ΛΑΤΣΙΟ - ΠΑΡΜΑ (22/9/19, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΑΤΣΙΟ

2 - 0 22-09-19

ΠΑΡΜΑ

Για τον αγώνα ΛΑΤΣΙΟ-ΠΑΡΜΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:37 21/09/19

1
2

Η πρώτη κρίση νωρίς νωρίς στη σεζόν για τη Λάτσιο, μετά την ήττα από τη ΣΠΑΛ ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από την Κλουζ στη Ρουμανία (2-1), στην πρεμιέρα του Γιουρόπα Λιγκ. Προηγήθηκε στο 17’ με τον Καϊσέδο, όμως στο 41’ από πέναλτι ισοφαρίστηκε, στο β’ ημίχρονο υστέρησε και στο 75’ δέχτηκε το τελικό 2-1. Με τον Ιντσάγκι να πληρώνει το εκτεταμένο ροτέισον αλλά και τα λάθη του γκολκίπερ Στρακόσια.

Και στο πρωτάθλημα η Λάτσιο ήταν και πάλι παραγωγική σε ευκαιρίες αλλά αναποτελεσματική στην ήττα 2-1 από τη ΣΠΑΛ. Προηγήθηκε στο 17’ με πέναλτι του Ιμόμπιλε και μπορούσε να καθαρίσει το ματς στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε αρκετά, δεν βρήκε δεύτερο γκολ και στην επανάληψη το ματς γύρισε, με γκολ στο 63’ και το 90’, «δώρα» της άμυνας της Λάτσιο.

Στη Λάτσιο προσπαθούν να βρουν τι φταίει και η ομάδα παρουσιάζει τη μέτρια εικόνα μετά τη διακοπή, ο Σιμόνε Ιντσάγκι μπαίνει και πάλι στο στόχαστρο της κριτικής, πρέπει να αντιδράσει στο ματς με την Πάρμα: «Χάσαμε δύο παιχνίδια στα οποία μπορούσαμε να πάμε καλύτερα και είδαμε ότι κάναμε και στα δύο πολύ καλό ξεκίνημα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε δυνάμεις και η απόδοση έπεσε. Προσπαθήσαμε να αναλύσουμε τα δύο παιχνίδια, όταν σταματάμε να παίζουμε με ένταση τότε ερχόμαστε σε δύσκολη θέση, πρέπει να αντιδράσουμε».

Ο τεχνικός της Λάτσιο πάντως ξεκαθάρισε πως πήρε και πάλι την εμπιστοσύνη της διοίκησης, μετά από συνάντηση που είχαν την επομένη του αγώνα με την Κλουζ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι είναι εκτός πλάνων ο μπακ/χαφ Λουκάκου (-), καμία άλλη σημαντική απουσία.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Στρακόσια – Λουίζ Φελίπε, Ατσέρμπι, Ράντου – Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς, Λέιβα, Λουίς Αλμπέρτο, Λούλιτς – Κορέα, Ιμόμπιλε.

Στοπ στα πειράματα με τον Ιντσάγκι να επαναφέρει τους βασικούς, χωρίς κανέναν νεοαποκτηθέντα στην αρχική ενδεκάδα, Ιμόμπιλε και Κορέα στο επιθετικό δίδυμο.

Προϊστορία με Πάρμα στη Ρώμη: 16-9-4. 6 σερί άσοι.

Στα 2-3 γκολ τα 4 επίσημα ματς στη σεζόν.

Ισως υπερβολική η ήττα 1-3 από την Κάλιαρι στο «Ταρντίνι», η Πάρμα πλήρωσε τις αδυναμίες στις στημένες φάσεις και απρόσμενα λάθη της άμυνας. Στο πρώτο εικοσάλεπτο είχε τρεις κλασικές συν δοκάρι με τον Αλβες, από εκτέλεση κόρνερ στο 23’ δέχτηκε το 0-1. Τα στημένα ήταν η αχίλλειος πτέρνα και από φάουλ στο 38’ προέκυψε το 0-2. Μείωσε στο 58’ με σουτ του Μπαριλά και αναθάρρησε, στο 77’ ο Γκαλιόλο έκανε χοντρό λάθος, ευνοώντας το 1-3 της Κάλιαρι. Σκόραρε, κέρδισε πέναλτι, δέχτηκε γκολ, όλα ανακλήθηκαν μέσω του VAR.

Η Πάρμα αναζητά να ρεφάρει την ήττα από την Κάλιαρι, ο Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα ανέφερε ενόψει Λάτσιο: «Η Λάτσιο προέρχεται από δύο αποτυχημένα αποτελέσματα, στα παιχνίδια αυτά όμως είχε τον έλεγχο και έχασε από φτηνά λάθη. Γνωρίζουμε ότι παίζουμε με μια πολύ καλή ομάδα, που θέλει να αντιδράσει, εμείς παίζουμε αρκετά καλά αλλά η διαφορά γίνεται από αυτούς που θέλουν περισσότερο το αποτέλεσμα. Πρέπει να παίξουμε προσεκτικά, δεν μπορούμε να κάνουμε ανοιχτό παιχνίδι, η Λάτσιο θα μας τιμωρήσει».

Στο αγωνιστικό σκέλος χάνουν ένα ακόμα ματς οι βασικοί χαφ Κούτσκα (1/0), Γκράσι (2/0). Στην αποστολή ο εξτρέμ Καραμό, παρότι υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα εις βάρος του προπονητή.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Σέπε – Νταρμιάν, Ιακοπόνι, Μπρούνο Αλβες, Γκαλιόλο – Μπρούγκμαν, Ερνάνι, Μπαριλά – Κουλουσέβσκι, Ινγκλέζε, Τζερβίνιο.

Ο Νταρμιάν νέο πρόσωπο στην άμυνα, στην επίθεση οι Κουλουσέβσκι και Σπροκάτι διεκδικούν τη δεξιά πτέρυγα, στο πλευρό των Ινγκλέζε και Τζερβίνιο.

G/G & Over 3,5 τα 3/4 επίσημα της σεζόν.

Λάτσιο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Πάρμα

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 3 - 2 2014/2015 4 - 0 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 4 - 1 2019/2020 2 - 0 2020/2021 1 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -