ΛΕΟΥΒΕΝ - Ζ. ΒΑΡΕΓΚΕΜ (11/5/18, 21:30)

13:35 29-03-24

1
2

Για σύνολο της Β’ κατηγορίας η Λέουβεν έχει πραγματοποιήσει αξιοπρεπέστατη πορεία στα πλέι οφ ΙΙ, έχοντας παλέψει όλα τα παιχνίδια της, ενώ οι δύο νίκες της στα οχτώ ματς που έχει δώσει μέχρι στιγμής ήρθαν κόντρα σε ομάδες της Τζούπιλερ Λιγκ (Μπέβερεν, Μουσκρόν).

Στην εμβόλιμη της Τρίτης ήταν άκρως ανταγωνιστική απέναντι στην Κόρτραϊκ, σε ορισμένα σημεία μάλιστα έκλεψε τις εντυπώσεις και η αλήθεια είναι πως άξιζε ένα γκολ. Τελικά η ποιοτική διαφορά αποτυπώθηκε στο σκορ, αφού η αντίπαλος αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική και το ματς έληξε 0-2 παρότι η Λέουβεν έφτιαξε περισσότερες ευκαιρίες.

«Απόψε δίνουμε το τελευταίο μας παιχνίδι εντός έδρας για την τρέχουσα σεζόν και ασφαλώς θέλουμε να προσφέρουμε στους οπαδούς μας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Η Ζούλτε είναι η καλύτερη ομάδα των πλέι οφ ΙΙ, ανυπομονούμε για αυτό το ματς, ωστόσο δεν επιτρέπεται να κάνουμε τα ίδια λάθη, όπως κόντρα στην Κόρτραϊκ», τόνισε ο τεχνικός Νάιτζελ Πίρσον.

Νέα απώλεια διότι συμπλήρωσε κάρτες ο βασικότατος στόπερ Μουρ (31/0).

Η Ζούλτε κάνει περίπατο στον α’ όμιλο των πλέι οφ ΙΙ, έφτασε τις επτά σερί νίκες και ασφαλώς κλείδωσε την πρωτιά μετά το εκκωφαντικό 8-0 επί της Μπέβερεν στο Βάρεγκεμ. Κέρδιζε 5-0 στο ημίχρονο και δεν σταμάτησε να… σφυροκοπάει τη Βάασλαντ στην επανάληψη. Σημείωσε χατ τρικ ο φορ Χαρμπαουί, έφτασε τα 22 γκολ και πάει για πρώτος σκόρερ της σεζόν!

Η Ζούλτε νιώθει πολύ καλά μετά τη χειμερινή διακοπή, σε 17 ματς μέσα στο 2018 έχει απολογισμό 12-3-2 και με αντιπάλους δεύτερης ταχύτητας δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. Ουσιαστικά τα δύο τελευταία ματς του ομίλου θα χρησιμεύσουν ως προετοιμασία για τα μπαράζ, όπου περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από το β’ γκρουπ (επικρατέστερη είναι η Λόκερεν).

Δύο νέες απώλειες, ο χαφ Ντε Σαρτ (30/0, 5 αλλ.) που τραυματίστηκε και ο ταχύτατος εξτρέμ Μπονγκοντά (11/5, 2 αλλ.), που είναι τιμωρημένος. Πάγια στα πιτς οι χαφ Ντουμπιά (27/1, 7 αλλ.), Ντε Μετς (12/0, 4 αλλ.), Μαρκ (4/0).

8/8 over 2,5 η Ζούλτε Βάρεγκεμ στα πλέι οφ ΙΙ, εκ των οποίων τα έξι και με G/G.