ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ (24/3/19, 19:00)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

2 - 1 24-03-19

ΚΡΟΑΤΙΑ

Για τον αγώνα ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 11:46 24/03/19

1
2

Πρεμιέρα με το αριστερό στα προκριματικά, ηττήθηκε 2-0 στη Σλοβακία δεχόμενη τα γκολ στο τέλος των δύο ημιχρόνων. Δεν ήταν καλή στο α’ ημίχρονο, γλίτωσε και σε δοκάρι, ενώ τιμωρήθηκε για την παθητικότητα της στο 42’ (1-0). Αισθητά βελτιωμένη στο β’, πήρε μέτρα στο γήπεδο, πίεσε για το 1-1 και έφτασε τρεις φορές κοντά στην ισοφάριση. Η αντίπαλος ήταν όμως πάντα επικίνδυνη στην κόντρα και στο 85’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Εντός έδρας προέρχεται από τρεις σερί νίκες κόντρα σε Ελλάδα (2-1), Εσθονία και Φινλανδία (2-0), κάτι που σημαίνει ότι σε ψυχολογικό επίπεδο διαθέτει ό,τι απαιτείται για να ανταγωνιστεί τους Κροάτες.

«Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε σε αυτό το παιχνίδι και θέλουμε να δείξουμε τι μπορούμε να κάνουμε απέναντι στους φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου», είπε ο στόπερ της Λειψίας Βίλι Όρμπαν.

Χωρίς κάποιο φρέσκο αγωνιστικό πρόβλημα, τρεις – τέσσερις αλλαγές στο βασικό σχήμα προανήγγειλε ο τεχνικός Ρόσι.

2-3 Γκολ τα 6/9 τελευταία παιχνίδια.

Πολύ δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα του ομίλου, 2-1 το Αζερμπαϊτζάν στο Ζάγκρεμπ. 14 τελικές έναντι δύο, 74-26 κατοχή και 13-2 κόρνερ για την Κροατία, που ατύχησε στην πρώτη φορά που βρέθηκαν στην περιοχή της οι Αζέροι να δεχτούν το 0-1 (19’). Με σουτ του αριστερού μπακ Μπάρισιτς η ισοφάριση στο 44’, το νικητήριο γκολ στο 79’ ο φορμαρισμένος Κράμαριτς, μετά από ένα δεύτερο ημίχρονο ασφυκτικής πίεσης.

Με αίσθημα ανακούφισης υποδέχθηκε ο Ζλάτκο Ντάλιτς τη νίκη στην πρεμιέρα, γνωρίζοντας πως τα εναρκτήρια παιχνίδια κρύβουν πάντα κινδύνους. «Ηταν δύσκολο να διασπάσουμε την άμυνά τους, ειδικά μετά από αυτό το παράξενο γκολ που δεχτήκαμε. Αλλά είχαμε υπομονή και γυρίσαμε το παιχνίδι, το σημαντικό σε αγώνες ομίλου είναι οι τρεις βαθμοί και τίποτα παραπάνω», είπε ο Ντάλιτς, που προανήγγειλε αλλαγές στο ματς της Βουδαπέστης με την Ουγγαρία.

Στο αγωνιστικό είναι διαθέσιμος ο στόπερ Λόβρεν (Λίβερπουλ), εξέτισε την ποινή του, στο 100% επιστρέφουν ο σταρ φορ Ρέμπιτς (Αϊντραχτ) και ο χαφ Μπρόζοβιτς (Ιντερ). Δύσκολα θα προλάβει και την Ουγγαρία ο σύνθετος αμυντικός Γέντβαϊ (Λεβερκούζεν).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Κάλινιτς – Μπάρτολετς, Βίντα, Λόβρεν, Μπάρισιτς – Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς – Ρέμπιτς, Κράμαριτς, Πέρισιτς.

Ο Ρέμπιτς παίρνει τη θέση του Πέτκοβιτς στην επίθεση, κατά τα λοιπά ο Λόβρεν εξέτισε την ποινή του και αντικαθιστά τον Τσαλέτα-Τσαρ στο κέντρο της άμυνας.

4 διαδοχικά G/G & Over 2,5.

Εχει 5 ισοπαλίες στα 7 επτά ματς επί ουγγρικού εδάφους.

Ουγγαρία

ΟΛΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΕΥΡΩΠΗΣ NATIONS LEAGUE GROUP A

Κροατία

ΟΛΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΕΥΡΩΠΗΣ NATIONS LEAGUE GROUP A

EURO 2008 - 2010/2011 - 2012 - 2014/2015 - 2016 - 2018/2019 - 2019 2 - 1 2020 - 2023 - 2024 -
ΔΙΕΘΝΗ ΦΙΛΙΚΑ 2014 - 2015 - 2016 1 - 1 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 -