ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝ. - ΑΤΛ. ΜΙΝΕΪΡΟ (11/7/21, 01:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝ.

0 - 1 11-07-21

ΑΤΛ. ΜΙΝΕΪΡΟ

Για τον αγώνα ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝ.-ΑΤΛ. ΜΙΝΕΪΡΟ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 13:43 10/07/21

1
2

*** Κλάσικο Μινέιρο με αντιπαλότητα.
*** Μινέιρο 2021: Αμέρικα Μιν. – Ατλ. Μινέιρο 0-0 (16/5).

Πρώτη απαράδεκτη εμφάνιση με τον Βάγκνερ Μανσίνι στον πάγκο και ήττα 4-0 (45’, 55’, 62’, 83’) από την Φορταλέζα. Απαθής, αργή αμυντικά και ήταν μέχρι να δεχτεί το πρώτο γκολ. Ο γκολκίπερ Καβικιόλι δεν έκανε τα μαγικά που έκανε με την Σάντος και ήρθε το βαρύ τελικό αποτέλεσμα. Χωρίς ιδιαίτερη όρεξη να κάνουν δηλώσεις οι παίκτες που παραδέχτηκαν την κάκιστη παρουσία τους.

Πισωγύρισμα η βαριά ήττα από την Φορταλέζα γιατί ήρθε και σε σημείο ανόδου. Πριν τη σέντρα στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, είχε τέσσερα σερί παιχνίδια χωρίς ήττα και δύο κολλητές νίκες, η τελευταία επί της Σάντος. Οπότε επανήλθε και η γκρίνια που προϋπήρχε στον κόσμο με πίεση προς την διοίκηση να βοηθήσει στην πράξη τον Μανσίνι και να του κάνει μεταγραφές ώστε να δυναμώσει η ομάδα και να ανέβει το επίπεδο του ανταγωνισμού. Σε αυτό το πλαίσιο η διοίκηση ανακίνωσε την απόκτηση του φορ Φαμπρίσιο που έκανε καλό Παουλιστάο με την Μιρασόλ και του Ορλάντο Μπερίο, διεθνή κολομβιανού μεσοεπιθετικού που ήταν τις τελευταίες σεζόν στην Φλαμένγκο.

Παραμένουν καιρό στο ιατρικό δελτίο ο αριστερός μπακ Μάρλον (2/0), ο μεσοεπιθετικός Γκουστάβο (-) και ο νεαρός επιθετικός Καουέ (1/0).

Πήρε καλό βαθμό στο τεστ τίτλου κόντρα στην Φλαμένγκο, επικρατώντας με 2-1 (1-0/51’, 2-0/53’, 2-1/90’). Όλη η δουλειά έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, όμως είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Αγγιξε το 3-0, μετά το 70’ έκατσε πίσω, μείωση από κόρνερ και γλίτωσε το 2-2 στις καθυστερήσεις. Επλεξε το εγκώμιο του γκολκίπερ Εβερσον ο Κούκα καθώς ο νεαρός γκολκίπερ είχε δεχτεί κριτική για το γκολ που έπνιξε στο 2-1 από την Σεαρά.

Καλό είναι το κλίμα, από τρία σερί τρίποντα προέρχεται με τελευταίο το 2-1 επί της Φλαμένγκο. Οπότε γιατί να μην είναι και καλό. Δεν είναι νέο ότι ο Κούκα είναι καλός προπονητής αλλά η νίκη επί της Φλαμένγκο έφερε και εγκωμιαστικά σχόλια για τη διαχείριση της αναμέτρησης. Δεν ε΄χει ξεκαθαρίσει αν θα κάνει αλλαγές για απόψε ο έμπειρος κόουτς και το έχει αφήσει εντελώς ανοιχτό το ενδεχόμενο καθώς ακολουθεί η Μπόκα στο επόμενο μεσοβδόμαδο.

Στην Ολυμπιακή Σελεσάο ο σημαντικός μπακ Αράνα (8/0), παραμένουν ο κομβικός μέσος Φερνάντες (5/3), οι μεσοεπιθετικοί Κένο (5/0), Μαρόνι (7/0, 1 ασίστ.) και ο μπακ Ντοντό (2/0).