ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ - ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ (25/10/18, 19:55)

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

0 - 1 25-10-18

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡ.

Για τον αγώνα ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ-ΣΛΑΒΙΑ ΠΡ. γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 14:58 25/10/18

1
2

Πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Μπορντό με 2-1. Αν και η αντίπαλος της είχε την κατοχή της μπάλας, η ίδια απειλούσε περισσότερο και κατάφερε να προηγηθεί στο 42’. Στο δεύτερο μέρος πιέστηκε περισσότερο, αλλά χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα. Παρ’ όλα αυτά, δέχθηκε την ισοφάριση στο 84’. Δεν το έβαλε, όμως, κάτω και κατάφερε να σκοράρει ξανά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και να πάρει τη νίκη.

Στο πρωτάθλημα φιλοξενήθηκε από την Βέιλε. Μπήκε νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο μέρος, όσο περνούσε ο χρόνος γινόταν και πιο απειλητική και τελικά σκόραρε τρεις φορές στο τελευταίο 20λεπτο για να επικρατήσει με 3-1.

Το τελευταίο διάστημα δείχνει μια κάμψη στις εμφανίσεις της εντός συνόρων, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που ανησυχεί τον Σολμπάκεν, που θεωρεί πως από την στιγμή που έρχονται τα αποτελέσματα, δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Το επόμενο διάστημα, πάντως, θα πρέπει να διαχειριστεί το ρόστερ της ομάδας του, αφού το πρόγραμμα είναι αρκετά γεμάτο (έχει να δώσει έξι παιχνίδια ως τις 11 Νοεμβρίου). Την Κυριακή υποδέχεται την Άαρχους για το πρωτάθλημα, ενώ την Πέμπτη έχει δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι στο κύπελλο με αντίπαλο την Μίντιλαντ.

Ο μέσος και αρχηγός Ζέκα αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι και δεν θα είναι διαθέσιμος. Απών εδώ και αρκετό καιρό ο αμυντικός Λούφτνερ, που χάνει την ευκαιρία να βρεθεί απέναντι στην πρώην ομάδα του. Εκτός από το ξεκίνημα της σεζόν ο μέσος Γουίντ.

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-4-2): Τζορόνεν, Άνκερσεν, Βάβρο, Μπίελαντ, Μπόιλεσεν – Σκοβ, Γκρέγκους, Φαλκ, Φίσερ – Εντόι, Σωτηρίου

Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα που αναμένεται να παρατάξει ο Σολμπάκεν, καθώς πολύ δύσκολα κάνει αλλαγές. Πέραν του τιμωρημένου Ζέκα και του Φίσερ που επιστρέφει, είναι ίδια με αυτήν που παρέταξε και στο ματς στην Γαλλία.

Μετρά μόλις μια ήττα στα τελευταία 11 παιχνίδια της στο Γιουρόπα Λιγκ.

Είναι αήττητη στα 10 παιχνίδια που έχει δώσει φέτος στην διοργάνωση.

Απορίας άξιον πως έφυγε από τη Ρωσία χωρίς βαθμό στο 1-0 από τη Ζενίτ για τη 2η αγωνιστική. Με 25-6 τελικές προσπάθειες για γκολ, 11-2 εντός εστίας, 13-2 κόρνερ όχι μόνο δεν κατάφερε να σκοράρει, ειδικά στο πιο καλό της ημίχρονο το πρώτο, αλλά δέχτηκε και στο 80’ το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση, MVP της οποίας ήταν ο αντίπαλος γκολκίπερ Λούνεφ.

Στο εκτός έδρας 1-0 επί της Λίμπερετς την Κυριακή για το πρωτάθλημα, σκόραρε νωρίς (3’) με απευθείας φάουλ, έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 12’, ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο μέρος, πιο ισορροπημένο το δεύτερο, έχασε αρκετές ευκαιρίες με δύο δοκάρια και αγχώθηκε προς το φινάλε.

Ξεφορτώθηκε την Πλζεν και έμεινε μόνη 1η στη βαθμολογία (παίζει μίνι ντέρμπι με την Ντούκλα εντός έδρας τη Δευτέρα και μετά έχει το σούπερ ντέρμπι με την  Σπάρτα), πηγαίνοντας έτσι με καλό κλίμα στη Δανία για ένα κρίσιμο ματς σε ένα «σφιχτό» όμιλο, όπου κάθε βαθμός μετράει.

«Η Ζενίτ και η Μπορντό παίζουν καλά επιθετικά, η Κοπεγχάγη παίζει με μίνιμουμ ρίσκα, ζυγίζει καλά τον αντίπαλο, παρουσιάζει αποτελεσματικό ποδόσφαιρο, κάνει τα λιγότερα λάθη από κάθε άλλη ομάδα στον όμιλο. Τα δύο κολλητά ματς εναντίον της θα καθορίσουν πολλά»,  τόνισε ο κόουτς Γίντριχ Τριπσόφσκι.

Επιστρέφουν ο συνήθως βασικός φορ Τεκλ και ο χρήσιμος επιθετικός Σκόντα.

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-2-3-1): Κολάρ – Κουφάλ, Κουντέλα, Ενγκαντό, Μπορίλ – Χουσμπάουερ, Σούτσεκ – Στοχ, Τραορέ, Ζμράλ – Μάτουσεκ

Εχει μόλις μία ισοπαλία σε 17 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις φέτος.

Under 2,5 τα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια της στο Γιουρόπα Λιγκ ανεξαρτήτως έδρας (και 7/8 τελευταία).

Κοπεγχάγη

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ

Σλάβια Πρ.

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 0 - 1 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -