ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ - ΒΑΑΛΒΑΪΚ (30/10/18, 19:30)

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

2 - 2 30-10-18

ΒΑΑΛΒΑΪΚ

Για τον αγώνα ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ-ΒΑΑΛΒΑΪΚ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 10:54 30/10/18

1
2

*** Τι ισχύει στο ολλανδικό κύπελλο:
Φάση των «16». Μονά ματς. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.
*** Ντέρμπι της επαρχίας της βραβάνδης.

Ακόμα και στην πολύ μέτρια μέρα της βρίσκει τον τρόπο να παίρνει αποτελέσματα, το απέδειξε και στο τελευταίο της στο πρωτάθλημα, στην έδρα της Γκρόνινγκεν. Χωρίς διάθεση και συγκέντρωση στο πρώτο μέρος, βρέθηκε να χάνει στο 41′ από ένα πέναλτι. Τυχερή που ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, βελτιώθηκε ελαφρά στην επανάληψη, αλλά χρειάστηκε μια ατομική ενέργεια του μπακ Ντάμφρις για να κάνει το 2-1 στο 86′.

Βαρύ το πρόγραμμα, υποχρεώσεις παντού, αλλά είναι μέσα στους στόχους της. 10/10 νίκες στο πρωτάθλημα, αλλά για πρώτη φορά φέτος ο Φαν Μπόμελ τα έχωσε στους παίκτες του για τη μέτρια εμφάνιση με την Γκρόνινγκεν.

Λογικά δεν θα ρισκαριστεί ο εξτρέμ Μπέργκβαϊν (9/4). Πέραν αυτού, η λογική και αυτό που εικάζεται είναι ότι θα αλλάξει σχεδόν ολόκληρη η ενδεκάδα, κάτι που έγινε και στον προηγούμενο γύρο. Ο Φαν Μπόμελ λέει τα κλασσικά «θέλουμε και το κύπελλο», αλλά δεν φαίνεται να έχει διάθεση να επιβαρύνει και άλλο τους παίκτες του.

Επιτέλους ξεμπούκωσε επιθετικά και πήρε ένα τρίποντο που είχε μεγάλη ανάγκη στο εντός έδρας ματς με τους νέους της Ουτρέχτης (3-2). Βρέθηκε να χάνει από το 16′, το γύρισε σε 2-1 στο ημίχρονο και σε 3-1 στο 47′, αλλά η αντίπαλός της μείωσε στο 69′ . Στο 80΄η Βάαλβαϊκ κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα.

Η Βάαλβαϊκ είναι από τη δεύτερη κατηγορία, εννοείται δεν έχει ιδιαίτερους στόχους και θα κοιτάξει να απολαύσει τη συμμετοχή της. Στο πρωτάθλημα δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά, έχει μεγάλες απώλειες, έπειτα από 8 ματς χωρίς νίκη, τουλάχιστον κέρδισε την Παρασκευή.

Εχασε τα πέντε προηγούμενα ο καλός εξτρέμ Μπιλάτε (6/3) και συνεχίζει εκτός, ενώ απουσιάζει και ο επιθετικός Μπέργκαμπ (8/0). Δεν είναι διαθέσιμοι επίσης ο αμυντικός Λάμερς (8/1) και ο χαφ Ντέφε (2/0).

Αϊντχόφεν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ

Βάαλβαϊκ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 2 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -