ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ - ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ (31/1/23, 22:00): Με το ένα πόδι στο «Γουέμπλεϊ»
GOAL BET

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

2 - 1 31-01-23

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Για τον αγώνα ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ-ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ γράφει ο Αντώνης Τσούτης Ημερομηνία: 23:45 30/01/23

1
2

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ: Επαναληπτικός ημιτελικός. Δεν μετράει το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικού ισόπαλου αποτελέσματος στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

Μοιρασμένο και χωρίς τις τρελές φάσεις στις δυο εστίες, η Σαουθάμπτον έπεσε πάνω σε ένα Πόουπ που για μια ακόμη φορά ήταν εξαιρετικός με 2-3 μεγάλες επεμβάσεις, φωνάζει για ακύρωση γκολ ένα 2λεπτο μετά το 0-1 του 73’, στο 86’ με 10 οι «άγιοι».

Ιδανικά πάει η σεζόν, δεν είναι μόνο το πρωταθληματικό αφήγημα, αλλά και το ότι βρίσκεται μια ανάσα από τελικό κυπελλικής για πρώτη φορά από το 1999. Κυνική, με όπλο για πολλοστή φορά την άμυνα στον πρώτο ημιτελικό, δεν είναι τυχαίο το ότι έχει κρατήσει 16 καθαρά δίχτυα σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στο τοπ-5 των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.

Αλλά και στην Πρέμιερ μια χαρά το έργο. Αήττητη σε 15 σερί, ενώ δεν έχει δεχθεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο εδώ και 16 παιχνίδια. Κερασάκι το ότι μετράει περισσότερα καθαρά δίχτυα (12), από τα γκολ που έχει δεχθεί (11). Ένα ζητηματάκι πάντως το βγάζει εσχάτως στο εύκολο σκοράρισμα, με τον Χόουι να εξηγεί πως «πλέον οι αντίπαλοι μας σέβονται περισσότερο, αμύνονται με μεγαλύτερους αριθμούς κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να μάθουμε να το διαχειριζόμαστε».

Προχώρησε και σε μεταγραφική κίνηση, με 50 εκατ. ευρώ τον καλό εξτρέμ Γκόρντον από την Έβερτον, με προοπτική και ο 21χρονος μπακ Άσμπι από τη Γουέστ Χαμ. Ψάχνει και μέσο (Μπεργκ από Σέφιλντ Γιουν., Γκάλαχερ από Τσέλσι), στη Νότιγχαμ οδεύει ο Σέλβι (3/0).

Ζόρισε πολύ το πράγμα και ταξιδεύει στη βόρεια Αγγλία έχοντας πριονίσει σημαντικά τις πιθανότητές της για παρουσία στον τελικό της διοργάνωσης.

Στο άλλο κυπελλικό ταμπλό, αυτό του FA, δεν πάτησε την μπανανόφλουδα και επικράτησε 2-1 (εντός) της Μπλάκπουλ, πέρασε στον 5ο γύρο και απέχει μια νίκη μακριά από την 4η παρουσία της σε προημιτελικό τα έξι τελευταία χρόνια. Με 8 αλλαγές σε σχέση με το Λιγκ Καπ, απρόσμενος man of the match ο μπακ Περό με δυο γκολ, απλό απόγευμα δεν ήταν, αλλά το προσέγγισε σοβαρά.

«Αντιλαμβάνομαι πως όλοι λένε ότι το πρωτάθλημα και η παραμονή είναι ο αυτοσκοπός, όμως αν αποκλειόμασταν θα μιλούσαμε για χοντρό φιάσκο. Υπάρχει μιας διαφορετικής λογικής ματς μπροστά μας, δεν γίνεται να βάλουμε πίεση ή άγχος στους εαυτούς μας, θα πάμε και θα κοιτάξουμε να βελτιώσουμε ακόμη περισσότερο τα θετικά στοιχεία που αποκτούμε σιγά-σιγά» εξηγεί ο Τζόουνς.

Εξέτισε ο στόπερ Τσαλέτα Τσαρ (10/0). Λογικά χάνει 2ο ο μπακ απ φέτος, εξτρέμ Ντζενεπό (12/0, 6 αλλ.) . Παραμένουν έξω ο στόπερ Μπέλα Κότσαπ (13/0) και ο χαφ Λαριός (5/0).

Νιούκαστλ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΛΙΓΚ ΚΑΠ

Σαουθάμπτον

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ

ΛΙΓΚ ΚΑΠ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 2 - 1