Για τον αγώνα ΧΑΚΑ-ΛΑΧΤΙ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 11:29 15/06/21

1
2

*** Μέχρι 1.650 οπαδοί

Πάλεψε παλικαρίσια κόντρα στην Ελσίνκι αλλά η διαφορά κλάσης και έμψυχου δυναμικού ήταν τεράστια και φάνηκε στο παιχνίδι. Το φαβορί επιβλήθηκε 2-1, με τη Χάκα να μένει με τις εντυπώσεις και μερικές καλές φάσεις που δεν κατέληξαν σε γκολ. Ο Γιάρτεϊ μείωσε στο 72’ στο τελικό 2-1.

“Κάθε ματς έχει διαφορετικό πλάνο αλλά ασφαλώς δεν θέλουμε να βρισκόμαστε σε μία τρέλα διαρκών αλλαγών, μικροδιορθώσεις σίγουρα θα υπάρξουν” λέει ο Ταϊνιο ενόψει Λάχτι και σημειώνει: “Θέλω κάθε παίκτης να είναι σε ετοιμότητα. Ολοι να περιμένουν πως μπορεί να παίξουν, κάτι που έγινε και με την Ελσίνκι”.

Πολλές επιστροφές και δεν έχουν ανακύψει νέα αξιοσημείωτα προβλήματα στη Χάκα σε σχεση με την αποστολή που αντιμετώπισε την Ελσίνκι. Εκτός αγώνα έχουν μείνει οι πάγια απόντες και ο επιθετικός Χούχταλα (2/0) καθώς και ο Σομαλός διεθνής μέσος Χουσεϊν Μοχάμεντ (4/0) που είχε υποχρεώσεις με την ομάδα της πατρίδας του.

Σε ένα πολύ καλό ματς, από τα καλύτερα που έχουν ως τώρα παιχτεί στη φινλανδική πρώτη κατηγορία, η Λάχτι κέρδισε 3-1 την Ιλβες. Μάλιστα βρέθηκε να χάνει από νωρίς και γλίτωσε και από πέναλτι! Το γύρισε στο ημίχρονο με Κινέντου και Άσεχναουν, ενώ αντεπεξήλθε και αμυντικά στην πίεση των φιλοξενούμενων στην επανάληψη. Τη νίκη σφράγισε στο 92ο λεπτό.

“Πάμε να παίξουμε πειθαρχημένα, η Χάκα είναι πάντα ένας δύσκολος αντίπαλος. Και γίνονται πάντα πιο δυνατοί κατά τη διάρκεια του αγώνα. Είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στο τρανζίσιον και τις ειδικές συνθήκες αγώνα, πρέπει να είμαστε αφυπνισμένοι. Δεν θα είναι εύκολο αλλά πιστεύω στην ομάδα μας” λέει ο Ζένελι.

Χωρίς νέα προβλήματα στο Βαλκεακόσκι η Λάχτι. Έμεινε νοκ άουτ ο σέντερ μπακ Πέινικανγκας (5/0) που υπολογίζεται για βασικός. Εκτός τέθηκαν οι μακροχρόνια τραυματίες Λάμπινεν (επιθετικός) και Ισόταλο (μπακ).

Χάκα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Λάχτι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Α' ΦΙΝΛΑΝΔΙΑΣ 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 2 - 2 2021 1 - 1, 1 - 1 2022 1 - 1 2023 1 - 1, 2 - 0