ΑΡΗΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (28/2/21, 15:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΡΗΣ

3 - 0 28-02-21

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Για τον αγώνα ΑΡΗΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 22:39 27/02/21

1
2

Α' γύρος: Ατρόμητος-Άρης 2-2

Εγινε η πρώτη ομάδα φέτος που φεύγει με αποτέλεσμα από το Καραϊσκάκη. Δίκαιο το 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό, μέτριος στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε δίκαια το γκολ στο 40′. Ανέβηκε στην επανάληψη όμως, δημιούργησε προϋποθέσεις και ισοφάρισε με το πρώτο γκολ του Μήτρογλου, με πέναλτι που κέρδισε ο Μαντσίνι.

«Δίκαιο αποτέλεσμα κάναμε μια καλή εμφάνιση και επιβεβαιώσαμε ότι δικαίως είμαστε 23 αγωνιστικές στις ψηλές θέσεις. Είχαμε πολλές προϋποθέσεις στο πρώτο ημίχρονο να προηγηθούμε και εκεί κόντρα στη ροή δεχθήκαμε ένα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ισορροπήσαμε αλλάξαμε κάποια πράγματα», ανέφερε ο Μάντζιος μετά το ματς στο Καραϊσκάκη.

Παρά τις δύο σερί απώλειες πάντως, οι “κίτρινοι” έχουν μπροστά τους ξανά την ευκαιρία να περάσουν στη 2η θέση της βαθμολογίας μετά τη σαββιάτικη γκέλα του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη. Βεβαίως στο μυαλό υπάρχει πάντα και η κρίσιμη ρεβάνς του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό την προσεχή Πέμπτη, έστω κι αν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους.

«Θέλει προσοχή ο Ατρόμητος. Χρειάζεται να είμαστε σοβαροί και να έχουμε υπομονή στο παιχνίδι μας. Οι ομάδες στην έδρα μας κλείνονται. Χρειάζεται, λοιπόν, να έχουμε υπομονή και να μείνουμε πιστοί στο πλάνο μας. Επίσης, πρέπει να είμαστε αποφασιστικοί από την αρχή», τα λόγια του Μάντζιου για την κυριακάτικη αναμέτρηση.

Εξέτισε ο πολύτιμος Γκάμα (22/5), ωστόσο έχει δύο σημαντικές απουσίες, με πρόβλημα της τελευταίας στιγμής τον καλό εξτρέμ Γκαρσία και τον βασικό χαφ Ματίγια (19/2) να παραμένει εκτός μάχης.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κουέστα – Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Ιωάννου (Σάκιτς) – Σάσα, Τζέγκο – Γκάμα, Μπερτόλιο, Σίλβα (Μπρούνο) – Μήτρογλου

Στα 2-3 γολ τα 5/6 τελευταία του ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Δέκα Under 2,5 μετράει στα έντεκα τελευταία στο πρωτάθλημα.

Μόλις στον βαθμό αρκέστηκε με την ουραγό Λάρισα (1-1), πρώτος στα τρία ματς που έχει τον Παντελίδη στον πάγκο. Δίκαιη η μοιρασιά, δεν άξιζε κάτι παραπάνω ο Ατρόμητος, που βρέθηκε πάντως πίσω στο σκορ από τραγικό λάθος του Μανδά στο 44′, αλλά άξιζε το γκολ της ισοφάρισης στο 76′ με ωραίο σουτ του Αγκάγεφ.

Δεν έχω να πω τίποτα για το πρώτο ημίχρονο, με άφησε έκπληκτο με κακές εντυπώσεις, ήμασταν ασύνδετοι χωρίς πάθος ότι δουλέψαμε δεν έγινε και αντίπαλος πάταγε καλύτερα. Στο δεύτερο ήμασταν μια διαφορετική ομάδα το λιγότερο που μπορούσαμε να πάρουμε ήταν η ισοπαλία οτιδήποτε άλλο θα ήταν άδικο. Κρατάμε το δεύτερο ημίχρονο αλλά το πρώτο πρέπει να μας διδάξει πράγματα», τα λόγια του εμφανώς προβληματισμένου Παντελίδη.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά βέβαια ο Ατρόμητος συμπλήρωσε εννιά σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις με μόλις μία νίκη στο ενεργητικό του (1-3-5). Ούτως ή άλλως έχει ξεμείνει καιρό από στόχους, αλλά με την εικόνα που εμφανίζει εδώ και καιρό, θα πρέπει να λέει πάλι καλά που έχει μία διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, ειδάλλως μόνο ασφαλής δεν θα έπρεπε να νιώθει.

Κάρτες ο βασικός χαφ Σάλομον (21/1), εκτός μάχης παραμένουν ο αρχηγός/μπακ Κιβρακίδης (μπακ, 20/0) κι ο κίπερ Γιαννιώτης (15 συμ.), φρέσκο πρόβλημα ο στόπερ Μαυρομμάτης (2-1), τουλάχιστον όμως εξέτισε ο βασικός στόπερ Γούτας (22/3).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-3): Μανδάς – Γκάλο, Γούτας, Γκαλβάο – Νάτσος, Χαρίσης, Μουνίθ, Τομάσεβιτς – Εντομβίγι, Μάτιτς (Κωτσόπουλος), Χριστοδουλόπουλος

Αήττητος ο Ατρόμητος σε έξι σερί επισκέψεις στο Βικελίδης, με απολογισμό 3-3-0.

Στο G/G τα τέσσερα τελευταία του σε όλες τις διοργανώσεις.

Άρης

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Ατρόμητος

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 0 - 0 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 0 - 2 2019/2020 1 - 2 2020/2021 3 - 0 2021/2022 3 - 0 2022/2023 2 - 1