ΟΣΑΣΟΥΝΑ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ (29/1/23, 17:15) Κοντράστ συναισθημάτων

ΟΣΑΣΟΥΝΑ

0 - 1 29-01-23

ΑΤΛΕΤΙΚΟ

Για τον αγώνα ΟΣΑΣΟΥΝΑ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 03:14 29/01/23

1
2

Έκανε κατάθεση ψυχής την Τετάρτη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου μετά από 18 χρόνια. Νίκησε 2-1 τη Σεβίλλη στην παράταση, σε ματς που κινδύνεψε πολλάκις στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με τον Άβιλα στο 71΄ και δέχθηκε την ισοφάριση – μαχαιριά στο 90+5΄. Βρήκε όμως δεύτερο γκολ με τον Αμπντέ στο 99΄ και το κράτησε ως το τέλος. Είχε προηγηθεί η εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Έλτσε.

Κλίμα ευφορίας μετά την πρόκριση στα ημιτελικά, περιμένει την κλήρωση της Δευτέρας για να μάθει αντίπαλο.

Ο Γιαγκόμπα Αρασάτε μίλησε για το ματς με την Ατλέτικο, τονίζοντας: «Είναι μια από τις καλύτερες ομάδες. Αποτελεί κακό δαίμονα για εμάς. Είναι αλήθεια ότι φέτος σπάμε κάποια κατάρες και ελπίζουμε να σπάσει και αυτή. Ξέρουμε ποιον αντίπαλο θα αντιμετωπίσουμε. Έπαιξαν ένα υπέροχο παιχνίδι στο «Μπερναμπέου» και προτεραιότητά τους είναι να μπουν στην πρώτη τετράδα, γιατί δεν έχουν άλλον στόχο πλέον. Ξέρουμε ότι θα είναι δύσκολο, αλλά αν είμαστε στο επίπεδό μας, είμαστε δύσκολος αντίπαλος».

Τραυματίες οι δεξιοί μπακ Νάτσο Βιδάλ (13/0) και Ρουμπέν Πένια (11/0), εξέτισε ο χαφ Λούκας Τορό (17/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Αϊτόρ Φερνάντεθ – Μορένο, Νταβίντ Γκαρθία, Αριδάνε, Μάνου Σάντσεθ – Μπράσανατς, Τορό, Μόι Γκόμεθ – Άβιλα, Μπούντιμιρ, Αμπντέ.

Μέχρι και 7 νέα πρόσωπα αναμένονται στην ενδεκάδα συγκριτικά με το ματς της Τετάρτης, ώστε να είναι πιο φρέσκια η ομάδα.

Προϊστορία: 18-7-15, τελευταίος άσος το 2014, έκτοτε 8 σερί νίκες η Ατλέτικο ανεξαρτήτως έδρας.

Μετά την Ευρώπη, έμεινε έξω και από το κύπελλο, χάνοντας 3-1 από τη Ρεάλ στην παράταση. Προηγήθηκε στο 19΄ με τον Μοράτα, αλλά ισοφαρίστηκε στο 79΄ και στο έξτρα ημίωρο έμεινε με δέκα στο 99΄ λόγω αποβολής του Σάβιτς, λυγίζοντας με δύο γκολ στη συνέχεια (103΄, 120+1΄).

Προερχόταν από την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, όπου κέρδισε 3-0 τη Βαγιαδολίδ. Πέτυχε όλα τα γκολ της στο πρώτο ημίχρονο, με τον Γκριεζμάν να βάζει το δεύτερο στο 23΄ και να σερβίρει τα άλλα δύο σε Μοράτα (18΄) και Ερμόσο (28΄).

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε τοποθετήθηκε πριν το ματς στην Παμπλόνα, λέγοντας: «Στη δουλειά, όταν τα δίνεις όλα, όπως κάναμε εμείς την Πέμπτη και παίζεις όπως μπορούσαμε να παίξουμε, όπως δουλεύουμε και ψάχνουμε, μένεις ήσυχος. Γιατί έκανες αυτό που έπρεπε να κάνεις. Είναι ο τρόπος κατανόησης της ζωής. Τον ακολουθώ στη δουλειά και παντού, νιώθω ήσυχος, κάναμε το παιχνίδι μας και λόγω συγκεκριμένων συνθηκών δεν ήρθε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο που πέρασε στην επόμενη φάση και από εδώ και πέρα ​​πρέπει να συνεχίσουμε ν παλεύουμε περισσότερο από ποτέ. Απομένει ένας μεγάλος δεύτερος γύρος. Αντιμετωπίζουμε έναν ενθουσιώδη αντίπαλο, με έναν πολύ τακτικό προπονητή από τότε που έφτασε στην Οσασούνα, είναι πάντα ανταγωνιστικοί κι έχουν τη θετική ενέργεια μετά την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου».

Τραυματίες ο μέσος Μάρκος Γιορέντε (12/1) και ο στόπερ Σάβιτς (12/0), επιστρέφουν ο μπακ Ρεγκιλόν (4/0) και ο στόπερ Χιμένες (11/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Όμπλακ – Μολίνα, Χιμένες, Ερμόσο, Ρεϊνίλντο – Ντε Πολ, Κοντογκμπιά, Κόκε – Κορέα, Μοράτα, Γκριεζμάν.

Ο Χιμένες με τον Ερμόσο στα στόπερ, τρεις χαφ και ο Κορέα με τον Γκριεζμάν στα άκρα της επίθεσης.

Οσασούνα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΣΠΑΝΙΑΣ

Ατλέτικο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΣΠΑΝΙΑΣ

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 3 - 0 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 0 - 3 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 0 - 5 2020/2021 1 - 3 2021/2022 0 - 3 2022/2023 0 - 1