Γράφει ο Γιώργος Μανιατόπουλος Ημερομηνία: 23:18 16/09/18
1.54
2.40

*** Κανονικά το ματς στο «Βικελίδης».
*** Δύο χρόνια (1998-00) ως παίκτης στον Αρη ο Μάντζιος.

Παίζοντας σε ένα σχεδόν γεμάτο Καυτανζόγλειο –στερήθηκε τη φυσική του έδρα λόγω έργων- κατάφερε να επιβληθεί της Λάρισας με 2-0 και να ατενίζει τη συνέχεια από την πρώτη θέση του πίνακα!
Δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο βελτιώθηκε, άσκησε έντονη πίεση, σκόραρε δις, προς το τέλος πάντως απειλήθηκε.
Πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος.

«Αν εξαιρεθεί το πρώτο εικοσάλεπτο, που ήμασταν κακοί, στο υπόλοιπο ήμασταν απαιτητικοί και ζητήσαμε με ένταση το παιχνίδι, οι κόποι μας ανταμείφθηκαν. Εμείς πατάμε πολύ στέρεα τα πόδια μας στη γη, αλλά χαίρομαι για την ευτυχία του κόσμου» ευχαριστημένος ο Πάκος Ερέρα.
Ντελίριο στον κόσμο του για το εντυπωσιακό ξεκίνημα στη Σουπερλίγκα και τις δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες.
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στις εξέδρες, στον πρώτο εντός έδρας αγώνα στη Σουπερλίγκα -στη φυσική του έδρα- ύστερα από τέσσερα χρόνια.

Διαθέσιμοι οι νεοαποκτηθέντες Σιώπης, Μαρτίνεθ, Βίτορ, αλλά μόνον ο πρώτος βρίσκεται στην αποστολή. Ετοιμος ο χαφ Κολάσο, περισσότερο για προληπτικούς λόγους έμεινε εκτός ο αριστερός μπακ Βαλεριάνος.
Κερασάκι στην τούρτα η απόκτηση του πολύπειρου στόπερ Μαβράι, που σε δύο εβδομάδες θα είναι πανέτοιμος.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κουέστα – Τζανακάκης, Δεληζήσης, Βέλεζ, Μενέντεθ – Μπάσα, Ματίγια – ΜΓκάμα, Ντιγκινί, Γκαρσία – Γιουνές

Η απουσία του Βαλεριάνου φέρνει τον Μενέντεθ στη βασική ενδεκάδα, που θα καλύψει τη θέση του αριστερού μπακ.
Ο Κολάσο διεκδικεί τη θέση του Ματίγια δίπλά στον Μπάσα, εκτός αν γίνει η έκπληξη και προτιμηθεί ο Σιώπης.

No goal τα δύο ματς του Αρη στο πρωτάθλημα, σκόραρε και τα πέντε του γκολ στα δεύτερα ημίχρονα των αγώνων του.

Εστω και με πολύ άγχος, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας εντός έδρας με 1-0 τον Απόλλωνα.
Η επιτυχία του προσλαμβάνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις αφού κατόρθωσε να σκοράρει στο 73΄ κι ενώ από το 68΄ αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα, η εμφάνισή του πάντως έδειξε να επηρεάζεται σημαντικά από την πίεση που τον διακατείχε.

«Περιμέναμε πως ο Απόλλων θα παρουσιαστεί εντελώς διαφορετικός και σίγουρα καλύτερος από ό,τι στο πρώτο του ματς, ήταν δύσκολο ματς και πήγε να στραβώσει με την αποβολή. Σπουδαία νίκη, τονώνει την ψυχολογία μας» ανακουφισμένος ο Ακης Μάντζιος.
Απελευθερωμένοι και όλοι στην ομάδα, η αισιοδοξία επανήλθε και πηγαίνει στη Θεσσαλονίκη με στόχο το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Επιστρέφει στην αποστολή ο στόπερ Φαβάρο, που όμως δύσκολα θα βρεθεί στην αρχική ενδεκάδα, αν και τίποτα δεν μπορεί να αποκλειστεί.
Τιμωρημένος ο επίσης στόπερ Κρνέτα, ούτε τώρα διαθέσιμος ο αμυντικός χαφ Βίντεκερ, που δεν έχει παίξει μέχρι τώρα. Εκτός αποστολής έμεινε και ο βασικός επιθετικός Γιακουμάκης.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Επασί – Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Αντιλέχου, Ντιόγκο – Ομο, Μητρόπουλος – Νανγκί, Σουμπίνιο, Μανγκά – Μαρκόφσκι

Ο Αντιλέχου συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες από τον Φαβάρο ώστε να βρεθεί δίπλα από τον Ζησόπουλο στο δίδυμο των στόπερ.
Ο Σαβαντογκό διεκδικεί τη θέση του Μανγκά στο ένα άκρο της μεσοεπιθετικής τριάδας.

No goal τα δύο ματς του Λεβαδειακού στο πρωτάθλημα, αμφότερα ήταν Χ στο ημίχρονο.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Ηφαίστειο το «Βικελίδης» για έναν Αρη, που αφήνει εξαιρετικά δείγματα στην εκκίνηση του πρωταθλήματος. Δεν θα είναι εύκολο το ματς με τον Λεβαδειακό, αλλά σε τέτοια ατμόσφαιρα και με τον άσο να εντοπίζεται ακόμα και στο 1,60 στον Stoiximan, θα ενταχθεί στις επιλογές μας.

No goal τα δύο παιχνίδια των σημερινών αντιπάλων στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, νομίζουμε πως ούτε το μεταξύ τους ματς θα αποτελέσει εξαίρεση, το βρίσκουμε στο 1,53 στη Vivobet.

Ο Αρης πέτυχε και τα πέντε του γκολ στα δεύτερα ημίχρονα των παιχνιδιών του, στην επανάληψη κόντρα σε Ολυμπιακό και Απόλλωνα άνοιξε το σκορ στους αγώνες του Λεβαδειακού. Το Χ ημίχρονο το βρίσκουμε στο 2,05 στην Betshop.