ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ (10/4/21, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

0 - 1 10-04-21

ΛΑΡΙΣΑ

Για τον αγώνα ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΛΑΡΙΣΑ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 07:00 10/04/21

1
2

* Κανονική διάρκεια: Λάρισα-Ατρόμητος 0-0, Ατρόμητος-Λάρισα 1-1

Ακόμη να δουν χαρά οι Περιστεριώτες στα οχτώ παιχνίδια που βρίσκεται στο τιμόνι τους ο Παντελίδης (0-4-4), μένοντας στο 1-1 με τον Απόλλωνα. Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα, σε ένα πολύ κακό παιχνίδι, ο Μανούσος ισοφάρισε μόλις ένα λεπτό μετά το γκολ που δέχτηκε ο Ατρόμητος στο ξεκίνημα της επανάληψης κι έπειτα το ματς “έσβησε”.

«Νομίζω είναι δίκαιη η μοιρασιά. Δεν υπήρχε κάποιος από τους δύο που ήταν πολύ καλύτερος. Εμείς αντιδράσαμε μετά το γκολ που δεχτήκαμε άμεσα. Ο
αντίπαλος είχε τρεις τελικές και έβαλε γκολ. Στο πρώτο ημίχρονο δημιουργήσαμε προϋποθέσεις, όχι φάσεις, προϋποθέσεις, που σημαίνει ότι αν είχαμε καλύτερες πάσες σε κάποια σημεία, θα είχαμε ευκαιρίες για γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεχτήκαμε γκολ νωρίς, απαντήσαμε άμεσα και ύστερα δεν μπορέσαμε να βάλουμε ένα δεύτερο τέρμα», τα λόγια του Παντελίδη.

Βυθισμένος στη μετριότητα εδώ και καιρό ο Ατρόμητος, το θετικό τουλάχιστον είναι πως με την ανυπαρξία και των ομάδων που βρίσκονται στην ουρά, διατηρεί μία ικανή διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη. Οχι για να παρουσιάζεται αδιάφορος βέβαια, αλλά σίγουρα για να είναι αρκετά άνετος και να μην αγχώνεται. Μ’ αυτά και μ’ αυτά βέβαια έφτασε να μετράει μία νίκη όλη κι όλη στα 13 τελευταία του ανεξαρτήτως διοργάνωσης (1-6-7).

Πλήγμα με τον βασικό μέσο Χαρίση (27/1) που υπέστη ρήξη χιαστών και θα λείψει καιρό. Νοκ άουτ παραμένει και ο μπακ Κιβρακίδης (22/0) που δεν προλαβαίνει να γυρίσει φέτος. Για αγωνιστικούς λόγους κόπηκαν ο βασικότατος μπακ Τομάσεβιτς (18/0), με τον κίπερ Γιαννιώτη (15 συμ.) και τους εξτρέμ Εντομβόγι (8/0), Γιακουμάκη (8/0). Στον αντίποδα επανέρχονται ο φορ Μάτιτς (16/0) και ο στόπερ Στρούγγης (14/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μανδάς – Γκάλο, Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκαλβάο – Σάλομον, Ούμπιδες, Νάτσος – Μουνίθ, Μανούσος, Ενσικουλού

Αήττητος ο Ατρόμητος στα 12 τελευταία με τη Λάρισα ανεξαρτήτως έδρας (7-5-0).

Ξεκίνησε με χαμένο πέναλτι του Πινακά (8′) στον «τελικό» με τον Παναιτωλικό, εν τέλει προηγήθηκε με γκολάρα του φορμαρισμένου Ντουρμισάι (τέταρτο στις πέντε τελευταία) στο 44′, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει, παρότι ελαφρώς καλύτερη, έχοντας δεχτεί την ισοφάριση από το 50′, με το 1-1 να μένει ως το τέλος.

«Σήμερα προσπαθήσαμε πάρα πολύ για να κερδίσουμε είχαμε πολλές ευκαιρίες αλλά θα μπορούσαμε να χάσουμε γιατί και ο Παναιτωλικός είχε ευκαιρείς στο τέλος. Το ξέραμε ότι είναι δύσκολο πρέπει να κάνουμε άλλη μια μεγάλη νίκη εκτός έδρας. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά κάναμε κάποια λάθη αλλά πιστεύω στην ομάδα μου», τα λόγια του Φέστα.

Εστω κι έτσι πάντως παραμένει γερά στο κόλπο της παραμονής η Λάρισα, μόλις στο -1 από τα μπαράζ. Βέβαια σιγά-σιγά τα κανονάκια της τελειώνουν και χρειάζεται κάποιες μεγάλες νίκες στα δύσκολα ματς που ακολουθούν, που όλα είναι μεν στα μέτρα της, αλλά κανένα απολύτως βατό.

Σημαντικές επιστροφές, επανέρχονται ο στόπερ Ζίζιτς (19/0) και οι μέσοι Μιλοσάβλιεβιτς (22/1), Νικολιάς (16/1), μέσα και ο μπακ Γιακιμόφσκι (7/0) που ταλαιπωρούνταν από πρόβλημα τραυματισμού.

Φρέσκο πρόβλημα όμως ο φορ Μουκάντζο (7/0), σταθερά λείπουν ο μέσος Σπαρβ (19/1), ο κίπερ Μπάγιτς (7 συμ.) και ο στόπερ Μιχαήλ (18/0), με τους δύο τελευταίους να μην υπολογίζονται.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Νάγκι – Μπέρτος, Χουσίνο (Ζίζιτς), Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι – Στίφλερ, Κολομπίνο – Πινακάς, Μπεν Χατίρα, Ακούνια – Ντουρμισάι

G/G τα 4/5 τελευταία της Λάρισας, η οποία σκοράρει σε έξι διαδοχικά ματς.

Ατρόμητος

Λάρισα

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 0 - 0 2017/2018 1 - 0 2018/2019 2 - 0 2019/2020 1 - 1, 3 - 0 2020/2021 1 - 1, 0 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -