ΑΟΥΚΑΣ

2 - 1 16-04-19

ΦΟΥΕΡΣΑ ΑΜΑΡΙΓΙΑ

Για τον αγώνα ΑΟΥΚΑΣ-ΦΟΥΕΡΣΑ ΑΜΑΡΙΓΙΑ γράφει ο Γιώργος Τατάκης Ημερομηνία: 14:08 15/04/19
1.44

Δυνατό ματς με την μπάλα πάνω-κάτω το εκτός κόντρα στην Ολμέδο. Εμεινε πίσω στο 29’, έφερε το ματς εκεί που έπρεπε να ήταν και να λήξει στις καθυστερήσεις του α’ μέρους. Το β’ κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο, με φάσεις εκατέρωθεν, επηρεάστηκε από την αποβολή του 73’ και δέκα λεπτά μετά δέχτηκε το καταδικαστικό γκολ, δίχως να καταφέρει να αντιδράσει.

«Προφανώς και πρέπει να τερματίσουμε στην πρώτη οκτάδα για να πούμε πως κάναμε μια πετυχημένη χρονιά, αλλά δεν έχει κανένα νόημα να βρεθούμε τώρα σε αυτή την οκτάδα, σημασία θα έχει όταν φτάσουμε στις 30 αγωνιστικές. Εχουμε καθαρή ιδέα παιχνιδιού και ζητάμε απλά πράγματα από τους παίκτες μας ώστε να πάρουμε τα αποτελέσματα που πρέπει» ανέφερε ο προπονητής Φαβάρο.

Εκτός ο αναπληρωματικός δεξιός μπακ Πατίνιο (1/0) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο, ενώ κάρτες συμπλήρωσε ο αριστερός μπακ Γκαρσία (8/0). Συνεχίζουν τραυματίες ο μπακ-χαφ Εσπινόσα (1/0) και ο μέσος Ροντρίγκες (6/1).

Ακόμα μια τραγική εμφάνιση στο ενεργητικό της, πολύ κακή εντός κόντρα στην Ντελ Βάγε. Πολλές φάσεις από την ανώτερη φιλοξενούμενη για να σκοράρει και να κρατήσει εύκολα μέχρι τέλους το 0-1 (50’). Τυχερή θα πρέπει να νιώθει από το αποτέλεσμα.

Πλέον δεν ανησυχεί μονάχα το ότι δεν μαζεύει βαθμούς, αλλά είναι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης η εικόνα που βγάζει στα ματς της, δεν αντιδράει και ακόμα σημαντικότερο την πιάνει πανικός και τρικυμία όταν δέχεται πρώτη γκολ. Από τύχη έχει γλυτώσει και άλλα μεγάλα σκορ, έτσι όπως δείχνει τώρα, θεωρείται βέβαιος ο υποβιβασμός.

Εξέτισε αριστερός μπακ Καστίγιο (2/0), ενώ συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός αριστερός μπακ Λούκας (8/0).

Χωρίς πολλά-πολλά η Αμαρίγια αποτελεί τη χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος, ενώ από την άλλη η Αούκας βγάζει σοβαρότητα στα παιχνίδια της, η οποία είναι απόλυτα δικαιολογημένη καθώς έχει στον πάγκο της έναν από τους πιο σοβαρούς και ικανούς προπονητές στην κατηγορία. Απόλυτα φυσιολογικός ο άσος στο 1,42 του Stoiximan, τραβιέται και από το ημίχρονο στο 2,05.

Στέκεται ο συνδυασμός άσου και Over 2,5 στο 2,12 του Stoiximan . Η Φουέρσα τα χάνει στην άμυνα, δεν έχει καθόλου συνοχή στα μετόπισθεν, ενώ η Αούκας από τη μέση και μπροστά διαθέτει παίκτες με ποιότητα που αν βρουν χώρους, έχουν την ικανότητα για σπουδαία πράγματα.