ΑΤΛ. ΜΙΝΕΪΡΟ - ΛΑ ΚΑΛΕΡΑ (29/5/19, 03:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΤΛ. ΜΙΝΕΪΡΟ

1 - 0 29-05-19

ΛΑ ΚΑΛΕΡΑ

Για τον αγώνα ΑΤΛ. ΜΙΝΕΪΡΟ-ΛΑ ΚΑΛΕΡΑ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 11:49 28/05/19

1
2

*** Επαναληπτικοί αγώνες για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα 2019. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Ο νικητής του θεσμού παίρνει θέση στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες 2020, παίζει στο Ρεκόπα Σουνταμερικάνα 2020 με τον νικητή του Κόπα Λιμπερταδόρες 2019 και στο Σουρούγκα Μπανκ Καπ με την κυπελλούχο Ιαπωνίας 2019.
*** Ιντεπεντένσια (21.000 θ.), Μπέλο Οριζόντε.
*** Ο νικητής αντιμετωπίζει το νικητή του Μποταφόγκο – Σολ ντε Αμέρικα.
Α’ ΜΑΤΣ (Λα Καλέρα – Ατλ. Μινέιρο 1-0): Κλειστό 90λεπτο. Λίγες οι καλές στιγμές. Η Ατλέτικο δεν έκανε τίποτα. Η Λα Καλέρα το έψαξε κυρίως στην επανάληψη, άνοιξε το σκορ στο 64’ και πήγε σε άνετη διαχείριση αποτελέσματος μέχρι το φινάλε.

Μετά το παιχνίδι με την Λα Καλέρα ταξίδεψε στον βραζιλιάνικο νότο για να παίξει με την Γκρέμιο, έχοντας φρέσκους τους βασικούς της. Αυτό δεν την βοήθησε καθώς ηττήθηκε με κάτω τα χέρια 1-0 (47’). Ξεπεράστηκε σε κάθε επίπεδο από την Γκρέμιο, η εστία της βομβαρδίστηκε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και το τελικό αποτέλεσμα την κολακεύει υπερβολικά. Μάλιστα γλίτωσε και σε πέναλτι στη λήξη του ημιχρόνου. Δυσαρεστημένος με την εικόνα ο υπηρεσιακός τεχνικός Ροντρίγκο Σαντάνα που τόνισε ότι θα βάλει βασική ενδεκάδα κόντρα στην Λα Καλέρα.

Δεν υπάρχει σταθερότητα και αυτό βγαίνει στον αγωνιστικό χώρο. Μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα έχει πάρει πολύ περισσότερα από όσα θα έπρεπε και τουλάχιστον αυτό το κομμάτι είναι που την κρατά λίγο ήρεμη. Μέχρι να έρθει ένα άσχημο σερί για να φέρει την πραγματική γκρίνια στο εσωτερικό της. Δείχνει ότι θέλει να περάσει στην επόμενη φάση του Σουνταμερικάνα, τουλάχιστον αυτό έδειξε ο Ροντρίγκο Σαντάνα με την ενδεκάδα που σκέφτεται να παρατάξει απόψε κόντρα στους Χιλιανούς. Πάντως δεν είναι θεσμός τον οποίο βλέπει με καλό μάτι διαχρονικά και τον σνομπάρει, παρότι το διεθνές μέγεθός της δεν είναι και από τα μεγαλύτερα στην ήπειρο.

Στο ιατρικό δελτίο ο κεντρικός αμυντικός/κάπτεν Ρέβερ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-1-4-1): Βίκτορ – Πατρίκ, Λεονάρντο Σίλβα, Ιγκορ Ραμπέλο, Φάμπιο Σάντος – Ζοσέ Ουέλισον – Ζεουβάνιο, Λουάν, Ελίας, Κασάρες – Ρικάρντο Ολιβέιρα.

Η καλύτερη δυνατή ενδεκάδα για απόψε από την Ατλέτικο.

Την πρώτη ιστορική νίκη σε διεθνές επίπεδο ακολούθησε το εκτός έδρας παιχνίδι με την Αντοφαγάστα όπου έμεινε στο 1-1 (0-1/28’, 1-1/69’). Στο συγεκριμένο παιχνίδι ο τεχνικός Φρανσίσκο Μενεγκίνι πραγματοποίησε εκτεταμένο ροτέισον, η εικόνα της ομάδας του ήταν καλή μέχρι το 67’, κομβικό σημείο όπου αστόχησε σε πέναλτι για το 2-0. Καπάκι ισοφαρίστηκε, με την αντίπαλο να παίζει με δέκα από το 59’, ενώ στο τέλος έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για να πάρει τη νίκη.

Αυτό που τόνισε ο νεαρός τεχνικός Φρανσίσκο Μενεγκίνι κατά την αναχώρηση της αποστολής για το Μπέλο Οριζόντε, ήταν ότι η ομάδα του περιμένει έντονη πίεση από την Ατλέτικο. Ενα εντελώς διαφορετικό 90λεπτο από αυτό της προηγούμενης βδομάδας, σε κάθε περίπτωση είπε πως αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να μείνει η Λα Καλέρα πιστή στο πλάνο της και να παίξει στα όρια των δυνατοτήτων της προκειμένου να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Σουνταμερικάνα.

Δεν προέκυψαν προβλήματα στην αποστολή.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-1-4-1): Μπατάλια – Αντία, Αλβαράδο, Βίλτσες, Βίεμπεργκ – Λάβα – Μπόου, Λέιβα, Σούνιγα, Λόμπος – Λαρόντο.

Απαντες παρόντες στην ενδεκάδα της Λα Καλέρα που πηγαίνει με τετράδα στην άμυνα στο Μπέλο Οριζόντε.