ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ - ΣΙΒΑΣΠΟΡ (5/7/20, 18:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ

0 - 0 05-07-20

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Για τον αγώνα ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ-ΣΙΒΑΣΠΟΡ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 12:15 04/07/20

1
2

«Στάδιο Ρεσέπ Ταγίπ Ερντογάν» (14.234 θ.), Κασίμπασα
• Χωρίς θεατές.

Συνέχισε την ξέφρενη πορεία της, πέρασε εύκολα με 2-0 από την Γκεντσλερμπιρλίγκι φτάνοντας σε 5η σερί νίκη. Χτύπησε στο ανοιχτό γήπεδο σε αντεπιθέσεις, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα πολλά λάθη των γηπεδούχων, μπήκε μπροστά στο 17’, είχε ευκαιρίες να κλειδώσει τους τρεις βαθμούς από νωρίς, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης πέτυχε δεύτερο τέρμα.

Ο προπονητής Φουάτ Κάπα τόνισε:

«Προσπαθήσαμε από την αρχή να κλείσουμε τους χώρους και να βγάλουμε επιθέσεις από τα άκρα, κάναμε εξαιρετικά την δουλειά μας και μπορούσαμε να σκοράρουμε περισσότερες φορές. Αξίζαμε τη νίκη, συγχαίρω όλους τους παίκτες για την μεγάλη προσπάθεια τους».

Η τρίμηνη διακοπή ευνόησε σε τεράστιο βαθμό τους γηπεδούχους, είναι φορμαρισμένοι με πέντε σερί νίκες και συνεχίζουν για εφτά αγωνιστικές αήττητοι. Ο Φουάτ Κάπα από την στιγμή που ανέλαβε τα ηνία κατάφερε αμέσως να αλλάξει την εικόνα της ομάδας βάζοντας πιο αμυντικό στυλ στον τρόπο παιχνιδιού. Στον πρώτο γύρο είχε με διαφορά την χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, πλέον συμμάζεψε για τα καλά την ανασταλτική λειτουργία και στα εφτά πιο πρόσφατα παιχνίδια που έδωσε δέχτηκε μόλις δύο τέρματα. Κατάφερε να πάρει απόσταση εφτά βαθμών από την ουρά, δεν έχει ξεμπερδέψει ακόμα οριστικά με την υπόθεση παραμονή, όμως με τις εμφανίσεις που πραγματοποιεί το τελευταίο διάστημα πιθανότερο σενάριο μοιάζει να τερματίσει στην δεκάδα.

Ο στόπερ Αιτάτς Κάρα σε δηλώσεις του αρνήθηκε πως έχει επίσημη πρόταση από την Γαλατασαράι, ενώ είπε ότι είναι χαρούμενος στην Κασίμπασα και δεν έχει σκοπό να αποχωρήσει.

Πλήρης.

Έχει τέσσερα σερί 2-3 γκολ.

Αποδείχτηκε απελπιστικά άστοχη και τελικά έχασε με 2-0 από την Καϊσέρισπορ. Έχει μόλις μια νίκη στους πέντε πιο πρόσφατους αγώνες, ενώ ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος στην έδρα της. Μπήκε φουριόζα στο ματς, είχε δοκάρι στο 7’ και χαμένο πέναλτι στο 12’, αντιμετώπισε δυσκολίες στο αμυντικό σκέλος, δέχτηκε γκολ στο 45’, βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά αφήνοντας κενά στα μετόπισθεν, από το σημείο του πέναλτι στο 83’ διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα.

Ο κόουτς Ρίζα Καλιμπέι εκνευρισμένος ανέφερε:

«Μερικοί από τους παίκτες μας φάνηκαν να μην είναι συγκεντρωμένοι και πως το πρωτάθλημα έχει ήδη τελειώσει για αυτούς. Τα μεταγραφικά νέα έχουν επηρεάσει την απόδοση τους, ελπίζω να συνέλθουν άμεσα και να καταφέρουμε τον στόχο μας που είναι η έξοδος στην Ευρώπη».

Ο πολύτιμος μεσοεπιθετικός Χακάν Γιαντάς ήδη έχει συμφωνήσει να συνεχίσει την καριέρα του στην Φενέρμπαχτσε, ενώ και ο κομβικός εξτρέμ Κιλίνκ θα αγωνίζεται από την νέα περίοδο στην Γαλατασαράι.

Τιμωρημένοι ο κομβικός στόπερ Οσμανπάσα (28/0) και ο ενίοτε βασικός κεντρικός αμυντικός Ακσόι (20/0).

Παραμένουν τραυματίες ο έμπειρος εξτρέμ Οζτεκίν (19/1) και ο πολύτιμος χαφ Αρσλάν (25/7).

Στα τελευταία εφτά παιχνίδια είχε πέντε No Goal.

Κασίμπασα

Σίβασπορ

Α' ΤΟΥΡΚΙΑΣ 2013/2014 6 - 2 2014/2015 0 - 0 2015/2016 2 - 1 2016/2017 - 2017/2018 2 - 3 2018/2019 1 - 3 2019/2020 0 - 0 2020/2021 2 - 0 2021/2022 1 - 3 2022/2023 1 - 2