Γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 08:14 14/09/18
2
6.70
3.10
1.36

Εν γένει δίκαιο το 2-2 με τη Μάαστριχτ στο τελευταίο της παιχνίδι, σε ένα ματς με αρκετές φάσεις, δύναμη και διάθεση από τις δύο ομάδες. Βρέθηκε να χάνει στο 26′ , ισοφάρισε στο αμέσως επόμενο λεπτό και στο 61′ προηγήθηκε από αυτογκόλ αντιπάλου. Δεν είχε ψυχραιμία στο τέλος και στο 88′ ήρθε η ισοφάριση.

Δεν έχει εκμεταλλευτεί την έδρα της όπως θα έπρεπε και οι δύο νίκες που έχει είναι από εκτός έδρας ματς. Αρκετά θετικό ξεκίνημα, πάντως, με βάση τις τεράστιες διαφοροποιήσεις (σε ρόστερ και τεχνικό τιμ) σε σχέση με πέρσι, ενώ στο μοναδικό ματς που έχασε (με τη Ρόντα), δικαιούταν αποτέλεσμα.

Τραυματίες και μη διαθέσιμοι οι εξτρέμ Χούφρααντ (22/3),  ο πορτιέρο Σμιτς και ο αμυντικός Πουπέ. Ισως είναι διαθέσιμος ο εξτρέμ Φάαρνολντ (20/0) που δεν ήταν έτοιμος έως τώρα. Επιστρέφει από διεθνή καθήκοντα ο επιθετικός χαφ Αχανάχ (3/1).

Δίκαια πήρε το τρίποντο η Ουτρέχτη απέναντι στην PSV, το ήθελε πιο πολύ, έβγαλε μεγαλύτερη διάθεση και προηγήθηκε δύο φορές, αλλά αμυντικά για ακόμα μια φορά είχε προβλήματα. Από μηχανής θεός ο ταλαντούχος επιθετικός Φενέμα, που σκόραρε για δεύτερη φορά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν υπάρχουν ιδιαίτεροι στόχοι, θέλει απλά να μην τερματίσει ουραγός όπως πέρσι και να ψηθούν τα ταλέντα για τους άνδρες. Εφτιαξε ψυχολογία με το πρώτο τρίποντο για φέτος και τη νίκη απέναντι στην ομάδα νέων της Αϊντχόφεν.

Μακροχρόνιοι οι απόντες.

Σίγουρα τα παιχνίδια με τις ομάδες νέων δεν είναι ποτέ εύκολα και πάντα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες, ωστόσο η Αλμερε είναι σε καλή κατάσταση, παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο και θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα της. Περιορισμένων δυνατοτήτων η Ουτρέχτη. Ο άσος βρίσκεται στο 1,38 στον Stoiximan.

Η Αλμερε έχει το εύκολο γκολ, ωστόσο το αμφίσκορο στο 1,55 δεν μας λέει κάτι, απέναντι σε μια ομάδα (Ουτρέχτη) που έχει σκοράρει στα δύο από τα τέσσερα φετινά παιχνίδια της. Πάμε πάσο.