ΑΛΕΣΑΝΤΡΙΑ - ΚΡΟΤΟΝΕ (22/10/21, 21:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΛΕΣΑΝΤΡΙΑ

1 - 0 22-10-21

ΚΡΟΤΟΝΕ

Για τον αγώνα ΑΛΕΣΑΝΤΡΙΑ-ΚΡΟΤΟΝΕ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 01:45 22/10/21

1
2

Αποκαρδιωτική εμφάνιση στο Κόμο και ήττα με 2-0. Το πλάνο της ήταν να παίξει για το 0-0 και στο πρώτο ημίχρονο μπόρεσε να επιβάλει αργό ρυθμό στο ματς, χωρίς ευκαιρίες. Αλλά στο δεύτερο μισό δέχτηκε έντονη πίεση από την αντίπαλο, άμεσα το 1-0 στο 48’, σώθηκε από το δοκάρι, στις καθυστερήσεις το 2-0.

Μεσοβδόμαδα είχαμε επίσκεψη του προέδρου Ντι Μάζι στην προπόνηση και «γκάζια» σε παίκτες και τον προπονητή Λόνγκο. Δεν τέθηκε θέμα για τον Λόνγκο ούτε γράφτηκε κάτι σχετικό, ωστόσο γίνεται αντιληπτό πως στο αποψινό ματς με την Κροτόνε πρέπει να έρθει το αποτέλεσμα για τους «γκρίτζι». Ο ίδιος ο Λόνγκο τονίζει πως «πριν μια εβδομάδα η Κροτόνε ήταν σε δύσκολη θέση αλλά κέρδισε την Πίζα και ανέκτησε ενθουσιασμό. Και εμείς πρέπει να ξαναβρούμε τον ενθουσιασμό που είχαμε πριν το ματς με την Κόμο, να αποδείξουμε ότι το παιχνίδι ήταν ένα τυχαίο περιστατικό.

Νοκ-άουτ ξανά ο χαφ Μπρουτσίνι (2/0) και ο αριστερός μπακ Τσελεζία (1/0), ωστόσο είναι προβλήματα που πλέον δεν επηρεάζουν τα πλάνα του Λόνγκο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-1-2): Πίσερι – Μαντοβάνι, Μπενεντέτι, Πρεστία – Μουστάκιο, Παλάτσι, Καζαρίνι, Λουνέτα – Μιλανέζε – Παλόμπι, Κοράτσα.

Πήρε την αγχολυτική πρώτη νίκη και μάλιστα επί της πρωτοπόρου Πίζα (2-1), παρά τα προβλήματα απουσιών. Το γρήγορο γκολ (2’) του Μουλατιέρι της έδωσε ψυχολογία, όπως και το πέναλτι που έπιασε ο Κοντίνι στο 10’, με τυχερό τρόπο στο 24’ βρήκε το 2-0. Δέχτηκε τη μείωση στο 45’, στο δεύτερο ημίχρονο κλείστηκε στην περιοχή της, άντεξε στην πίεση.

Πρώτη νίκη για την Κροτόνε και καλύτερη ψυχολογία αλλά όπως τονίζει ο προπονητής Φραντσέσκο Μοντέστο «η νίκη με την Πίζα δεν έλυσε τα προβλήματά μας. Φυσικά έδωσε αυτοπεποίθηση και μια πιο ήρεμη εβδομάδα στη δουλειά αλλά ακόμα δεν κάναμε τίποτα. Αντιμετωπίζουμε μια ομάδα που βρίσκεται σε παρόμοια θέση στη βαθμολογία, πρέπει να παίξουμε έξυπνα και με μυαλό. Περιμένω ένα σκληρό ματς που θα κριθεί στις λεπτομέρειες».

Τέθηκε νοκ-άουτ ο βασικός χαφ Εστέβες (6/0). Χάνει δεύτερο ματς ο χαφ/κάπτεν Μπενάλι (7/0). Εξέτισε ο βασικός στόπερ Κανεστρέλι (6/2), αποθεραπεύθηκε ο βασικός στόπερ Πας (5/0). Ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού ο εσχάτως βασικός γκολκίπερ Κοντίνι (3/-3).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Φέστα – Νεντελτσεάρου, Κανεστρέλι, Κουόμο – Μόγκος, Τζανελάτο, Ντονσά, Μολίνα – Μπορέλο, Μάριτς – Μουλατιέρι.

Αλεσάντρια

ΟΛΑ

Κροτόνε

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 1 - 0 2022/2023 -