ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ - ΣΟΝΤΕΡΙΣΚΕ (22/2/19, 20:00)

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ

3 - 0 22-02-19

ΣΟΝΤΕΡΙΣΚΕ

Για τον αγώνα ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ-ΣΟΝΤΕΡΙΣΚΕ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 06:16 22/02/19

1
2

Το πάλεψε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, απέναντι στην πρωταθλήτρια Μίντιλαντ, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 2-1. Η αντίπαλος της μπήκε επιθετικά από τα πρώτα λεπτά, δημιούργησε ευκαιρίες, με καλύτερη το δοκάρι που είχε στο 35’ και τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 45’. Στο 51’ με κεφαλιά μετά από κόρνερ, κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Η ίδια αντέδρασε γρήγορα, μειώνοντας στο 57’. Στην συνέχεια, έψαξε και την ισοφάριση, αλλά παρά την προσπάθεια που έκανε, δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Έτσι, το 2-1 παρέμεινε ως το φινάλε.

Ο Φρίις είχε πολλά παράπονα από την εικόνα της ομάδας του στο πρώτο μέρος. Κρατά, πάντως, κάποια θετικά στοιχεία που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά υποστήριξε πως χρειάζεται ακόμη αρκετή δουλειά. Έχει δύο σερί βατά εντός έδρας παιχνίδια και έχει σαν στόχο το απόλυτο, ώστε να εξαντλήσει τις πιθανότητες της για την εξάδα στα δύο δύσκολα ματς που ακολουθούν (με Μπρόντμπι και Άαρχους).

Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα απουσιών.

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-4-2): Ρίνε – Κρίστενσεν, Οκόρε, Πέντερσεν, Άλμαν – Κουσκ – Άμπιλγκααρντ, Κρίστενσεν – Οκς – Άντερσεν, Φαν Βιρτ

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της απέναντι στην Άαρχους και ηττήθηκε με 2-0. Η αντίπαλος της κατάφερε να προηγηθεί σε μια αντεπίθεση μόλις στο πέμπτο λεπτό. Απειλήθηκε σε μερικές ακόμη περιπτώσεις, με την ίδια να έχει μια ανούσια υπεροχή. Προσπάθησε να απειλήσει στο δεύτερο μέρος, αλλά οι παίκτες της δεν είχαν καλές επιλογές στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα, η αντίπαλος της σκόραρε ξανά στο 89’ με ένα όμορφο μακρινό και έβαλε πρόωρο τέλος στο ματς.

Μετρά δύο ήττες και μάλιστα χωρίς να σκοράρει στα δύο ματς υπό τις οδηγίες του Ρίντερσχολμ. Ο τελευταίος ψάχνει τον τρόπο να αλλάξει την κακή εικόνα της ομάδας του. Ο στόχος των πλέι οφ δείχνει να έχει χαθεί οριστικά και το ζητούμενο στα ματς που απομένουν, είναι να καταφέρει να κάνει μια καλή πορεία ως το τέλος της σεζόν και να αρχίσει το χτίσιμο της ομάδας ενόψει της νέας σεζόν.

Tιμωρημένος ο μπακ Λούιξ (21/2). Απόντες και οι χαφ Ζίμλινγκ (17/1) και Μπαχ (14/2).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-3-3): Μίελιτζ – Σίμονσεν, Πέντερσεν, Γκάρτενμαν, Περέιρα – Φρεντέρικσεν, Εκάνι, Ρέμερ – Αμάνκουα, Λίεντερ, Ρόχας

Άαλμποργκ

Σοντερίσκε

Α' ΔΑΝΙΑΣ 2013/2014 2 - 0 2014/2015 1 - 4 2015/2016 1 - 2, 5 - 0 2016/2017 0 - 1 2017/2018 1 - 4 2018/2019 3 - 0 2019/2020 1 - 1 2020/2021 1 - 0, 3 - 2 2021/2022 4 - 0 2022/2023 -