Α ΜΠΕ ΣΕ - ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (6/8/21, 03:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

Α ΜΠΕ ΣΕ

0 - 1 06-08-21

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Για τον αγώνα Α ΜΠΕ ΣΕ-ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 13:56 05/08/21

1
2

*** Χωρίς θεατές λόγω covid-19.
*** Επαναληπτικός αγώνας για τους 16 του κυπέλλου Βραζιλίας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Πήγε με αισιοδοξία στο Μαρακανά για κάτι καλό, άντεξε ένα 25λεπτο και με το που έγινε το 1-0 ήρθε και η αμυντική πλημμύρα για να χάσει με το βαρύ 6-0.

Μέτρια εμφάνιση την Κυριακή και εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 (1-0/10’, 1-1/21’) με την Σεντράλ. Εβγαλε και κούραση στο β’ μέρος, ωστόσο τουλάχιστον δεν έχασε και διατηρήθηκε σε θέσεις ανόδου στον όμιλό της. Το σκέφτεται για ροτέισιον ο τεχνικός Μοασίρ Ζούνιορ.

Το κλίμα είναι θετικό για την πορεία που διαγράφει τελευταία στην Σέριε D, για το αποψινό αυτό που έχουν πει οι περισσότεροι είναι να μην επαναληφθεί η εμφάνιση του πρώτου αγώνα και πως θα παίξουν για τον εγωισμό τους.

Αμφίβολος ο φορ Ουάλισον (3/1).

Πηγαίνει πλέον στον αυτόματο. Έδωσε νέα παράσταση, αυτή τη φορά θύμα της η Κορίνθιανς την οποία και κέρδισε πανεύκολα εκτός έδρας 3-1 (0-1/7’, 0-2/40’, 0-3/44’, 1-3/88’) δείχνοντας ξανά το πόσο μεγάλη διαφορά ποιότητας έχει από τέτοιου τύπου ομάδες. Μέχρι το ημίχρονο είχε καθαρίσει και έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Για αλλαγή κλίματος με τον Ρενάτο Γκαούσο στον πάγκο μιλούν οι παίκτες και είναι δεδομένο ότι έχει αλλάξει η ατμοσφαιρα στην Φλαμένγκο καθώς το βγάζει στον αγωνιστικό χώρο με την ωραία διάθεση που έχει για να παίξει και να διαλύσει κάθε αντίπαλο στο διάβα της.

Δεδομένη η χρησιμοποίηση αναπληρωματικής ενδεκάδας στον επαναληπτικό ώστε να δώσει ανάσες και γεμάτη εβδομάδα προπονήσεων στους βασικούς του ο Ρενάτο. Στην αποστολή μάλιστα πήρε έντεκα παιδιά από την u20 ομάδα για να συμπληρώσει τον πάγκο.