 1-3 (35′), όμως πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 2-2. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και το Χ ήρθε φυσιολογικά, χρειάστηκε βέβαια και μία μεγάλη απόκρουση του γκολκίπερ Ρόμο στο 87′.

Θέλει να φανεί πιο ανταγωνιστική σε σύγκριση με το παιχνίδι στο «Μποσουίλ», όπου έχασε 2-0 από την Αντβέρπ χωρίς να απειλήσει καθόλου. Μέσα στην έδρα της και με την στήριξη των οπαδών της αναμένεται πιο επιθετική και επικίνδυνη.

Νέα απώλεια και μάλιστα σημαντική ο πολύτιμος χαφ Μας (32/4), που συμπλήρωσε κάρτες. Παραμένουν εκτός ο πρώτος σκόρερ/φορ Φεσού (26/9) και ο αμ. χαφ Πίτερμαατ (17/0). Τρεις μακροχρόνιοι δεν επηρεάζουν.

7/9 αμφίσκορα η Μπέιρσχοτ στα τελευταία παιχνίδια της.

Απέτυχε να κάνει για πρώτη φορά φέτος τρεις σερί νίκες η Αντβέρπ, αφού μετά τα τρίποντα με Μπέιρσχοτ και Εουπεν έχασε 1-2 (74′ / 69′, 84′) από τη Λόκερεν. Εκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, δεν αξιοποίησε όμως τις ευκαιρίες της και έμεινε στο 0-0. Στο δεύτερο το ματς ήταν σαφώς πιο ισορροπημένο και τελικά η μπίλια έκατσε μάλλον δίκαια στους φιλοξενούμενους.

Στον πρώτο γύρο των πλέι οφ ΙΙ κέρδισε πολύ εύκολα 2-0 την Μπέιρσχοτ σε ένα ματς όπου οι οπαδοί της δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα. Τώρα θέλει να κερδίσει και εκτός έδρας για να επιβεβαιώσει ότι το αφεντικό της πόλης, κρατώντας παράλληλα ζωντανές τις ελπίδες της για την πρωτιά στον β’ όμιλο.

Δεν υπήρξαν νέες απώλειες. Γνωστές απουσίες ο μπακ Μπούτα (15/0), οι χαφ Πιτρόιπα (9/0, 4 αλλ.), Γιαταμπαρέ (20/1), Σούσιτς (1/0) και ο φορ Ουλάρε (16/3).