ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ - ΟΝΤΕΝΣΕ (30/9/18, 17:00)

13:38 28-03-24

1
2

Μετέτρεψε το εκτός έδρας παιχνίδι με την Χόμπρο σε… υγιεινό περίπατο, επικρατώντας με το ευρύ 5-0. Πίεσε αρκετά από το ξεκίνημα, εκμεταλλευόμενη και την ασταθή άμυνα της αντιπάλου της και προηγήθηκε στο 31’, μετά από λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους πέτυχε και δεύτερο γκολ, ενώ με την αντίπαλο της να δείχνει εκτός παιχνιδιού, σκόραρε ακόμη τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο (59’, 66’, 68’), φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση.

Την Τετάρτη παρατάχθηκε με βασικούς στο εκτός έδρας παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο την Ροσκίλντε, ουραγό της Β’ κατηγορίας και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 5-0.

Ο Βίγκχορστ χρησιμοποίησε βασικούς στο παιχνίδι κυπέλλου, αφού θέλει οι παίκτες του να «δέσουν» ακόμη περισσότερο και να βρουν αγωνιστικό ρυθμό. Για το παιχνίδι με την Οντένσε, υποστήριξε πως η αντίπαλος τους έχει αρχίσει να βελτιώνεται αισθητά και θα πρέπει οι παίκτες του να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί για να πάρουν τη νίκη.

Εκτός για ακόμη ένα παιχνίδι ο επιθετικός Ραμκίντλε, που δεν έχει αγωνιστεί ακόμη φέτος.

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-2-3-1): Ρίνε – Μπέρστινγκ, Οκόρε, Πέντερσεν, Άλμαν – Άμπιλγκααρντ, Κρίστενσεν – Κουσκ, Άντερσεν, Όκς – Φαν Βίρτ

Είναι αήττητη στα έξι από τα εφτά πιο πρόσφατα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Ο επιθετικός Φαν Βίρτ σκόραρε τέσσερα γκολ στα δύο παιχνίδια που έδωσε η ομάδα του αυτή την εβδομάδα (με Χόμπρο και Ροσκίλντε).

Επικράτησε με 4-0 της Χόρσενς εντός έδρας. Πήρε το προβάδισμα στο 11’, αλλά γενικά το ματς ήταν αρκετά κακό, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες καλές ευκαιρίες. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η αντίπαλος της ρίσκαρε, ψάχνοντας την ισοφάριση και την τιμώρησε σκοράροντας ακόμη τρεις φορές (83’, 88’, 90’+1). Το μόνο αξιοσημείωτο για την αντίπαλο της, ένα δοκάρι που είχε στο 85’.

Η νίκη επί της Χόρσενς και το γεγονός ότι κατάφερε να κρατήσει και πάλι ανέπαφη την εστία της, είναι κάτι που έφερε χαμόγελα στις τάξεις της ομάδας. Ο τερματοφύλακας Γκρίτεμπουστ, με δηλώσεις του ενόψει του αγώνα με την Άαλμποργκ δήλωσε πως: «Εσχάτως αποδίδουμε πολύ καλά αμυντικά και όσο περνάει ο καιρός και δενόμαστε σαν ομάδα, θα αποδίδουμε ακόμη καλύτερα. Απέναντι στην Άαλμποργκ θα έχουμε δύσκολο έργο, αλλά θα επιδιώξουμε να δείξουμε το ίδιο καλό πρόσωπο και να πάρουμε τη νίκη».

Ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Σαγιούμπα (0 συμ.) παραμένει εκτός δράσης. Οι μέσοι Κλόβε (9/0) και Νίλσεν (5/0) συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή, αλλά η συμμετοχή τους είναι αμφίβολη.

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (3-5-2): Γκρίτεμπουστ – Λιουβίν, Τβερσκόβ, Λούντβιγκ – Λάουρσεν, Τόμασεν, Ντράχμαν, Έσκεσεν, Μπάρετ – Ελένιους, Καντρίι

Μετρά τέσσερα συνεχόμενα N/G.

Είναι αήττητη στα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.