ΛΕΤΣΕ

Για τον αγώνα ΣΠΑΛ-ΛΕΤΣΕ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 21:56 24/09/19

1
2

Ηττα με κάτω τα χέρια από τη Σασσουόλο (3-0) στο γειτονικό ντέρμπι. Από νωρίς σε θέση άμυνας, ήταν θέμα χρόνου το 1-0 (26’). Δέχτηκε σε κάκιστο χρονικά σημείο το 2-0 (45’), άμεσα στο δεύτερο ημίχρονο (47’) ήρθε και το 3-0, η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία.

Ο Λεονάρντο Σέμπλιτσι πήρε την ευθύνη της ήττας αλλά κατηγόρησε και τους παίκτες του, έμμεσα ή άμεσα: «Με ανησυχεί το ότι μετά το 3-0 οι παίκτες τα παράτησαν, σαν να ήθελαν να χάσουν με αυτό το σκορ», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής, το επανέλαβε και στη συνέντευξη Τύπου ενόψει Λέτσε: «Ηταν απογοητευτικό το πώς παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο, μια κακή αντιμετώπιση συνολικά».

Ενόψει Λέτσε λοιπόν ο Σέμπλιτσι ζήτησε την αντίδραση των παικτών του: «Περιμένω την αντίδραση, μια διαφορετική εμφάνιση και θέληση να δώσουμε περισσότερα, να παίξουμε καλά και με ένταση. Θα συνεχίσουμε με την ίδια διάταξη, γνωρίζοντας ότι είναι δύσκολο να παίζουμε κάθε τρεις μέρες. Είναι ένα δύσκολο ματς, πολύ σημαντικό, η Λέτσε εκτός έδρας κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις, αρκεί να δούμε τη νίκη της στο Τορίνο».

Θα λείψει καιρό ο μπακ/χαφ Ντ’ Αλεσάντρο (4/0), υπέστη ρήξη χιαστού στο ντέρμπι με τη Σασσουόλο. Από την προετοιμασία έξω ο μπακ/χαφ Φάρες (-), έχοντας ίδιο τραυματισμό με τον Ντ’ Αλεσάντρο, ο Σέμπλιτσι θα πορευτεί για καιρό χωρίς τους δύο παίκτες που υπολόγιζε ως βασικούς μπακ/χαφ για τη σεζόν.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Μπερίσα – Τσιόνεκ, Βίκαρι, Φελίπε – Σάλα, Μούρτζια, Μισιρόλι, Κούρτιτς, Ιγκόρ – Πετάνια, Ντι Φραντσέσκο.

Τόμοβιτς και Ιγκορ διεκδικούν τη θέση του Ντ’ Αλεσάντρο, στη δεύτερη περίπτωση ο Σάλα θα πάρει τη δεξιά πτέρυγα. Από εκεί και πέρα δεν αλλάζει κάτι στη λογική του Σέμπλιτσι, με τους Πετάνια και Ντι Φραντσέσκο στο δίδυμο της επίθεσης.

Προϊστορία με Λέτσε στη Φεράρα: 1-6-0. Τελευταίο μεταξύ τους στη σεζόν 1992/93.

Over 2,5 τα 4/5 επίσημα ως τώρα.

Δεν μπόρεσε να σταθεί ανταγωνιστικά κόντρα στη Νάπολι (1-4) και έμεινε απλά με την ικανοποίηση του γκολ. Η αντίστασή της κράτησε 28 λεπτά (0-1), με πέναλτι στο 40’ ήρθε το 0-2 και αμέσως στο δεύτερο ημίχρονο (52’) δέχτηκε και τρίτο γκολ. Σε μια στημένη φάση κέρδισε πέναλτι και μείωσε με τον Μανκόζου (61’) αλλά δεν απέκτησε περαιτέρω ελπίδες, στο 82’ έγινε το τελικό 1-4, ήττα και στο δεύτερο εντός έδρας για τους «σαλεντίνι».

Ο Φάμπιο Λιβεράνι προσπάθησε να τονώσει την ψυχολογία των παικτών του και δήλωσε πως δεν ανησυχεί για τα πολλά γκολ που δέχεται η ομάδα του: «Δεν ανησυχώ ιδιαίτερα, θα ήμουν αν δεχόμασταν αυτά τα γκολ με την άμυνα στημένη. Σίγουρα πρέπει να βελτιωθούμε, την Κυριακή… στρώσαμε το τραπέζι στη Νάπολι, που βέβαια μπορεί να βάλει 3-4 γκολ κόντρα σε κάθε αντίπαλο».

Σημαντικό ματς στη Φεράρα με τη ΣΠΑΛ, ο Λιβεράνι αναφέρθηκε στις πιθανότητες της ομάδας του: «Εμείς θα κάνουμε το παιχνίδι μας, προσπαθώντας να χτυπήσουμε τις αδυναμίες του αντιπάλου. Η ΣΠΑΛ στην έδρα της κάνει καλές εμφανίσεις, ηττήθηκε οριακά από την Αταλάντα, κέρδισε τη Λάτσιο, οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουμε είναι δεδομένες».

Τέθηκε νοκ-άουτ ο Ελληνας χαφ Ταχτσίδης (4/0), ενώ παραμένουν εκτός ο μπακ/στόπερ Ντελ’ Ορκο (1/0) και ο δεξιός μπακ Φιαμότσι (-). Πρώτη παρουσία στην αποστολή για τον βασικό πέρυσι, στόπερ Μεκαριέλο (-) και τον νεοφερμένο αμυντικό χαφ Ιμπουλά (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Γκάμπριελ – Ρίσπολι, Ροσετίνι, Λουτσιόνι, Καλντερόνι – Μάγερ, Πετριτσόνε, Ταμπανέλι – Μανκόζου – Φαρίας, Μπαμπακάρ.

Ντεμπούτο για τον Μπαμπακάρ από το πρώτο λεπτό, με τον Λαπαντούλα στον πάγκο, ο Μανκόζου σε ρόλο τρεκουαρτίστα, στον άξονα ο Πετριτσόνε αντικαθιστά τον τραυματία Ταχτσίδη.

ΣΠΑΛ

ΟΛΑ

Λέτσε

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 1 - 3 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -
Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 0 2021/2022 1 - 3 2022/2023 -