ΓΚΕΝΚ - ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ (13/12/18, 19:55)

ΓΚΕΝΚ

4 - 0 13-12-18

ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ

Για τον αγώνα ΓΚΕΝΚ-ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 10:26 13/12/18

1
2

*** «Λούμινους Αρίνα» (23.718 θ.), Γκενκ.
*** Η Γκενκ χρειάζεται 1 βαθμό για να προκριθεί. Η Σάρπσμποργκ σε περίπτωση νίκης παίρνει την πρόκριση ανεξαρτήτως της έκβασης του άλλου αγώνα.

Ο βαθμός που πήρε δίκαια στην έδρα της Μάλμε (2-2) την έφερε ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση από τον όμιλο. Σε θεαματική και γεμάτη φάσεις αναμέτρηση πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων (42’, 53’) και θα μπορούσε να φύγει με νίκη αν δεν πιανόταν στον ύπνο μέσα σε 3 λεπτά (65’, 67’). Κυνήγησε μέχρι τέλους τη νίκη, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά.

Μολονότι βρίσκεται σταθερά στην κορυφή της εγχώριας λίγκας, κόλλησε στην ισοπαλία (1-1) στην υποδοχή της Κορτράικ. Με μόλις 2 νίκες στα 7 τελευταία είναι εμφανής μία μικρή κόπωση, καθώς έχει ξεκινήσει διπλές υποχρεώσεις από τις αρχές Ιουλίου.

Γνωρίζει οτι με την κατάκτηση ακόμα ενός βαθμού θα επιτύχει το στόχο της πρόκρισης. “Αν μου το έλεγαν πριν την έναρξη του ομίλου, θα το αποδεχόμουν με ευχαρίστηση” απάντησε ο τεχνικός Κλεμάν που στη συνέντευξη Τύπου έκανε λόγο και για ένα είδος εκδίκησης: “Από τη Σάρπσμποργκ έχουμε υποστεί φέτος τη μοναδική μας ήττα στην Ευρώπη, σε αναμέτρηση που δεν αγωνιστήκαμε σύμφωνα με τις δυνατότητές μας. Θέλουμε να πάρουμε την ρεβάνς και την πρόκριση στην επόμενη φάση”.

Σταθερά εκτός, χωρίς πλέον να επηρεάζει, ο στόπερ Λουκούμι.
Δίχως νέες απώλειες.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Βούκοβιτς – Μέχλε, Αιντο, Ντεβέστ, Ουρόνεν – Μαλινόφσκι, Χέινεν, Ποθουέλο – Ντονγκάλα, Σαματά, Τροσάρντ.

Δεν αναμένονται αλλαγές από τον τεχνικό Κλεμάν, ούτε στο σύστημα, αλλά ούτε και στις επιλογές προσώπων.

Εχει πάρει την πρόκριση και στις 3 προηγούμενες συμμετοχές της σε όμιλο του Γιουρόπα.

Αήττητη στα 15 τελευταία ευρωπαικά παιχνίδια επί βελγικού εδάφους (12-3-0), ενώ έχει σκοράρει και στους 27 προηγούμενους αγώνες της στην Ευρώπη.

Μια ανάσα από το θαύμα της πρόκρισης βρέθηκε, όμως έχυσε την καρδάρα με το γάλα σε ένα ημίωρο, αφού έχοντας προηγηθεί επί της Μπεσίκτας 2-0 στο 6’ του προηγούμενου αγώνα όλοι ονειρεύονταν κληρώσεις και νοκ άουτ, αλλά η ανατροπή 2-3 από το 62’ ως το τέλος τους έκοψε τα φτερά! Έχει, πάντως, ήδη κάνει ιδανική σεζόν για τα …κυβικά της στην πρώτη της ευρωπαϊκή περιπέτεια.
Για να μην χάνουν το ρυθμό τους οι παίκτες δόθηκε φιλικό με τη Σόγκνταλ, νίκη 3-2 για τους παίκτες του Μπάκε.

Ελπίζει ακόμα μαθηματικά η Σάρπσμποργκ, αφού αν κάνει το κόλπο γκρόσο της χρονιάς και κερδίσει την Γκενκ περνάει ανεξαρτήτως άλλων αποτελεσμάτων, σε κάθε άλλη περίπτωση αποκλείεται, πάντως. Εξ ου και αναμένεται να παίξει επιθετικά στο Βέλγιο.
Το δε γενικό κλίμα, παραπάνω από ιδανικό. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Γκέιρ Μπάκε τονίζει πως: “Αυτό το ματς είναι ένα από τα πιο διασκεδαστικά, ψυχαγωγικά πράγματα που μπορούν να μας συμβούν. Ας το απολαύσουμε δίχως το παραμικρό άγχος”. Ο δε Τόμασεν που μίλησε εκ μέρους των παικτών δεν δίστασε να προβεί στη δήλωση που έκανε αίσθηση: ¨Δίχως πρόθεση υποτίμησης και με κάθε σεβασμό, η Γκενκ δεν είναι Μπαρτσελόνα, όλα είναι πιθανά”.

Δεν προκύπτουν προβλήματα, αναμένεται ουσιαστικά πλήρης στο Γκενκ χωρίς απώλειες που μπορεί να επηρεάσουν το παιχνίδι της ομάδας όπως το έχουμε ακτινογραφήσει φέτος.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Βασιούτιν – Τόμασεν, Ταμ, Χορν, Τβέιτα – Χάιντζ, Ζακάριασεν, Λουντ Νίλσεν, Χάλβορσεν – Μοχάμεντ, Μόρτενσεν.

Ο Μπάκε δεν έχει να χάσει τίποτε, δεν έχει και να κερδίσει αν δεν νικήσει όμως. Θα παίξει με φουλ ενδεκάδα και επιθετικό σχήμα, αν του κάτσει έχει καλώς, αν όχι δεν θα του πει κανείς το παραμικρό άλλωστε. Δεν θα αλλάξει το προσφιλές του 4-4-2 με προωθημένους τους Μοχάμεντ και Μόρτενσεν.

Στα 3/5 ματς της Σάρπσμποργκ έγιναν πολλά κόρνερ, over 11 για την ακρίβεια!
Από τα 17 γκολ στα ματς της Σάρπσμποργκ τα 13 μπήκαν στα β΄ημίχρονα, μόλις 3 στα πρώτα 45’ όλα εξ αυτών στο δεκάλεπτο 1-10!

Γκενκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Σάρπσμποργκ

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 4 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -