ΑΥΣΤΡΙΑ U21 - ΕΛΛΑΔΑ U21 (20/11/18, 20:00)

ΑΥΣΤΡΙΑ U21

1 - 0 20-11-18

ΕΛΛΑΔΑ U21

Για τον αγώνα ΑΥΣΤΡΙΑ U21-ΕΛΛΑΔΑ U21 γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 13:37 20/11/18

1
2

Αν και φιλοξενούμενη, ήταν οριακά καλύτερη από την Ελλάδα στη Θεσσαλονίκη(8-13 οι τελικές, 3-5 on target), δείχνοντας από τα πρώτα λεπτά ότι δεν σκοπεύει να παίξει άμυνα. Δικό της ήταν το α’ ημίχρονο, πιο παθητικός  ο ρόλος της στο β’ καθώς η αντίπαλός βελτίωσε την απόδοση της. Όταν έδειχνε συμβιβασμένη με την αποφυγή της ήττας, βρήκε τ γκολ (84′) από ένα κόρνερ.

Βρίσκεται ένα βήμα από την πρώτη πρόκριση της ιστορίας της στα τελικά του Euro, δύο φορές στο παρελθόν απέτυχε στα πλέι-οφ, το 2009 και το 2017. Στο ζενίθ πια η αυτοπεποίθηση, στο ματς – «τελικό» με τη Ρωσία είχε ισοφαριστεί δύο φορές, αλλά κράτησε το αποτέλεσμα (3-2) μετά το τρίτο γκολ στο 75’.

«Ήμασταν η πιο ώριμη και έξυπνη ομάδα, ελέγξαμε το ματς, αν και οι Έλληνες έδειξαν την κλάση τους στο β’ ημίχρονο. Δεν έχουμε καταφέρει τίποτα, αν δώσουμε έστω και 10% λιγότερο σε επίπεδο αφοσίωσης και πειθαρχίας, απλώς δεν θα πετύχουμε το στόχο μας», είπε ο κόουτς Γκρέγκοριτς.

Ενσωματώθηκε στην αποστολή ο μέσος της Ζάλτσμπουργκ Λάιμερ, που είχε κληθεί στην Ανδρών και απουσίασε από το πρώτο ματς. Εξέτισε ο στόπερ του Αγιαξ Βέμπερ, εκτός ξανά ο πρώτος σκόρερ στα προκριματικά Χόνζακ (6 γκολ).

Over 2,5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Η υπόθεση της πρόκρισης δυσκόλεψε πάρα πολύ μετά την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αυστρία. Η απόδοσή της δεν ξεπέρασε τη μετριότητα, κακή στο πρώτο ημίχρονο, όπου περισσότερο κινδύνευσε παρά απείλησε, στο δεύτερο εμφανίστηκε πιο δραστήρια, αλλά εκεί που πίεζε, δέχθηκε το γκολ (84΄) κόντρα στη ροή και υποχρεώθηκε σε ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα.

«Αδικο αποτέλεσμα, παρ’ όλα αυτά εξακολουθούμε να ελπίζουμε στην πρόκριση, βέβαια η αποστολή μας είναι πολύ πιο δύσκολη από ό,τι πριν ξεκινήσει το πρώτο ματς» το σχόλιο του ομοσπονδιακού τεχνικού Αντώνη Νικοπολίδη. Μία ακόμα φορά ξένισε με τις επιλογές του, ξεκινώντας σε εντός έδρας ματς χωρίς κλασικό φορ και χαραμίζοντας σε αυτή τη θέση το χαφ Ανδρούτσο. Είναι κοινό μυστικό πως αν δεν έρθει η πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος τότε θα αποτελέσει παρελθόν, του χρεώνεται ακόμα πως δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει την πρωτιά στον όμιλο με την εθνική να χάνει στον  «τελικό» με 2-0 από την Κροατία κι ενώ βολευόταν με δύο αποτελέσματα.

Εξέτισε ο στόπερ Πασαλίδης, που θα βρει θέση και στην αρχική ενδεκάδα, δύσκολα ο στόπερ Μαυρομμάτης, παραμένει εκτός ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Σιαμπάνης, νέα, ξαφνική, απώλεια ο βασικός αριστερός μπακ Τσιμίκας, που τέθηκε εκτός κατά τη διάρκεια της προπόνησης της Δευτέρας.

Η σημαντική είδηση είναι, βέβαια, η επιστράτευση του φορ –και πρώτου σκόρερ της Σουπερλίγκα- Κουλούρη, που δεν έπαιξε στο ματς της ανδρών με την Εσθονία κι ενσωματώθηκε άμεσα στην αποστολή της u21.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κότσαρης – Σάλιακας, Πασαλίδης,  Νικολάου, Κυριακόπουλος – Καραχάλιος,  Γαλανόπουλος – Λάμπρου, Ανδρούτσος, Λημνιός – Κουλούρης

Πασαλίδης και Κουλούρης παίρνουν θέσεις στην αρχική ενδεκάδα, ο Λάμπρου είναι φαβορί να ξεκινήσει στα άκρα της μεσοεπιθετικής τριάδας. Χατζηγιοβάνης και Μπουζούκης έχουν λιγότερες πιθανότητες να πάρουν φανέλα βασικού.

No goal τα έξι από τα οκτώ τελευταία της παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.