ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (30/10/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ

2 - 1 30-10-21

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Για τον αγώνα ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ-ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 12:06 29/10/21

1
2

• «Στάδιο Μπουγιουκσεχίρ» (37.829 θ.), Κόνια. Χωρητικότητα 50%, μόνο εμβολιασμένοι θεατές.

Δίκαια 2-0 την Καϊσέρισπορ. Καλύτερη σε όλο το ενενηντάλεπτο, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, ανασταλτικά δεν πιέστηκε ιδιαίτερα, σημείωσε δύο τέρματα μέχρι το ημίχρονο, είχε δοκάρι, στάθηκε τυχερή σε ακυρωθέν γκολ στην επανέναρξη.

Παρουσιάζεται σκληροτράχηλη από το ξεκίνημα, μετράει μόλις μία ήττα τη φετινή σεζόν από την ποιοτικότερη Γαλατασαράι και φαίνεται έτοιμη για μεγάλα πράγματα. Απαντες έχουν μείνει ικανοποιημένοι από το έργο του Παλού, ο Τούρκος κόουτς δίνει τεράστια έμφαση στο ανασταλτικό κομμάτι και μέχρι στιγμής βγαίνει στο γήπεδο καθώς η ομάδα του διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα της κατηγορίας.

Εσβησε γρήγορα η φωτιά πριν ανάψει για πιθανή αντικατάσταση του από τον Κοτσαμάν, είχαν βγει δημοσιεύματα από την στιγμή που αποχώρησε από την Μπασακσεχίρ για επιστροφή στον σύλλογο, όμως η διοίκηση διέψευσε άμεσα το γεγονός.

Ξανά εκτός ο ποιοτικός εξτρέμ Εμποκού (6/0).

Μετράει τρία σερί under 2,5.

Δεν άξιζε την ήττα 2-1 από την Αλάνιασπορ. Είχε τη κατοχή, έπαιξε κυρίως από τις πτέρυγες, έβγαλε φάσεις αλλά ήταν απελπιστικά άστοχη, ροντέο το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο, βρέθηκε πίσω στο 75’, απάντησε στο 79’, είχε κλασική στιγμή για την ανατροπή λίγα λεπτά αργότερα, δέχτηκε δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Άρχισε η γκρίνια, ο κόσμος αποδοκίμασε για πρώτη φορά τους παίκτες μετά την ήττα εκτός προγράμματος από την Αλάνιασπορ, ο Περέιρα μπήκε στο στόχαστρο των δημοσιογράφων για τις επιλογές του. Υπάρχει έντονη δυσαρέσκεια για το κοουτσάρισμα του, αλλάζει συνεχώς ποδοσφαιριστές μεσοεπιθετικά και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχει η απαραίτητη χημεία, ενώ έπαψε η αμυντική συνοχή των πρώτων αγωνιστικών, αφού δέχεται γκολ σε δέκα σερί παιχνίδια (πρωτάθλημα – Ευρώπη).

Κακό το κλίμα και στα αποδυτήρια, ξεφεύγει η κατάσταση μεταξύ του Πορτογάλου τεχνικού και του αρχηγού Οζίλ, ο Γερμανός άσος αντικαταστάθηκε ξανά στην αναμέτρηση με την Αντβερπ και για ακόμα μια φορά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τον εκνευρισμό του, καθώς κλωτσούσε ότι έβρισκε μπροστά του.

Τιμωρημένος ο σημαντικός φουλ μπακ Σάμουελ (9/1). Φρέσκια απώλεια ο αρχηγός μεσοεπιθετικός Οζίλ (8/2), δεν προλαβαίνει ο ηγέτης στόπερ Αζίζ (7/0).

Σε έντεκα παιχνίδια ανεξαρτήτου διοργάνωσης μέτρησε εννιά σύνολα τερμάτων 2-3 γκολ.

Μετράει πέντε σερί συνδυαστικά G/G & over 2,5.

Κόνιασπορ

Φενερμπαχτσέ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΤΟΥΡΚΙΑΣ

Α' ΤΟΥΡΚΙΑΣ 2013/2014 3 - 2 2014/2015 1 - 1 2015/2016 2 - 1 2016/2017 0 - 1 2017/2018 1 - 1 2018/2019 0 - 1 2019/2020 1 - 0 2020/2021 0 - 3 2021/2022 2 - 1 2022/2023 1 - 0