HOT MATCH

ΤΡΕΛΕΜΠΟΡΓΚ

1 - 1 26-05-19

ΕΣΤΕΡ

Για τον αγώνα ΤΡΕΛΕΜΠΟΡΓΚ-ΕΣΤΕΡ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 11:41 26/05/19

1
2

Επιστροφή στις νίκες έπειτα από τρία αρνητικά αποτελέσματα, ξεπέρασε το εμπόδιο της Εργκριτε εντός (2-1). Καλύτερη στις λεπτομέρειες, προηγήθηκε στο 12’, ισοφαρίστηκε στο 55’, έψαξε το γκολ το οποίο τελικά ήρθε στα τελευταία λεπτά του αγώνα (87’).

Λογιζόταν ως ένα από τα φαβορί πριν την έναρξη της χρονιάς και με τον Σβερντ στον πάγκο της ο κόσμος της πίστεψε στην άμεση επιστροφή στην Αλσβένσκαν. Για την ώρα δυσκολεύεται να βρει ισορροπία, όμως στην έδρα της παρουσιάζεται δυνατή και εκεί θα βασιστεί και σε αυτό το παιχνίδι στην προσπάθειά της να χτίσει μομέντουμ.

«Και η Εστερ ψάχνει να βρει σταθερότητα στην απόδοσή της. Έχει δώσει δυνατά παιχνίδια και έχει ηττηθεί σε κάποια από αυτά με μόλις ένα γκολ. Είναι φανερό πως έχει πρόβλημα με τα τελειώματα φάσεων όταν αγωνίζεται κυρίως εντός έδρας. Παρόλα αυτά πρόκειται για μια καλή ομάδα αν κοιτάξει κανείς το ρόστερ της. Θα πρέπει να παίξουμε σωστά, με καλή αμυντική λειτουργία και μπροστά να προσπαθήσουμε να γίνουμε δημιουργικοί» είπε ο Σβερντ.

Πλήρης η αποστολή της.

Νέα ήττα και τρίτο σερί παιχνίδι που μένει άσφαιρη επιθετικά. Φιλοξένησε την Μιέλμπι και το γκολ που δέχτηκε στο 17’, αποδείχθηκε αρκετό για να ηττηθεί παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, μεταξύ αυτών και δυο δοκάρια. Υπό πίεση ο τεχνικός της.

Απογοητεύει πλήρως με την παρουσία της στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς μετά από εννέα αγωνιστικές μετρά μόλις μια νίκη γεγονός που την φέρνει στην πρότελευταία θέση. Οι προσδοκίες είναι μεγάλες και όλοι περίμεναν πως θα είναι από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν με αξιώσεις την άνοδο. Ο Γιέρντλερ δεν παρουσιάζει τίποτα το ιδιαίτερο και η ομάδα του έχει την ίδια ακριβώς συμπεριφορά με πέρσι. Μοιραία, βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και νέα πιθανή απώλεια δεν αποκλείεται να σημάνει και το τέλος της συνεργασίας του με τον σύλλογο.