ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ - ΡΑΠΙΝΤ (18/8/19, 18:00)

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ

0 - 1 18-08-19

ΡΑΠΙΝΤ

Για τον αγώνα ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ-ΡΑΠΙΝΤ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 22:54 17/08/19

1
2

Με ένα ανόητο πέναλτι στο 65’ ηττήθηκε με 1-0 στο Χάρτμπεργκ, σε ένα κάκιστο παιχνίδι που έως τότε είχε από μία φάση εκατέρωθεν. Στο 71’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και δημιούργησε τρεις ευκαιρίες στο τελευταίο 10λεπτο, αλλά δεν βρήκε στόχο. Μετά τον αποκλεισμό από τη Χάουγκεσουντ στο Γιουρόπα Λιγκ (0-2, 2-1), ήρθε και η πρώτη αποτυχία στο πρωτάθλημα.

H ήττα στο Χάουγκεσουντ και αυτή στο Χάρτμπεργκ έχουν ασφαλώς προκαλέσει προβληματισμό και το καλύτερο αντίδοτο θα ήταν η νίκη σε ένα μεγάλο ματς, όπως αυτό με τη Ραπίντ. Το όνομα του αντιπάλου είναι εμπορικό, περιμένει αρκετό κόσμο στο «Μέρκουρ Αρένα» και νιώθει ότι είναι η στιγμή να στείλει μήνυμα στις ανταγωνίστριες της.

Εξέτισε ο εξτρέμ Χούσπεκ, έτοιμος για ντεμπούτο και ο αρχηγός / δεξιός χαφ Χιρλέντερ, ο οποίος ενδέχεται ωστόσο να μείνει στον πάγκο. Πάλι εκτός ο αριστερός χαφ Ρέχερ.

Μπορεί να πέτυχε την πρώτη νίκη στη σεζόν, αλλά στην πραγματικότητα ο προβληματισμός διογκώθηκε με την εμφάνιση στο 2-1 επί της Αλταχ, η οποία συνοδεύτηκε με έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς της. Μοναδικοί διακριθέντες ο Ταξιάρχης Φούντας, που πέτυχε και τα δύο γκολ (6’, 11’) και ο γκολκίπερ Στρέμπινγκερ, που κράτησε τη νίκη στο β’ ημίχρονο. Η Αλταχ (μείωσε στο 27’) ήταν πολύ καλύτερη σε σε αυτό, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες στο εξάλεπτο 60’ – 66’ και άλλες τρεις στις καθυστερήσεις του ματς.

«Βρώμικη νίκη απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο», παραδέχτηκε ο κόουτς Κιμπάουερ. Είχαν προηγηθεί το 2-2 στην έδρα της Στ. Πόλτεν και η εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τη Ζάλτσμπουργκ με 2-0.

Σε χαμηλά επίπεδα η αυτοπεποίθηση – απόρροια των εμφανίσεων με Στ. Πόλτεν και Άλταχ. «Ο κάθε παίκτης πρέπει να δώσει το κάτι παραπάνω», απαίτησε ο Κιμπάουερ, εκφράζοντας την πεποίθηση ότι «τα παιδιά θα κάνουν αυτό που πρέπει».

Έλειψε από το τελευταίο και επιστρέφει εκτός απροόπτου ο αρχηγός / μέσος Σβαμπ (2/0). Αμφίβολη η επάνοδος του στόπερ Ζονλάιτερ (-/-) και του χαφ Λιούμπισιτς (-/-). Ο Ταξιάρχης Φούντας χρησιμοποιείται σε ρόλο επιθετικού, έχοντας πετύχει τα 3/4 γκολ της.

Στουρμ Γκρατς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Ραπίντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Α' ΑΥΣΤΡΙΑΣ 2013/2014 2 - 0, 2 - 4 2014/2015 2 - 2, 1 - 3 2015/2016 0 - 2, 2 - 2 2016/2017 2 - 1, 1 - 1 2017/2018 4 - 2, 0 - 0 2018/2019 1 - 1, 0 - 1 2019/2020 0 - 1, 2 - 3 2020/2021 1 - 1, 4 - 1 2021/2022 2 - 2, 2 - 1 2022/2023 1 - 0, 3 - 1