Γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 08:00 19/04/18
2
4.00
1.62
2.30

Δεύτερη διαδοχική νίκη, με 1-0 επί του Εϊμπαρ εκτός έδρας, αγκαλιάζοντας ουσιαστικά την παραμονή. Σκόραρε στο 5ο λεπτό με τον Γκουιντέτι και στη συνέχεια υπέφερε, αλλά άντεξε στην πίεση και πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Συμπλήρωσε ένα γύρο στον πάγκο της ο Αμπελάρδο, ο οποίος την αναμόρφωσε και στην ειδική βαθμολογία (με τον ίδιο στον πάγκο) την έχει στην 6η θέση. Είχε ντεμπουτάρει στο ματς του πρώτου γύρου, όταν το 2-0, έγινε 2-3 με χατ-τρικ του Ιμπάι Γκόμεθ.

Λείπει καιρό ο δεξιός μπακ Βιγκαράι (12/0), τραυματίας ο αριστερός χαφ Πεδράθα (30/3), ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις ο αριστερός μπακ Ρουμπέν Ντουάρτε (22/0) και ο μεσοεπιθετικός Σομπρίνο (23/2).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Πατσέκο – Μαρτίν, Λαγουάρδια, Ελι, Ντουάρτε – Ιμπάι Γκόμεθ, Τόμας Πίνα, Ντάνι Τόρες, Μπούργκι – Μουνίρ, Γκουιντέτι

Επιστρέφει στην ενδεκάδα ο Μουνίρ, ο Μπούργκι θα παίξει αντί του Πεδράθα αριστερά, ενώ οι Ντάνι Τόρες και Αλέξις διεκδικούν θέση στο βασικό σχήμα.

Σε 9 εντός έδρας παιχνίδια με τον Αμπελάρδο, νίκησε τα 6 χωρίς να δεχτεί γκολ. Στα άλλα τρία που δέχτηκε, είχε απολογισμό 1-1-1.

Νέα ήττα, η τρίτη στα τέσσερα τελευταία που δεν κερδίζει, αυτή τη φορά από την Μπέτις με 0-1 εντός έδρας. Την αδικεί το αποτέλεσμα, απείλησε πρώτη, είχε κακώς ακυρωθέν γκολ στο 26΄ και δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το 0-1. Εχασε μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε του ημιχρόνου για την ισοφάριση, της ακυρώθηκαν άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος, το ένα οριακό οφσάιντ, το άλλο έπρεπε να μετρήσει, ενώ στο τέλος είχε νέα μεγάλη φάση για το 1-1.

Στο κρίσιμο σημείο, δείχνει να μην μπορεί να κάνει την υπέρβαση, βρίσκεται στο -4 από την 7η θέση, με τον Πάμπλο Ματσίν να προαναγγέλλει rotation.

Τιμωρημένος ο βασικός χαφ Γκρανέλ (29/1), νοκ άουτ τέθηκε ο στόπερ Ραμάλιο (23/0), τραυματίας ο αναπληρωματικός στόπερ Πλάνας (5/0), διαθέσιμος ο φορ Ολούνγκα (10/3).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Μπόνο – Χουάνπε, Μπερνάρντο, Μουνιέσα – Αδάι, Πέρε Πονς, Τιμόρ, Μοχίκα – Αλέις Γκαρθία, Πόρτου – Στουάνι

Ο Μουνιέσα θα αντικαταστήσει τον Ραμάλιο στην τριάδα της άμυνας, ο Τιμόρ αντί του Γκρανέλ, ενώ δίνει ανάσες στον Μπόρχα Γκαρθία ο Ματσίν, χρησιμοποιώντας τον Αλέις Γκαρθία, χωρίς να αποκλείονται κι άλλες αλλαγές.

Μετράει τρεις ήττες φέτος στη Χώρα των Βάσκων από Μπιλμπάο, Εϊμπαρ και Σοσιεδάδ με συνολικό σκορ 11-1.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Δείχνει να ξεμένει από δυνάμεις και τύχη η Χιρόνα στα τελειώματα και το όνειρο της Ευρώπης, μάλλον απομακρύνεται. Ανετη πλέον η Αλαβές, μπορεί να πάει οπουδήποτε όσον αφορά σημείο, για αυτό no bet.

Από τη στιγμή που δεν έχουν ιδιαίτερο ζόρι οι δύο ομάδες, είναι πιθανό να δούμε γκολ εκατέρωθεν, με το G/G να προσφέρεται στο 2,05 στη Winmasters.

Ο Τζον Γκουιντέτι σκόραρε κόντρα στο Εϊμπαρ και θέλει να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις, ώστε να κερδίσει μια θέση στην αποστολή της Σουηδίας για το Μουντιάλ. Στο 3,75 το anytime του στην Betshop.