ΣΙΡΙΟΥΣ - ΕΡΕΜΠΡΟ (24/8/19, 17:00)

ΣΙΡΙΟΥΣ

3 - 4 24-08-19

ΕΡΕΜΠΡΟ

Για τον αγώνα ΣΙΡΙΟΥΣ-ΕΡΕΜΠΡΟ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 06:59 24/08/19

1
2

Ηττήθηκε από την Νόρσεπινγκ εντός (0-2). Την αδικεί το αποτέλεσμα. Ήταν πιο κινητική από την αντίπαλό της, δημιούργησε πολλές φάσεις όμως η διαφορά ποιότητας έκρινε το παιχνίδι δεχόμενη δυο τέρματα στο δεύτερο μέρος (67’, 85’).

Προβληματίζει τελευταία με τις εμφανίσεις της και πλέον βρίσκεται μια ανάσα πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Στο πιο πρόσφατο έπιασε καλή απόδοση παρά την ήττα γεγονός που την βοηθά να παραμένει αισιόδοξη για την συνέχεια.

«Είναι πολύ σημαντικό να επιστρέψουμε στις νίκες για ψυχολογικούς λόγους. Η Ερεμπρο διανύει καλή περίοδο αγωνιστικά και έχει βελτιώσει το παιχνίδι της. Εμείς θέλουμε να πάρουμε τον έλεγχο του παιχνιδιού παίζοντας καλή άμυνα κλείνοντας τους διαδρόμους και να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που θα μας παρουσιαστούν» είπε μεταξύ άλλων ο Γιέλετσακ.

Κανονικά στην αποστολή ο μέσος Σαϊντ (13/2) που δινόταν ως αμφίβολος, εξέτισε ο αμυντικός Μπγιόρνστρεμ (15/0).

Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από την Χάκεν εντός, ηττήθηκε με 1-2. Βγήκε μπροστά να ψάξει την νίκη και το πλήρωσε δεχόμενη γκολ σε κάθε ημίχρονο με αντεπιθέσεις (34’, 80’). Μείωσε στο 87’, δεν πλησίασε ποτέ την ισοφάριση.

Με εξαίρεση την ήττα από την Χέκεν τα αποτελέσματά της στα πέντε τελευταία κρίνονται θετικά (2-2-1) γεγονός που βοηθά να κρατηθεί το ηθικό της σε καλά επίπεδα. Εκτός στόχου που είναι η εξάδα αγωνίζεται χωρίς συγκεκριμένο σκοπό παρά μόνο να βελτιώσει όσο γίνεται περισσότερο την βαθμολογική της θέση. Ωστόσο, το ότι βρίσκεται εντός δεκάδας εν μέρει αφήνει ικανοποιημένους κόσμο και διοίκηση.

Δυο μακροχρόνιοι που δεν επηρεάζουν, εξέτισε ο χαφ Μπρούμπεργκ (10/0).