Γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 12:13 22/04/18
2
6.80
1.78
2.05

Διακόπηκε το μίνι σερί των 3 αγώνων χωρίς ήττα (2-1-0), χάνοντας με το βαρύ -για τα δικά της δεδομένα- 3-0 από τη Σοσιεδάδ. Πίσω στο σκορ από το 27΄, έψαξε την ισοφάριση, ανοίχτηκε στο τέλος κι έφαγε άλλα δύο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Γενικότερα, πάντως, δεν άξιζε κάτι με την εμφάνισή της.

Εχει το μυαλό της περισσότερο στον πρώτο ημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ, την προσεχή Πέμπτη με την Αρσεναλ στο Λονδίνο. Χθες γινόταν ο τελικός κυπέλλου στο γήπεδό της, σήμερα θα παίξει αυτή εκεί (19 ώρες αργότερα) και πιθανώς ο αγωνιστικός χώρος θα είναι επιβαρυμένος.

Γνωστά τα προβλήματα. Παραμένει τραυματίας ο Φιλίπε Λουίς (17/1), νοκ άουτ ο φορ Ντιέγκο Κόστα (12/3), εξέτισε την ποινή του ο αριστερός μπακ Λούκας (23/0), ενώ είναι έτοιμος για να αγωνιστεί μετά από ένα μήνα περίπου ο αμυντικός Χιμένες (20/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ομπλακ – Χουανφράν, Χιμένες, Γκοδίν, Λούκας – Βιτόλο, Τόμας, Σαούλ, Κόκε – Κορέα, Φερνάντο Τόρες.

Ο Σιμεόνε θα ξεκουράσει τον Γκριζμάν, ενώ μάλλον θα αφήσει στον πάγκο και τον Γκαμεϊρό. Θέση βασικού διεκδικεί ο Χιμένες.

Μετράει 7 σερί νίκες στην έδρα της, χωρίς να δεχτεί γκολ. Εχει 12/16 N/G και 11/16 Under 2,5.

Σε εξαιρετική κατάσταση, πέτυχε έκτη σερί νίκη, επικρατώντας 1-0 της Λας Πάλμας κι εδραιώθηκε στην 5η θέση. Είχε τα ηνία του αγώνα, πίεσε, έχασε ευκαιρίες και κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζούνιορ Φίρπο.

Στο +7 από την 7η θέση, που οδηγεί πλέον στο β’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ (η 5η και η 6η στους ομίλους), είναι κοντά στην εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου μετά από πέντε χρόνια.

Εχει θεματάκια η αποστολή. Συμπλήρωσε κάρτες και απουσιάζει ο πρώτος σκόρερ Σέρχιο Λεόν (30/11), δεν είναι απολύτως έτοιμοι, αλλά ταξίδεψαν οι μέσοι Γκουαρδάδο (27/2) και Φαμπιάν (29/2), ενώ 2-3 ακόμη παίκτες, σύμφωνα με τον Σετιέν, υποφέρουν από στομαχικές διαταραχές. Τραυματίες ο γκολκίπερ Αδάν (30/-53), ο στόπερ Φεντάλ (15/3) και ο δεξιός μπακ/χαφ Φράνθις (13/1), επιστρέφουν ο μέσος Χάβι Γκαρθία (28/1) και ο νεαρός επιθετικός Λόρεν Μορόν (10/6).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (5-3-2): Ντάνι Χιμνένεθ – Μπαραγάν, Μάντι, Μπάρτρα, Αμάτ, Τζούνιορ Φίρπο – Γκουαρδάδο, Χάβι Γκαρθία, Φαμπιάν – Χοακίν, Λόρεν Μορόν

Ο νεαρός Λόρεν Μορόν θα αποτελέσει την επιθετική αιχμή, με τον Χοακίν πιο πίσω του, ενώ θέση στην ενδεκάδα διεκδικούν οι Μπουντεμπούζ και Τέγιο.

Στο Under 2,5 τα 5/6 τελευταία της εκτός έδρας παιχνίδια, συνολικά έχει 10/16.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα η Ατλέτικο, αλλά από βαριά ήττα. Σε καλό φεγγάρι η Μπέτις. Κρυφοκοιτάζουμε την κόντρα, αλλά δεν πάει το χέρι. No bet.

Λίγες μέρες πριν τον ημιτελικό με την Αρσεναλ η Ατλέτικο, δεν αναμένεται να φορτσάρει. Η Μπέτις παίζει κι αυτή σφιχτά εκτός έδρας, ενώ ο αγωνιστικός χώρος θα είναι επιβαρυμένος, λόγω του τελικού κυπέλλου. Το 1,88 στο Under 2,5 στην Betshop είναι λιγάκι τσιμπημένο.

Από τη στιγμή που δε βλέπουμε να ανοίγει το ματς, θα πάμε πάσο και στις αγορές των σκόρερ ή σε κάποιο άλλο ειδικό.