ΚΟΡΤΡΑΪΚ - Ζ. ΒΑΡΕΓΚΕΜ (05/5/18, 19:00)

17:07 29-03-24

1
2

*** Κανονική περίοδος: Ζούλτε Βάρεγκεμ – Κόρτραϊκ 2-2, Κόρτραϊκ – Ζούλτε Βάρεγκεμ 0-1.
*** Γειτονικό ντέρμπι στη Δυτική Φλάνδρα με αντιπαλότητα. Πιθανό το sold out.

Η Κόρτραϊκ έφτασε τις τέσσερις νίκες στα έξι ματς των πλέι οφ ΙΙ και συνεχίζει να βρίσκεται μέσα στο κόλπο της πρωτιάς στον α’ όμιλο. Είχε την υπεροχή και ξεκάθαρα τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες κόντρα στη Λιρς την προηγούμενη αγωνιστική. Ζορίστηκε πάντως να λυγίσει με 2-1 τους «κιτρινόμαυρους», το νικητήριο τέρμα στο 84′, φυσικά ο φορ Σεβαλιέ (21 γκολ).

Παίζει απόψε το τελευταίο της χαρτί για την πρωτιά στον όμιλο και πρακτικά βλέπει το ντέρμπι με τη Ζούλτε ως τελικό. «Πιστεύω ότι η ομάδα μου μπορεί να τερματίσει πρώτη. Η Ζούλτε είναι σε φόρμα όμως στην κανονική περίοδο δεν αξίζαμε να χάσουμε εντός έδρας, ήμασταν τουλάχιστον ισάξιοι με αυτούς», τόνισε ο τεχνικός Ντε Μπουκ.

Γνωστές απουσίες ο Κουμόρτζι (31/1) και οι αμυντικοί Ρουγκό (18/0), Αζούνι (16/1), Ατάλ (10/0, 4 αλλ.), καμία αλλαγή στην αποστολή.

12-3-1 στα τελευταία 16 επίσημα εντός έδρας!

Ασταμάτητη η Ζούλτε Βάρεγκεμ μέσα στο 2018, έχει απολογισμό 10-3-2 σε 15 παιχνίδια. Τελευταίο της θύμα η Μουσκρόν ανέτρεψε το 1-0 μέσα σε δύο λεπτά (1-2, 65′, 66′) και κέρδισε τελικά 1-2. Εφτιαξε πολύ περισσότερες φάσεις από την αντίπαλο όμως στο 84′ γλίτωσε από δοκάρι. «Μας έβαλαν δύσκολα», παραδέχθηκε σεβόμενος τη Μουσκρόν ο Ντουρί.

Σκοράρει κατά ριπάς, έχει σε φόρμα πολλούς κομβικούς ποδοσφαιριστές και δείχνει έτοιμη όχι μόνο για την πρωτιά στον όμιλό της αλλά και για να διεκδικήσει ζεστά το ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω των μπαράζ.

Η Ζούλτε έχει βρει δίχτυα και στα 15 ματς του 2018. Στα 13 από αυτά σκόραρε από δύο γκολ και πάνω!