ΧΑΚΕΝ - ΜΙΕΛΜΠΙ (24/10/20, 16:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΙΕΛΜΠΙ

Για τον αγώνα ΧΑΚΕΝ-ΜΙΕΛΜΠΙ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 02:40 24/10/20

1
2

Δεν ήταν αρκετή η προσπάθειά της στο Χέλσινμποργκ, έμεινε στο 0-0, αποτέλεσμα που ίσως και να την κολακεύει. Δυσκολεύτηκε να πατήσει περιοχή και να δημιουργήσει, απειλούσε κυρίως με σουτ μέσης απόστασης. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο φλέρταρε σε ορισμένες περιπτώσεις με την ήττα.

Μαθηματικά τρέφει κάποιες φρούδες ελπίδες για κατάκτηση του τίτλου, δεν έχει παρά να τις εξαντλήσει. Παράλληλα, κυνηγάει και την έξοδό της στην Ευρώπη και η νίκη σήμερα είναι απαραίτητη. Ακολουθούν δυο πολύ κρίσιμα παιχνίδια με Γιουργκόρντεν και Χάμαρμπι και θέλει να πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, αλλά και το βαθμολογικό πλεονέκτημα.

Πλήρης η αποστολή της.

5/5 2-3 γκολ στα πέντε τελευταία εντός.

Διαθέτει την καλύτερη εντός έδρας άμυνα με 6 γκολ παθητικό, αλλά και την δεύτερη καλύτερη εντός έδρας επίθεση με 23 γκολ στο ενεργητικό της.

Τραγική εμφάνιση στην πρωτεύουσα με την Χάμαρμπι, ηττήθηκε εύκολα με 2-4. Δεν λειτούργησε τίποτα σωστά, στο τέταρτο έχανε ήδη με 0-3. Μείωσε προσωρινά στο 25’, δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι, στο 62’ το τέταρτο, εφτά λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

«Το παιχνίδι με την Χάμαρμπι τελείωσε ουσιαστικά ήδη από το 12ο λεπτό που ήταν ήδη στο 3-0. Κάναμε πολλά λάθη που οδήγησαν σε γκολ. Δεν το κάνουμε συχνά αυτό, αλλά μερικές φορές συμβαίνει. Θα πρέπει να τα μειώσουμε και εστιάζουμε σε αυτό. Στην έδρα μας έχουμε κερδίσει και την Χάμαρμπι αλλά και την Χέκεν και γνωρίζουμε ότι μπορούμε να το κάνουμε και τώρα» είπε ο Λαντς.