ΦΟΤΖΙΑ - ΠΑΝΤΟΒΑ (26/9/18, 22:00)

20:15 28-03-24

1
2

Δεν άξιζε την ήττα στην Πεσκάρα (1-0), τρίτη σε τέσσερα ματς και παραμένει τελευταία, λόγω και του αρχικού -8 της ποινής της. Το κλίμα βαραίνει για τον τεχνικό Γκρασαντόνια, καθοριστικά τα δύο προσεχή παιχνίδια με Πάντοβα και Μπενεβέντο. Περίοδος που όλα πάνε στραβά για τους «σατανέλι», η Φότζια είχε πλάνο στο παιχνίδι της και συνολικά τις καλύτερες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και χαμένο πέναλτι στο 68’ με τον Ματζέο. Πέντε λεπτά αργότερα δέχτηκε το μοναδικό γκολ, έβγαλε αντίδραση με δύο κλασικές ευκαιρίες.

Το αποψινό ματς με την Πάντοβα είναι πολύ κρίσιμο για τους παίκτες αλλά και τον προπονητή Γκρασαντόνια, έντονη η κριτική για τις επιλογές του. Ο ίδιος πιστεύει ότι οι παίκτες είναι με το μέρος του και δεν υποσκάπτουν το έργο του, ενώ απάντησε στις κριτικές τονίζοντας πως «στην Πεσκάρα μας χειροκρότησε όλο το γήπεδο για την εμφάνισή μας». Επαιξε καλά η Φότζια αλλά στάθηκε άτυχη, με τον Γκρασαντόνια να πιστεύει ότι το φύλλο θα γυρίσει.

Από την προετοιμασία έξω ο φορ Ιεμέλο (-), πρώτη κλήση στην αποστολή για τον νεοφερμένο χαφ Ρίτσο (-). Πρακτικά πλήρης.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Μπισάρι – Λογιάκονο, Καμπορέζε, Μαρτινέλι – Τζαμπέλι, Μπουσελάτο, Καράρο, Κραγκλ – Γκαλάνο, Τσιτσερέλι – Ματζέο.

Over 2,5 τα 3 από τα 4 ματς.

Σταδιακά έμεινε από δυνάμεις στο ματς με την Κρεμονέζε και γλίτωσε από τα χειρότερα στο τέλος (1-1). Πρώτο ημίχρονο χωρίς ευκαιρίες και από το πουθενά προηγήθηκε στο 26’ με ατομική προσπάθεια του Κλεμέντζα. Εκτοτε επέστρεψε σε παθητικό ρόλο και στο δεύτερο ημίχρονο δε βγήκε από την άμυνά της. Στο 82’ από στημένη φάση δέχτηκε την ισοφάριση, κορυφαίος στο ματς ο γκολκίπερ Μερέλι, με τέσσερις σημαντικές επεμβάσεις.

Η Πάντοβα έβγαλε παθητική νοοτροπία στο β’ ημίχρονο με την Κρεμονέζε, ο Πιερπάολο Μπίζολι το απέδωσε πάντως και στην δυναμικότητα της αντιπάλου. Ενόψει Φότζια τόνισε πως «μας περιμένει δύσκολο ματς, η Φότζια προέρχεται από τρεις διαδοχικές ήττες, αλλά είναι ομάδα με πλούσιο ρόστερ και θέλει να σβήσει την ποινή των 8 βαθμών. Είδαμε τα λάθη του τελευταίου αγώνα και πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι».

Ιδιες απουσίες, σταθερά εκτός ο φορ Α. Καπέλι (1/0), ο χαφ Πίντσι (-) και ο μπακ Μαντόνα (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Μερέλι – Ραβανέλι, Καπέλι, Τρέβιζαν – Σαλβιάτο, Πουλτσέτι, Καπελέτι, Μπελινγκέρι, Κοντέσα – Μπονατσόλι, Καπέλο.

Στα 2-3 γκολ τα 3 από τα 4 ματς.