ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ. (21/4/21, 17:15) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

1 - 0 21-04-21

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Για τον αγώνα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 23:05 20/04/21

1
2

* Κανονική διάρκεια: Ολυμπιακός-Αστέρας 3-0, Αστέρας-Ολυμπιακός 0-4

Με εντελώς πειραματική άμυνα στην Τούμπα, αφού λόγω απουσιών, έπαιξε με τριάδα Σωκράτη, Αβραάμ (από 2,5 μήνες αποχή), Χολέμπας και γνώρισε τη δεύτερη φετινή εγχώρια ήττα του (2-0), δεχόμενος τα γκολ στο β’ μέρος. Ερχόμενοι μόλις από τη μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου, ήταν αναμενόμενη κάποια χαλαρότητα από τους «ερυθρόλευκους», που κινήθηκαν σε ρηχά νερά, μένοντας και για πρώτη φορά φέτος άσφαιροι εντός συνόρων.

«Στο πρώτο ημίχρονο ξεκινήσαμε καλά με 4-5 κλασικές ευκαιρίες να σκοράρουμε. Είμαστε ευχαριστημένοι από το πρώτο ημίχρονο όχι από το δεύτερο. Ο ΠΑΟΚ ήταν αποτελεσματικός. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε ένα κακό ματς που δεν αντιπροσωπεύει τον Ολυμπιακό. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να διατηρούμε 90 λεπτά τη συγκέντρωση και την προσπάθεια, κάτι που δεν συνέβη σήμερα. Οποιοσδήποτε αντίπαλος θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί την έλλειψη συγκέντρωσή μας», δήλωσε ο Μαρτίνς.

H αλήθεια είναι πως ο Πορτογάλος ήταν αρκετά εκνευρισμένος με την εικόνα που είχε η ομάδα του στην Τούμπα. Πραγματικά αγνώριστοι οι “ερυθρόλευκοι”, ιδίως στο β’ μέρος, ωστόσο ευθύνη φέρει και ο ίδιος, αφού επέλεξε να τους δώσει τριήμερο ρεπό μεσοβδόμαδα μετά τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πιθανότατα πάντως θα συνεχίσει τα πειράματα ο Μαρτίνς και στη συνέχεια, δίνοντας χρόνο σε παίκτες που δεν έχουν παίξει πολύ. Θεωρητικά τα ματς με τον Αστέρα προσφέρονται για να προχωρήσει σε τέτοιου είδους αλλαγές.

Δύο καλές επιστροφές, επανέρχονται ο στόπερ Σεμέδο (24/1) και ο φορ Χασάν (19/10), ωστόσο παραμένει στα “πιτς” ο αμυντικός Μπα (19/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-3): Σα – Παπασταθόπουλος, Σεμέδο, Χολέμπας – Λαλά, Καμαρά, Εμβιλά, Ρέαμπτσιουκ – Μασούρας, Χασάν, Φορτούνης

Πιθανότατα να διατηρηθεί η τριάδα στην άμυνα από τον Μαρτίνς, διαφορετικά σε τετράδα διεκδικούν το αριστερό άκρο οι Χολέμπας και Ρέαμπτσιουκ. Αουτσάιντερ ο Μπουχαλάκης για το κέντρο, πιθανότατα ροτέισον στην κορυφή με τον Χασάν αντί του Ελ Αραμπί. Δεν αποκλείεται πάντως να υπάρξουν περισσότερες αλλαγές.

Έξι σερί νίκες μετράει ο Ολυμπιακός με τον Αστέρα ανεξαρτήτως έδρας. Οι πέντε τελευταίες με “καθαρό” σκορ. Τελευταία ήττα πριν επτά χρόνια, έκτοτε έχει απολογισμό 12-5-0.

Δεν μπορεί να θεωρηθεί άδικη η ήττα στο ΟΑΚΑ (3-1), ωστόσο γίνεται πιο πικρή από τη στιγμή που κρατούσε το βαθμό κόντρα στην ΑΕΚ ως το 85′. Προηγουμένως είχε και δοκάρι η ομάδα του Ράσταβατς, που είχε ισοφαρίσει με εκπληκτικό γκολ του Ριέρα στο 41′, ωστόσο πέρασε γενικά δύσκολα στα μετόπισθεν κατά διαστήματα.

«Πιέζαμε πολύ τον εαυτό μας. Μπορούμε να συζητήσουμε αν το αποτέλεσμα ήταν σωστό ή όχι. Μπορούσαμε την ισοπαλία. Θα είμαστε ανταγωνιστικοί ως το τέλος», ανέφερε ο Ράσταβατς μετά το ματς στο ΟΑΚΑ.

Χωρίς νίκη πάντως συνεχίζουν οι Αρκάδες στα πλέι οφ (0-2-2), όπου γνώριζαν εξ αρχής βέβαια πως η αποστολή τους θα ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Συν τοις άλλοις μετρούν
και μόλις μία στα εννιά τελευταία τους (1-5-3), εκείνη επί του ΠΑΟΚ στο ματς του β’ γύρου. Πάντως, παρότι ουσιαστικό βαθμολογικό κίνητρο δεν υπάρχει πλέον, αφού έμειναν στο -10 από την τετράδα, δείχνουν διατεθειμένοι να παλέψουν όλα τα παιχνίδια τους και να φανούν ανταγωνιστικοί.

Αρκετές και σημαντικές οι απουσίες, εκτός έεμιναν ο στόπερ Καστάνιο (22/0), ο μέσος Μουνάφο (24/3), ο μεσοεπιθετικός Σίτο (29/1), ξανά εκτός και ο μεσοεπιθετικός Λ.Φερνάρντεθ (20/7).

Για μία ακόμη φορά απόντες ο μεσοεπιθετικός Καπίγια (9/0) και ο μέσος Μπ.Φερνάντεθ (13/0), αλλά επανέρχονται ο μεσοεπιθετικός Τζίμας (5/1) και ο στόπερ Πασαλίδης (12/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Παπαδόπουλος – Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Άλβαρες – Βαλιέντε, Ιγκλέσιας – Τίλικα, Ριέρα, Μπαμπά – Μπαράλες

Μόνο σε μία από τις έξι τελευταίες εξόδους του δεν σκόραρε ο Αστέρας.

Ολυμπιακός

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Αστέρας Τρίπολης

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 2 - 0 2014/2015 2 - 0 2015/2016 3 - 1 2016/2017 2 - 1 2017/2018 1 - 1 2018/2019 2 - 1 2019/2020 1 - 0 2020/2021 3 - 0, 1 - 0 2021/2022 5 - 1 2022/2023 5 - 0