ΑΛΑΒΕΣ - ΘΕΛΤΑ (27/11/21, 15:00) Εξάποντο στη Βιτόρια

ΘΕΛΤΑ

Για τον αγώνα ΑΛΑΒΕΣ-ΘΕΛΤΑ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 23:03 26/11/21

1
2

Στάθηκε όρθια στο «Πιθχουάν», πήρε 2-2 από τη Σεβίλλη κι έφτασε τα 5 ματς χωρίς ήττα. Προηγήθηκε με κεφαλιά του Λαγουάρδια από κόρνερ στο 5΄, ισοφαρίστηκε στο 38΄, με πέναλτι του Χοσέλου το 1-2 στο φινάλε του ημιχρόνου. Ο Πατσέκο την κράτησε όρθια με τις επεμβάσεις του στο δεύτερο μέρος, λύγισε στο 90+2΄ για το τελικό 2-2.

Ο Καγιέχα βλέπει την ομάδα του να τρέχει αήττητο σερί 5 αγώνων και προειδοποιεί: «Θα είναι μεγάλος λάθος μας να μπερδέψουμε την αυτοπεποίθηση με τη χαλάρωση. Έχουμε ένα πονηρό ματς μπροστά μας. Η Θέλτα είναι μια επικίνδυνη ομάδα από τη μέση και μπροστά και θα πρέπει να την περιορίσουμε. Ειδικά ο Ιάγο Άσπας είναι ένας παίκτης που έχει την ποιότητα να βάλει γκολ σε ανύποπτη στιγμή».

Όσο για το αν η ομάδα του έχει «Χοσέλου-εξάρτηση», απάντησε: «Όλοι πρέπει να τον βοηθάμε, είναι ο πρώτος μας σκόρερ κι έτσι αυτό βοηθάει την ομάδα. Σίγουρα θα πρέπει να βρούμε κι άλλους σκόρερ».

Παραμένει εκτός ο δεξιός μπακ Σίμο Ναβάρο (9/0), αποτελεί και το μοναδικό πρόβλημα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Πατσέκο – Αγκιρεγκαρίμπια, Λαγουάρδια, Λεζέν, Ρουμπέν Ντουάρτε – Τόνι Μογιά, Λουμ, Πέρε Πονς – Έντγκαρ Μέντεθ, Χοσέλου, Ριόχα.

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις η ενδεκάδα, ο Αγκιρεγκαρίμπια συνεχίζει στο δεξί άκρο της άμυνας.

Στα 4/7 εντός έδρας παιχνίδια της σημειώθηκε ακριβώς 1 γκολ.

Στα 7/13 παιχνίδια της φέτος υπήρξε πέναλτι.

Στα 5 τελευταία παιχνίδια δέχθηκε την πρώτη κάρτα.

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία, δεύτερη κολλητή εντός έδρας, έμεινε στο 1-1 με τη Βιγιαρεάλ. Από τραγικό λάθος του γκολκίπερ Ντιτούρο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 27΄, γλίτωσε σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις το 0-2, ξύπνησε στο τελευταίο ημίωρο, ισοφάρισε στο 71΄ με τον Μπράις Μέντεθ σε επαναφορά από σουτ του Μπελτράν κι δύο λεπτά μετά άγγιξε την ανατροπή με τον Ιάγο Άσπας.

Με 5 πόντους σε 6 ματς, ισοφάρισε το χειρότερο εντός έδρας ξεκίνημα της ιστορίας της (1943-44).

Ο Κουδέτ δε θέλησε να αποκαλύψει αν θα προβεί σε αλλαγές στην ενδεκάδα, ωστόσο από το ρεπορτάζ προκύπτει πως θα υπάρξουν κάποιες. «Ο εσωτερικός ανταγωνισμός μας κάνει καλύτερους. Όλοι δουλεύουν σκληρά στις προπονήσεις, οι καλύτεροι 11 θα παίξουν. Πιστεύουμε στη δουλειά μας, μας λείπουν τα αποτελέσματα, τα νούμερα δείχνουν πως πρέπει να βελτιωθούμε στα πρώτα ημίχρονα των αγώνων. Πηγαίνουμε σε μια δύσκολη έδρα, όπου πρέπει να βγάλουμε ένταση για να κερδίσουμε. Το κρύο δεν αποτελεί δικαιολογία», τόνισε μεταξύ άλλων ο Αργεντίνος τεχνικός.

Εκτός σε δεύτερο ο δεξιός μπακ/αρχηγός Ούγκο Μάγιο (11/0), επιστρέφει από τιμωρία ο σημαντικός χαφ Τάπια (11/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ντιτούρο – Κέβιν, Αϊντού, Αραούχο, Χάβι Γαλάν – Μπράις Μέντεθ, Τάπια, Φραν Μπελτράν, Νολίτο – Ιάγο Άσπας, Σάντι Μίνα.

Τάπια αντί Ντένις Σουάρες στα χαφ και Αραούχο αντί Μουρίγιο στην άμυνα, οι δύο αλλαγές στο βασικό σχήμα.

Τα πρώτα ημίχρονα των 4 τελευταίων εκτός έδρας αγώνων της έληξαν 0-0.

Αλαβές

Θέλτα

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 3 - 1 2017/2018 2 - 1 2018/2019 0 - 0 2019/2020 2 - 0 2020/2021 1 - 3 2021/2022 1 - 2 2022/2023 -