ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ - ΛΑΡΙΣΑ (19/12/18, 19:30)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ

0 - 4 20-12-18

ΛΑΡΙΣΑ

Για τον αγώνα ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ-ΛΑΡΙΣΑ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 22:06 18/12/18

1
2

*** 8ος όμιλος. Ο Απόλλων Πόντου περνάει μόνο με νίκη, η Λάρισα βολεύεται και με την ισοπαλία.
*** Το ματς δεν έγινε την Τετάρτη, όπως ήταν προγραμματισμένο, λόγω πτώσης στην τάση του ρεύματος και αδυναμίας ηλεκτροδότησης, θα γίνει αύριο Πέμπτη, την ίδια ώρα (19:30).

Εγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε τον Απόλλωνα Λάρισας, επικράτησε εντός έδρας με 1-0 (24΄).

Πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο οπισθοχώρησε αφού και πάλι εμφάνισε σημάδια κόπωσης (λογικό σε ρόστερ μόλις 17 παικτών) αλλά δεν ένιωσε κινδύνους.

Ηταν η δεύτερη νίκη στα έξι τελευταία ματς (2-2-2).

«Εξαιρετικής σημασίας νίκη από βαθμολογικής απόψεως. Είχαμε στόχο δέκα-δώδεκα βαθμούς μέχρι τη διακοπή των Χριστουγέννων και είμαστε μέσα στο στόχο. Γνωρίζοντας βεβαίως πως είναι η ομάδα μας στο έμψυχο δυναμικό και αντιλαμβανόμενοι πως θα ανταποκριθεί απέναντι σε όποιον αντίπαλο αντιμετωπίσουμε. Η προσπάθεια θα γίνει κόντρα στη Λάρισα, αλλά δεν μπορούμε να κυνηγάμε δυο στόχους. Θα προσπαθήσουμε όμως να διεκδικήσουμε ό,τι μπορούμε και αν καταφέρουμε να προχωρήσουμε στο κύπελλο» παραδέχθηκε ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης, που περιμένει καρτερικά τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο ώστε να ενισχυθεί η ομάδα του και να αυξηθούν οι λύσεις.

Πάντα απών ο χαφ Καλογέρης (1/0), 17 είναι οι διαθέσιμοι παίκτες.

Μπλόκαρε την ΑΕΚ και την υποχρέωσε στην εντός έδρας ισοπαλία με 0-0 σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ένιωσε την παραμικρή απειλή, τουναντίον ήταν αυτή που έχασε τις μεγάλες ευκαιρίες.

Εχει δύο νίκες σε εννιά αγώνες (2-3-4), διανύει πρόγραμμα-βουνό.

«Είναι πολύ σημαντικό να παίρνεις βαθμό κόντρα στην πρωταθλήτρια, όμως έχω την αίσθηση ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε ακόμα περισσότερα» ικανοποιημένος ο Τζιανλούκα Φέστα.

Ο Ιταλός απολαμβάνει της πλήρους εμπιστοσύνης του μεγαλομετόχου Αλέξη Κούγια και της αποδοχής των παικτών του με τη δουλειά του και τις μεθόδους του.

Το κύπελλο ενδιαφέρει τη Λάρισα, που παραδοσιακά διακρίνεται, αλλά η σκέψη τρέχει και στον πολύ δύσκολο εκτός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Εξέτισε ο μπακ Καρανίκας (11/0).

Γερή ζημιά ο αριστερός μπακ Χούμπτσεφ (12/0), χάνει το υπόλοιπο της σεζόν. Ούτε τώρα ο χαφ Κοέφ (8/1), πάντα απών ο πολύπειρος στόπερ Μόρας (5/0).

Εκτός αποστολής ώστε να πάρουν ανάσες οι στόπερ Γκοΐκοβιτς, Γκόλιας, ο αμυντικός χαφ Φατιόν, ο ακραίος χαφ Ακόστα κα ο μεσοεπιθετικός Μπαργκάν.

Απόλλων Πόντου

Λάρισα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 0 - 4 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -