ΑΟΥΣΤΡΙΑ - ΑΝΤΜΙΡΑ (18/8/19, 18:00)

ΑΟΥΣΤΡΙΑ

1 - 1 18-08-19

ΑΝΤΜΙΡΑ

Για τον αγώνα ΑΟΥΣΤΡΙΑ-ΑΝΤΜΙΡΑ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 22:52 17/08/19

1
2

Δεν τα κατάφερε την Πέμπτη στη Λευκωσία, ηττήθηκε και στο δεύτερο αγώνα από τον Απόλλωνα Λεμεσού (3-1) και αποκλείστηκε πρόωρα από το Γιουρόπα Λιγκ. Προηγήθηκε στο 18’, αλλά με ένα εξαιρετικά αυστηρό πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δέχτηκε το 1-1 και ένα αυτογκόλ στο 55’ ολοκλήρωσε τη ζημιά. Απέτυχε να αντιδράσει και στο 67’ παρέδωσε πνεύμα (3-1), χάνοντας και το δεύτερο ματς χωρίς να είναι υποδεέστερη, σίγουρα όμως πιο αφελής, από τον αντίπαλό της.

Για το πρωτάθλημα τερμάτισε την προηγούμενη εβδομάδα το σερί των τριών ηττών σε όλες τις διοργανώσεις, με το εντυπωσιακό και άνετο 5-1 στο Μάτερσμπουργκ.

Ζητούμενο για τον τεχνικό Ίλτσερ είναι να γυρίσει άμεσα η ομάδα σελίδα μετά την ευρωπαϊκή αποτυχία, χτίζοντας πάνω στην εμφάνιση στο Μάτερσμπουργκ, η οποία ήταν απείρως καλύτερη από τις υπόλοιπες τέσσερις φετινές σε πρωτάθλημα και Γιουρόπα Λιγκ.

Ξανά ο άπειρος 21χρονος Χαντλ στο κέντρο της άμυνας, καθώς παραμένουν εκτός οι στόπερ Μαντλ (3/0), Μπόρκοβιτς (-/-),Σόισενγκερ (-/-) και ο νεοαποκτηθείς Πάλμερ-Μπράουν, που δεν έχει ακόμα δικαίωμα συμμετοχής. Διαθέσιμος πρώτη φορά στο πρωτάθλημα ο λογιζόμενος βασικός φορ Τούργκεμαν.

Το πάλεψε στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Λίντσερ και έμεινε έως τέλους στη διεκδίκηση του βαθμού, η τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς όμως δεν αποφεύχθηκε (0-1). Δέχτηκε πίεση στο πρώτο ημίχρονο και το γκολ στις καθυστερήσεις (45+2), ενώ μπορεί να μην απειλήθηκε στο δεύτερο, αλλά παρέμεινε σε παθητικό ρόλο (36%-64% η κατοχή) και είχε μόνο δύο καλές στιγμές.

«Ξέραμε πριν από την έναρξη της σεζόν ότι θα υπάρξουν διαστήματα που θα υποφέρουμε και δεν πρόκειται να χάσουμε την αισιοδοξία μας», είπε ο τεχνικός Γκέγερ, μετά την Τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Χαμηλά ο πήχης, μοιραία κρατά μικρό καλάθι, αν και ο Γκέγερ υποστηρίζει ότι η ομάδα του βρίσκεται σε φάση εξέλιξης, προβλέποντας ότι «σύντομα θα φανεί η δουλειά που κάνουμε».

Έτοιμοι για ντεμπούτο ο στόπερ Σέσβεντερ και ο μέσος Φορζάγκερ, εκτός ξανά ο στόπερ Τέλκε και ο μπακ Σέρτσερ. Νέα απώλεια ο 18χρονος δεξιός μπακ Άιβου (3/0).

Αούστρια

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Αντμίρα

Α' ΑΥΣΤΡΙΑΣ 2013/2014 2 - 2, 2 - 0 2014/2015 0 - 1, 4 - 0 2015/2016 3 - 1, 1 - 1 2016/2017 0 - 2, 1 - 2 2017/2018 0 - 0, 2 - 3 2018/2019 4 - 0 2019/2020 1 - 1, 1 - 0 2020/2021 2 - 2, 0 - 0 2021/2022 2 - 2 2022/2023 -