Για τον αγώνα ΞΑΜΑΞ-ΣΙΟΝ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 15:18 20/09/19

1
2

***Στάδιο Ντε Λα Μαλαντιέρ (12.000 θ.), Νεουκατέλ
***Συνθετικός χλοοτάπητας.

Προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου μετά το 2-1 ενάντια στην Μπελιντζόνα. Τα δύο γκολ ως το 65’ έδωσαν σημαντικό προβάδισμα και το μόνο που έκαναν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 79’. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά και όπως στον περασμένο αγώνα με την Ιβερντόν επικράτησε με το ίδιο σκορ.

Στο πρωτάθλημα μοιράζεται την τελευταία θέση της βαθμολογίας με τέσσερις βαθμούς με τη Λουγκάνο.

Ο Ζοέλ Μαγκνίν πήρε βαθιά ανάσα με τα δύο σερί θετικά αποτελέσματα σε πρωτάθλημα και κύπελλο όντας δικαιωμένος που τόνιζε μετά από κάθε συνέντευξη τύπου ότι η ομάδα του θα ανεβάζει σταδιακά απόδοση. Τώρα επικεντρώνεται στον αγώνα με τη Σιόν που η νίκη αποτελεί μονόδρομο για να ξεφύγει από την ουρά.

Τραυματίας ο βασικός μέσος Μβενγκ (3/0) και ο εφεδρικός εξτρέμ Ντούγκουρντ.

Μετράει 5/6 Over 2,5.

Έκανε το καθήκον της ξεπερνώντας αγχωτικά το εμπόδιο της Ααράου για τον θεσμό του κυπέλλου με 2-1. Μικρό ροτέισον από πλευράς Χεντσόζ που έδωσε ευκαιρίες σε παίκτες οι οποίοι δεν είχαν χρόνο συμμετοχής, ο 20χρονος μέσος Τόμα άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό φτάνοντας τα τέσσερα τέρματα σε δύο συμμετοχές στη διοργάνωση, ισοφαρίστηκε στο 33’ αλλά στο δεύτερο μέρος πέρασε αλλαγή στο 73’ το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα ο Ιβοριανός Ντουμπιά που ήρθε ελεύθερος από τη Χιρόνα και στην τελευταία φάση του αγώνα έδωσε τη νίκη-πρόκριση για την νέα ομάδα του.

Με 13 βαθμούς είναι στην 3η θέση του πρωταθλήματος και υπολείπεται μόλις δύο από την κορυφή.

Έφτασε τις έξι συνεχόμενες νίκες σε πρωτάθλημα-κύπελλο με τις υψηλές προσδοκίες που υπήρχαν από την αρχή της σεζόν να επιβεβαιώνονται με τον καλύτερο τρόπο και την πρόσληψη Χεντσόζ στον πάγκο να δικαιώνει με το καλημέρα τη διοίκηση για την επιλογή. Έχει μπροστά της απαιτητικό ματς κόντρα στην Ξαμάξ εκτός έδρας θέλοντας να συνεχίσει σε ευρωπαϊκή τροχιά την πορεία της.

Μακροχρόνιες οι απουσίες, πιο σημαντική του ταλαντούχου φορ Λουάν (2/1).

Μπαμ με την απόκτηση του πολύπειρου 31χρονου φορ Σειντού Ντουμπιά.

Έχει τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Ξαμάξ

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ Β' ΕΛΒΕΤΙΑΣ

Σιόν

Α' ΕΛΒΕΤΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 1 - 1, 3 - 1 2019/2020 1 - 3, 0 - 0 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -