ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ (24/10/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

1 - 2 24-10-21

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

Για τον αγώνα ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ-ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 19:04 23/10/21

1
2

• «Σουκρού Σαράτσογλου» (47.834 θ.), Κωνσταντινούπολη. Χωρητικότητα 50%, μόνο εμβολιασμένοι θεατές.

Στο Γιουρόπα Λιγκ σε ροντέο έμεινε στο 2-2 με την Αντβερπ. Δημιούργησε ευκαιρίες, αντιμετώπισε προβλήματα στην καρδιά της άμυνας, βρέθηκε να κυνηγάει από το 2’, αντέδρασε στη συνέχεια, απάντησε στο 21’, στο 36’ αστόχησε σε πέναλτι, από το ίδιο σημείο ανέτρεψε το σκορ στο 45’, ισοφαρίστηκε στο 62’, δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο στο φινάλε.

Στο πρωτάθλημα ηττήθηκε δίκαια 3-1 από την Τράμπζονσπορ. Αιφνιδίασε με γρήγορο γκολ στο 3’, η αυστηρή αποβολή στο 23’ καθόρισε την έκβαση της αναμέτρησης, περίμενε πίσω από τη σέντρα στην υπόλοιπη διάρκεια, πιέστηκε αφόρητα μέχρι το φινάλε, δεν έβγαλε άλλη φάση, ισοφαρίστηκε στο 25’, δέχτηκε ακόμα δύο τέρματα στο τέλος (87’, 90’).

Ξεφεύγει η κατάσταση μεταξύ του Βίτορ Περέιρα και του αρχηγού Μεσούτ Οζίλ, ο Γερμανός άσος αντικαταστάθηκε ξανά στην αναμέτρηση με την Αντβερπ και για ακόμα μια φορά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τον εκνευρισμό του, καθώς κλωτσούσε ότι έβρισκε μπροστά του. Ο Περέιρα στη συνέντευξη τύπου δήλωσε πως βγήκε αλλαγή επειδή δεν είχε άλλες δυνάμεις.

Βράζει για τη διαιτησία στην αναμέτρηση με την Τράμπζονσπορ, ο Βίτορ Περέιρα ανέφερε πως ο αγώνας τελείωσε μετά την απόφαση του διαιτητή για την κόκκινη κάρτα και πως δεν σεβάστηκε την προσπάθεια που έκαναν οι ποδοσφαιριστές του, ενώ ο πρόεδρος Αλί Κοτς τόνισε ότι θα κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να καταστρέψει την Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία και πως ο διαιτητής Αλί Σανσαλάν πήρε διαταγές ώστε να διευθύνει με αυτό τον τρόπο την αναμέτρηση.

Ο κόσμος βρέθηκε στο αεροδρόμιο για να ενθαρρύνει τους παίκτες στην προσπάθεια που κάνουν για επιστροφή στην κορυφή.

Τιμωρημένοι ο βασικός τερματοφύλακας Μπαγιντίρ (9/0), ο βασικός στόπερ Κιμ (8/0) και ο σημαντικός φουλ μπακ Σάμουελ (9/1).

Δεν προλαβαίνει ο ηγέτης στόπερ Αζίζ (7/0), ξεπέρασαν τους τραυματισμούς ο καλός μέσος Γιαντάς (5/0) και ο ποιοτικός χαφ Καχβετσί (4/0), ο Περέιρα θα κρίνει αν θα αγωνιστούν.

Σε δέκα παιχνίδια ανεξαρτήτου διοργάνωσης μέτρησε οχτώ σύνολα τερμάτων 2-3 γκολ.

Μετράει τέσσερα σερί συνδυαστικά G/G & over 2,5.

Συνέτριψε 6-3 την Καϊσέρισπορ. Δεν επηρεάστηκε από το γρήγορο γκολ στο 12’, σκορ ημιχρόνου 2-2, καταιγιστική στην επανέναρξη, έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, μέχρι το 79’ πέτυχε έξι τέρματα.

«Δεν μπορούσαμε να παίξουμε το παιχνίδι που θέλαμε στα πρώτα είκοσι λεπτά, στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε μια διαφορετική ομάδα που κατάφερε να παίξει εντυπωσιακό ποδόσφαιρο. Είναι μια άξια νίκη, συγχαρητήρια στους παίκτες μου» ανέφερε ο κόουτς Μπουλέντ Κορκμάζ.

Φρέσκια απώλεια ο κομβικός στόπερ Αβαζιέμ (6/1). Αμφίβολος ο χρήσιμος φορ Μπαμπακάρ (6/0).

Μετράει 3/4 σύνολα τερμάτων 2-3 γκολ.

Έχει τρία διαδοχικά αμφίσκορα.

Φενερμπαχτσέ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΤΟΥΡΚΙΑΣ

Αλάνιασπορ

Α' ΤΟΥΡΚΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 1 - 1 2017/2018 3 - 0 2018/2019 2 - 0 2019/2020 1 - 1 2020/2021 2 - 1 2021/2022 1 - 2 2022/2023 5 - 0