11:26 29-03-24

1
2

***Παίκτης της Λέτσε (1999-2001) ο Κριστιάνο Λουκαρέλι.

Πρώτος βαθμός με το 1-1 στην Κοζέντσα, άργησε να ρισκάρει. Είχε τις δύο πρώτες ευκαιρίες (κλασικότατες) στο πρώτο 10λεπτο, κατόπιν έχασε αναίτια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και επικράτησε πανικός στην άμυνά της, ήταν θέμα χρόνου το 1-0 (36’). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λουκαρέλι έβαλε όποιον επιθετικό είχε διαθέσιμο, χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες βρήκε στο 82’ την ισοφάριση με τον Τζιανέτι, αμέσως μετά είχε σούπερ στιγμή με τον Μουρίλο (85’) να πάρει και τη νίκη.

Βήματα προς τα μπροστά για τη Λιβόρνο, με την αντίδρασή της στο δεύτερο ημίχρονο στην Κοζέντσα, ωστόσο υπάρχουν και τα αρνητικά, η ομάδα στο πρώτο μέρος δέχτηκε πίεση και επικράτησε πανικός στην άμυνά της, θα μπορούσε να δεχτεί περισσότερα γκολ. Επέστρεψε στο ματς αλλά με σχετικά άναρχο τρόπο, παίζοντας με πέντε επιθετικογενείς παίκτες, ο Κριστιάνο Λουκαρέλι πάντως είδε θετικά πράγματα τονίζοντας πως «λίγες ομάδες θα φύγουν με αποτέλεσμα από την Κοζέντσα».

Τέθηκε νοκ-άουτ στην προθέρμανση του αγώνα στην Κοζέντσα ο θεωρητικά βασικός μπακ/χαφ Φάτσι (1/0). Παραμένουν έξω ο μπακ/στόπερ Αλμπερτάτσι (1/0) και ο χαφ Ρόκα (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Ματζόνι – Γκονέλι, Ντι Τζενάρο, Νταϊνέλι – Μαϊκόν, Βαλιάνι, Λούτσι, Αγκάτσι, Πορτσίνο – Κόζακ, Τζιανέτι.

Και τα δύο της γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Στοιχεία θρίλερ στην πρώτη νίκη της σεζόν, 2-1 τη Βενέτσια και ενώ στο 60’ βρέθηκε να χάνει. Συμβατικός ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο χωρίς σημαντικές φάσεις, οι δύο ομάδες επηρεάστηκαν από τη ζέστη. Στο 60’ το 0-1, πριν μεγαλώσει η γκρίνια της εξέδρας ο Παλόμπι ισοφάρισε στο 73’. Αμφίρροπη συνέχεια με μια ευκαιρία εκατέρωθεν, στις καθυστερήσεις και πάλι ο Παλόμπι (91’) έδωσε τη νίκη.

«Χρειάζεται υπομονή, οι οπαδοί πιστεύουν πως πρέπει σε κάθε ματς να βάζουμε τρία γκολ», είπε ο Λιβεράνι μετά το ματς με τη Βενέτσια, ο νεαρός τεχνικός πήρε βαθιές ανάσες με την πρώτη νίκη στη σεζόν, καθώς είχαν αρχίσει να ακούγονται σενάρια για το μέλλον του: «Η Λιβόρνο έχει εξαιρετικό υλικό στην επίθεση, ελάχιστες ομάδες έχουν Τζιανέτι, Ντιαμάντι, Κόζακ, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί», τόνισε ενόψει Λιβόρνο.

Τιμωρημένος ο στόπερ Λουτσιόνι (2/0). Από την προετοιμασία έξω ο στόπερ Ρικάρντι (-) και ο χαφ Αρμελίνο (-). Με τεχνική επιλογή εκτός ο εξτρέμ Κιρικό (1/0). Αμφίβολος σε τρίτο ο γκολκίπερ Βιγκορίτο (2/-5), με τον Μπλέβε (2/-2) να τον έχει ξεπεράσει πια στην ιεραρχία.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Μπλέβε – Φιαμότσι, Κοζέντσα, Μπόβο, Καλντερόνι – Μανκόζου, Πετριτσόνε, Σκαβόνε – Φάλκο – Παλόμπι, Λα Μαντία.