04:11 29-03-24

1
2

*** «Αρένα Λβιβ» (34.900 θ.), Λβιβ. Κεκλεισμένων των θυρών.

Την Πέμπτη νίκησε 2-1 στην Τσεχία για την 1η αγωνιστική της διοργάνωσης. Ψυχρολουσία μόλις στο 4’ με το 1-0, άμεση αντίδραση με φάσεις πριν «κάτσει» στη συνέχεια, αλλά βρήκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Στις αρχές του δεύτερου 45λεπτου χρειάστηκε τον γκολκίπερ Πιάτοφ να την κρατήσει όρθια, για να ακολουθήσουν δικές της ευκαιρίες και το δεύτερο γκολ, πάλι στις καθυστερήσεις (26-11 τελικές προσπάθειες υπέρ της, 10-5 εντός εστίας).

Στα προκριματικά Μουντιάλ τερμάτισε 3η σε όμιλο με Ισλανδία, Κροατία, Τουρκία, Φιλανδία, Κόσοβο, με ρεκόρ 5-2-3, άγγιξε τα μπαράζ, αλλά έχασε από την Κροατία στο φινάλε, τελευταία χρονικά αποτυχία της.

Στα φιλικά που ακολούθησαν έμεινε αήττητη, με τρεις νίκες κόντρα σε Σλοβακία (την οποία υποδέχεται για το Nations League την Κυριακή), Ιαπωνία και Αλβανία και δύο ισοπαλίες με Σαουδική Αραβία και Μαρόκο.

«Η Τσεχία έχει καλούς παίκτες, θεωρώ πως έχει σπουδαίο μέλλον. Όταν άλλαξε το πλάνο της στο δεύτερο ημίχρονο μας δυσκόλεψε. Όμως εμείς σήμερα ήμασταν πολύ καλοί, παίξαμε με αρκετούς τεχνίτες παίκτες στη μεσαία γραμμή και δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, δίκαιη η νίκη μας», σημείωσε ο Αντρέι Σεφτσένκο. Συζητήθηκε πως δεν παρέταξε παίκτες της Ντιναμό Κιέβου.

Το ηθικό ψηλά λοιπόν εν όψει της φιλοξενίας της Σλοβακίας λόγω νίκης και καλής εμφάνισης στην Τσεχία, στη δεύτερη επίσημη διοργάνωση με τον Σεφτσένκο στον πάγκο της (συνολικά έχει ρεκόρ 10-4-4, ανανέωσε μέχρι τον Ιούλιο 2020) θέλοντας να κάνει ένα νέο ξεκίνημα.

«Τα αποτελέσματα μιλάνε για τη δύναμη της Σλοβακίας, που έχει ισορροπημένη ομάδα, παίζει χωρίς αλλαγές για καιρό και παίρνει αποτελέσματα. Η Τσεχία είχε άλλη εικόνα, διότι έκανε ανανέωση. Περιμένουμε ένα σημαντικό ματς, πρέπει να είμαστε σοβαροί όπως και με την Τσεχία, αλλά να ξεχάσουμε τη νίκη σε αυτό τον αγώνα», σχολίασε ο Ουκρανός εκλέκτορας.

Οκτώ «λεγεωνάριοι» στη λίστα, αφού βγήκε από αυτή ο στόπερ του ΠΑΟΚ, Χατσερίντι (δεν αγωνίστηκε κόντρα στην Τσεχία), γνωστοί από πριν απόντες ο μεσοεπιθετικός Κοβαλένκο (Σαχτάρ), οι φορ Κράβετς (Καϊσερισπόρ), Μπεσιέντιν (Ντιναμό Κιέβου), ο μπακ Μπούτκο (Σαχτάρ) και οι στόπερ Κούτσερ (Καϊσερισπόρ), Ορντετς (Σαχτάρ).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Πιάτοφ – Καραβάεφ (Νταντσένκο), Κριβτσόβ, Ρακίτσκι (Μπούρντα), Ματβιγιένκο – Μαλινόφσκι, Στεπανένκο – Γιαρμολένκο, Μάρλος, Κονοπλιάνκα – Γιάρεμτσουκ.

Στις τελευταίες 15 ήττες της σε φιλικά-επίσημα δεν έχει σκοράρει.

Σε έξι ματς επίσημα-φιλικά με τη Σλοβακία μετράει δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα. Σε επίσημα (προκριματικά Euro 2016) 0-1-1.

Στο φιλικό-παρωδία την Τετάρτη, κέρδισε τους ερασιτέχνες της Δανίας με 3-0. Χωρίς μεγάλη διάθεση και οι δικοί της παίκτες, σε ρυθμούς προπόνησης έφτασαν στα τρία γκολ, με σκόρερ τους Νέμετς (11’), Ρούζνακ (37’), συν ένα αυτογκόλ στο 79’.

Προηγουμένως, καλά τα δείγματα γραφής μέσα στο ’18, με καλές εμφανίσεις κατέκτησε στα τέλη Μαρτίου το φιλικό τουρνουά «King’s Cup», κερδίζοντας ΗΑΕ (2-1) και Ταϋλάνδη (3-2), ενώ ενθαρρυντική ήταν και η παρουσία κόντρα στην Ολλανδία (1-1) στα τέλη Μαΐου.

«Οσο άσχημο ήταν για τη Δανία αυτό που έγινε, άλλο τόσο ήταν και για εμάς. Είχαμε προγραμματίσει να αντιμετωπίσουμε μία από τις οκτώ καλύτερες ομάδες του κόσμου και βρεθήκαμε να παίζουμε παιχνίδι που είχε το χαρακτήρα προπόνησης», ενοχλημένος ο τεχνικός Γιαν Κοζάκ.

Από το τέλος των προκριματικών του Μουντιάλ (δεν προκρίθηκε στα μπαράζ μιας και ήταν η χειρότερη δεύτερη) η Σλοβακία έχει περάσει σε φάση αναδόμησης, με τον Γιαν Κοζάκ να παραμένει στο πόστο του. O Σλοβάκος τεχνικός  συμπλήρωσε 51 συμμετοχές στον πάγκο στην ήττα κόντρα  στο Μαρόκο (28-10-13) στις αρχές Ιουνίου.

Αγωνίστηκαν οι περισσότεροι βασικοί την Τετάρτη, σημαντικό ότι ο Β. Βάις ξεκίνησε το ματς και έδειξε σε καλή κατάσταση αγωνιζόμενος για 65 λεπτά. Προτιμήθηκε να προφυλαχθεί ο πολύτιμος μπακ Πέκαρικ (82/2), τρέχει να προλάβει και το ματς με την Ουκρανία. Αμφίβολος δίνεται και ο κίπερ Σιλά.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ντουμπράβκα – Γκιομπέρ, Σκρτελ, Σάτκα, Χούμποτσαν – Λομπότκα, Κούτσκα – Μακ, Χάμσικ, Βάις – Νέμεθ.

Στο Over 2,5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της εκτός έδρας, με τα πέντε από αυτά να συνδυάζονται και με το αμφίσκορο.